Jak wyczyścić drzwi malowane, lakierowane i metalowe?

 

Rady jak czyścić drewniane drzwi malowane, lakierowane oraz drzwi metalowe

Malowane na biało skrzydła drzwi wystarczy przemyć wodnym roztworem mydła lub płynu do mycia naczyń.
Utrwalone plamy np. po brudnych rękach schodzą po użyciu rozcieńczonego mleczka do czyszczenia. Tak wymyte miejsca na drzwiach należy dobrze spłukać ciepłą wodą, a powierzchnię wytrzeć do sucha.
Ciemne drzwi lakierowane można czyścić wodą destylowaną, jeśli woda z kranu jest wapienna.

Ślady długopisu i flamastra na malowanych i lakierowanych drzwiach można usunąć gumką.

Drzwi kuchenne

Drzwi kuchenne, często zabrudzone tłuszczem, czyścić delikatną ściereczką zwilżoną wodą z odrobiną płynu do naczyń, a następnie drzwi wytrzeć do sucha.

Zaschłych plam na drzwiach kuchennych (np. sos) nie zdrapywać. Namoczyć je najpierw przykładając mokry ręcznik papierowy tak długo, aż substancja rozpuści się. Można je czyścić wodą z sodką kuchenną (1 łyżeczka sodki na 1 szklankę wody).

Pasta do zębów usuwa część plam.

Jak czyścić drzwi metalowe?

 

  1. Drzwi metalowe powinny być czyszczone co 3-6 miesięcy z użyciem detergentów z łagodnymi składnikami ściernymi. Powierzchnia powinna być szczotkowana i polerowana w kierunku szlifowania metalu.
  2. Ślady palców usunie wilgotna ściereczka (np. mikrofibra) nasączona łagodnym detergentem. Do czyszczenia powierzchni wystarczą miękkie szczotki nylonowe.
  3. Do polerowania można stosować środki zawierające chrom (np. do pielęgnacji samochodów).
  4. W przypadku silnego zabrudzenia i wczesnego nieznacznego porażenia rdzą, można za pomocą ściereczki nanieść na wybrane miejsca czyszczący płyn zawierający kwas fosforowy. Po krótkim czasie reakcji wystarczy spłukać metalowe drzwi czystą wodą.
  5. Ślady olejów i smarów można usuwać za pomocą środków czyszczących zawierających alkohol, rozpuszczalniki, aceton, które są bezpieczne dla stali nierdzewnej.
  6. Do czyszczenia i konserwacji drzwi ze stali nierdzewnej nie powinny być używane substancje zawierające kwas solny, chlorki, wybielacz.

Regularne czyszczenie i konserwacja powierzchni ze stali nierdzewnej pozwalają zachować ich estetyczny wygląd.

 

Porady dotyczące czyszczenia drzwi drewnianych, drzwi szklanych i szklanych elementów drzwi można przeczytać w artykule Jak wyczyścić drzwi cz.1.

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *