Jak prać w domu? Jak wybrać temperaturę prania i piorący środek?

Kryteria wyboru temperatury i środka piorącego dla danego rodzaju materiału


I. Prawidłowa temperatura prania w pralce. Czy każdy materiał można wyprać w wysokiej temperaturze? Jaki proszek do prania wybrać?

 

 1. Temperatura prania 95°C – tylko w przypadku pościeli, piżamy i bielizny chorego oraz pieluch. Odpowiedni jest uniwersalny proszek do prania (dla białych rzeczy koniecznie z wybielaczem optycznym).
 2. Temperatura prania 60°C – pościel dla alergików (za wyjątkiem pościeli z włókien naturalnych: wełny i jedwabiu). Skuteczne są hipoalergiczny proszek do prania i żel do prania dla alergików.
 3. Temperatura prania 40°C–60°C – biała gruba bawełna (obrus, pościel, bielizna), białe wytrzymałe materiały. Skuteczny jest uniwersalny proszek do prania materiałów z rozjaśniaczem optycznym.
 4. Temperatura prania 40°C–60°C (zawsze według zaleceń producenta) – kolorowe bawełniane ubrania o trwałych kolorach (koszule, bluzki, spodnie, T-shirty, odzież dla dzieci, ubrania robocze, materiał dżinsowy), kolorowa bawełniana pościel, bielizna i obrusy o trwałych kolorach, kolorowe wytrzymałe materiały. Odpowiednie są proszek, tabletki i żele do prania materiałów kolorowych.

Pranie ręczne i pranie w pralce w niskiej temperaturze 

Niska temperatura prania przeznaczona jest dla delikatnych tkanin lub materiałów pokrytych warstwą ochronną.

W niskiej temperaturze, mimo zapewnień producentów, nie zostaną usunięte bakterie, silne zabrudzenia i plamy.

 1. Temperatura prania 30°C–40°C – ubrania delikatne z mieszanki włókien, też chemicznych (koszule, bluzki, swetry, sukienki, delikatne i lekkie materiały, ubranie sportowe, dzianiny, bielizna z włókna bambusowego). Skuteczne są uniwersalne detergenty oraz środki do prania delikatnych tkanin i chroniące kolory. Dla białych materiałów najlepszy jest środek z wybielaczem optycznym.
 2. Temperatura prania 30°C–40°C – białe firanki, biała wierzchnia odzież (bluzki, koszule). Stosować wyłącznie proszek do prania firanek lub proszek do prania z wybielaczem optycznym.
 3. Temperatura prania 30°C–40°C – delikatna bielizna (jedwabna, koronkowa). Prać najlepiej w siatce lub w białej poszewce dla małej poduszki. Najlepsza jest pasta do prania z wybielaczem optycznym.
 4. Temperatura prania 30°C–40°C – odzież funkcjonalna (termoaktywna), kurtki z materiałów wodoodpornych, wiatroszczelnych i z mikrofazy. Odpowiednie są płyny lub żele do prania tkanin kolorowych, wyłącznie bez środków zmiękczających.
 5. Temperatura prania 30°C–40°C – kolorowa pościel z włókien sztucznych i ubrania z elastycznych materiałów (stroje kąpielowe, odzież sportowa). Najlepsze są detergenty do kolorowych lub czarnych tkanin.
 6. Temperatura prania 30°C – wełna i jedwab oraz mieszanina naturalnych włókien z wełny i jedwabiu (sweter wełniany, wełniane rajstopy, bluzki z jedwabiu). Stosować wyłącznie zasadowe i silnie pieniące się proszki do prania włókien naturalnych, a najlepiej płyny do prania wełny.
 7. Temperatura prania 20°C – niektóre tkaniny odzieży sportowej. Proszek do prania nie rozpuści się całkowicie w temperaturze poniżej 30°C-40°C. Tak niska temperatura nie jest skuteczna przy usuwanie wielu plam, silnego zabrudzenia czy przepocenia.
  Testy przeprowadzone przez ośrodki niezależne od producentów pralek i środków piorących nie potwierdzają informacji producentów o skuteczności prania w 20°C.


II. Jaki środek piorący wybrać? Proszek do prania, płyn do prania, żel do prania…

 

Źle dobrany środek piorący (podobnie jak nieodpowiednia temperatura) niszczy materiał, czasem już przy pierwszym użyciu. Szczególnie wrażliwe są wełna i jedwab. Silne i uniwersalne środki piorące mają zasadowy odczyn i zawierają enzymy niszczące białka, które powodują filcowanie, kurczenie się i pękanie włókien w wełnianych materiałach. Jedwab reaguje zniszczeniami przy szwach i zniszczeniem koloru.

Uniwersalny proszek do prania – dla wszystkich tkanin z włókien naturalnych i syntetycznych, a także mieszanek z wyjątkiem jedwabiu i wełny. Jest alkaliczny, zawiera rozjaśniacze optyczne i enzymy usuwające wiele plam (kawa, herbata, czerwone wino, owoce, białka). Enzymy usuwają nieprzyjemne zapachy. Idealny dla białych tkanin. Niektóre specjalne składniki powodują wygładzenie włókien powierzchni materiału. Uniwersalny proszek do prania jest skuteczny w temperaturach do 95°C. Pranie w temperaturze 20°C nie jest skuteczne, gdy materiał jest poplamiony, zabrudzony czy silnie przepocony i służy tylko „odświeżeniu” czy spłukaniu kurzu, sierści z  tkaniny. Ubranie trzeba wielokrotnie wypłukać. Testy przeprowadzone przez ośrodki niezależne od producentów pralek i środków piorących nie potwierdzają informacji producentów o skuteczności prania w 20°C.

Płynne uniwersalne środki piorące – mają takie samo zastosowanie jak uniwersalne proszki do prania. Charakteryzują się lepszą rozpuszczalnością i spłukiwaniem. Ponadto można je zastosować we wstępnym usuwaniu plam i zabrudzeń. Zawierają enzymy, optyczne rozjaśniacze, jednak nie zawierają wybielaczy.

Stałe i płynne środki piorące do kolorowych tkanin – dla wszystkich wytrzymałych tkanin z włókien naturalnych i włókien syntetycznych, a także mieszanek z wyjątkiem jedwabiu i wełny. Zawierają enzymy usuwające plamy, wygładzające powierzchnię materiału oraz opóźniające spieranie farby (zapobiegają tym samym utracie koloru i zafarbowaniu innych tkanin). Nie zawierają rozjaśniaczy optycznych ani wybielaczy. Skuteczne w temperaturach 30°C–60°C. Dla tkanin wykonanych z włókien naturalnych (wełny i jedwabiu) środki piorące do kolorowych tkanin się nie nadają (mają zbyt wysokie pH i enzymy usuwające białka). Pranie w temperaturze 20°C nie jest skuteczne w przypadku wielu plam, silnego zabrudzenia czy przepocenia, służy tylko „odświeżeniu” tkaniny. Ubranie trzeba dobrze wypłukać.

Delikatne środki piorące – do prania kolorowych tkanin z włókien naturalnych lub syntetycznych takich jak wiskoza, delikatne włókna chemiczne, elastyczne włókna i mieszanki z wyjątkiem wełny i jedwabiu w temperaturze 30°C–60°C. Dzięki słabemu zasadowym pH zachowują kolory pranych tkanin. Do ubrań sportowych i funkcjonalnych można wybrać wyspecjalizowane środki piorące.

Środki piorące dla wełny – płyny do prania wełny i jedwabiu oraz materiałów wykonanych z ich mieszanek w temperaturach do 40°C. Nie zawierają enzymu usuwającego białko, mają słabe zasadowe pH i wytwarzają duże ilości piany – dzięki temu chronią włókna pranych tkanin. Płyn do prania wełny zawierający lanolinę zapobiega wysuszeniu naturalnej warstwy ochronnej włókien.

Środki piorące do białych firanek – do prania białych syntetycznych materiałów (np. poliestru), także bawełny. Zawierają intensywne rozjaśniacze optyczne i skuteczne kwaśne środki wybielające. Kolorowe firanki powinny być prane w środkach do kolorowych tkanin.

Środki dezynfekujące bieliznę chorych, bieliznę szpitalną i pieluchy – do dezynfekcji, namaczania, prania i odplamiania bawełny.


 Więcej porad dotyczących sposobu prania znajduje się w zakładce Pranie.

Dodaj do zakładek permalink.

6 odpowiedzi na „Jak prać w domu? Jak wybrać temperaturę prania i piorący środek?

 1. EWELINA mówi:

  WITAM MAM PYTANIE CZY JEŚLI MOJA PRALKA NIE MA TEMPERATURY 30 STOPNI TO MOGĘ WYPRAĆ W 40 STOPNIACH CZY MUSZĘ JEDNAK OBNIŻYĆ DO 20 STOPNI BO PRANIE SIĘ ZNISZCZY ?

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Wełniane części garderoby lepiej wyprać ręcznie, pozostałe zniosą temperaturę 40°C. Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

 2. Paweł mówi:

  Mam pytanie o koszulki typu 50% bawełna 50% polyester w jakiej temperaturze nalezy prać i jak z prasowaniem?
  Czy do rania nalezy stosowac jakiś konkretny detergent

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Mieszankę 50% bawełny i 50% poliestru można bezpiecznie prać w temperaturze 30°C-60°C (pranie delikatne). Delikatną tkaninę lepiej wyprać ręcznie lub w pralce w temp. 40°C. Prasuje się, jeśli to jest konieczne w temperaturze 150°C (dwie kropki lub stopień 2 na żelazku) przez białą bawełnianą szmatkę. Przed praniem i prasowaniem koszulkę przełożyć na lewą stronę. Nie stosować silnych wybielaczy np. z chlorem. Najlepszy będzie detergent dla tkanin delikatnych. Artykuł o tym, jak czytać informacje na etykietkach ubrań jest tu http://mama-dobra-rada.pl/jak-prac-w-domu-etykietki/
   Pozdrawiam, MDR

 3. Gigawat mówi:

  Mam pytanie, czy w uniwersalnych proszkach, kapsułkach i żelach chodzi o to że w niskich temperaturach (od 30-60 stopni) piorą kolorowe ubrania, najwyższa 95 stopni tylko białe tkaniny a pomiędzy ( 60-90 stopni ) są wtedy że można łączyć kolory z białym + chusteczki do wychwytywania kolorów ( według mnie o to chodzi z chusteczkami co wychwytują kolor) ?
  Bo nigdzie tego nie znalazłem ale np; ostatnio gość co mi sprzedał kapsułki uniwersalne powiedział że niskie temperatury kolor a najwyższa białe.
  I czy dobrze mi mówił koleś bo nigdzie nie pisze o co chodzi że środek jest uniwersalny.

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Może chodzi o uniwersalne kapsułki do prania zawierające środek piorący i enzym (czasem także płyn do płukania). Wykorzystuje się je do prania ubrań kolorowych w zakresie temp. prania od 30°C do 60°C (można je prać w temp. 60°C pod warunkiem, że farba tkaniny jest trwała i nie puszcza w praniu) lub do prania ubrań białych w temp. do 95°C. Chusteczki wyłapujące kolor to kolejny nieskuteczny wynalazek. Nie powinno się prać białych tkanin z kolorowymi, ponieważ chusteczka nie zapobiegnie zafarbowaniu czy szarzeniu białego materiału pranego w zabarwionej wodzie. Jeśli chusteczka pełni (tylko częściowo) swoją rolę w przypadku bawełny, to w przypadku materiałów sztucznych jest nieskuteczna. I odwrotnie. Ubrania trzeba posortować też przed praniem z kapsułką – zasady są opisane tu: http://mama-dobra-rada.pl/jak-sortowac-ubrania-przed-praniem/. Kapsułki uniwersalne nie nadają się do prania wełny i jedwabiu. Kapsułki nie powinno się dotykać mokrą ręką. Na opakowaniu powinna być informacja o jej przeznaczeniu.
   Pozdrawiam, MDR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *