Usuwanie plam po kosmetykach na ubraniu. Plamy M-P

Świeże i stare plamy po kosmetykach na ubraniu cz. 3


Rady jak usunąć plamy po kosmetykach: plama po mleczku do opalania, plama z mydła, plama po odżywce do włosów, plama z olejku do masażu, plama z olejku do opalania, plama z pasty do zębów, plama po perfumach, plama po podkładzie pod makijaż, plama z pudru…


Jak usunąć plamy z mleczka do opalania?

Mleczko delikatnie zdjąć z ubrania nie wcierając go we włókna.  Plamę po mleczku do opalania usunie płyn do naczyń, wtarty w materiał (konieczna próba koloru). Poplamione mleczkiem ubranie wyprać w najwyższej możliwej temperaturze.

Jak wyczyścić plamę z mydła?

 1. Zażółcenia powstałe z resztek mydła zmoczyć sokiem z cytryny i posypać solą. Następnie plamę z mydła zalać gorącą wodą.
 2. Do ciepłej wody dodać tabletki do czyszczenia protez zębowych. Kiedy się rozpuszczą, włożyć do roztworu materiał z plamą z mydła i moczyć tak długo, aż plama po mydle zniknie.

Jak usunąć plamy z odżywki do włosów?

Jeśli poplamiony odżywką do włosów materiał zostanie wyprany, odżywka zawierająca polyquaternium-7 z akrylamidem może zostawić plamy niemożliwe do usunięcia nawet przez wybielacz, ponieważ substancja wchodzi w reakcję w kontakcie z mydłem i proszkiem do prania.

 1. Najlepiej jest zapobiegać powstaniu plamy całkowicie spłukując ją czystą wodą z materiału.
 2. Powstałą plamę tylko częściowo usunie odbarwiacz (może uszkodzić tkaninę) lub wielokrotne pranie w 95°C z proszkiem zawierającym wybielacz.

Jak usunąć plamy z olejku do masażu?

 1. W świeżą plamę po olejku do masażu na jasnym materiale wetrzeć papkę z sody oczyszczonej (sodki kuchennej) zmieszanej z odrobiną ciepłej wody, a w kolorowy materiał – dobrej jakości płyn do mycia naczyń z dodatkiem sodki (niektóre płyny do naczyń przebarwiają materiał).
 2. Ubranie zabrudzone olejkiem do masażu moczyć w ciepłej wodzie z proszkiem do prania i całym opakowaniem sodki kuchennej.
 3. Czasem materiał poplamiony olejkiem do masażu po praniu brzydko pachnie. Aby pozbyć się zapachu  zjełczałego olejku do masażu, ciemny materiał moczyć w coca-coli.

Czym wyczyścić plamy po olejku do opalania?

 1. Tkaninę poplamioną olejkiem do opalania obsypać drobno mieloną mąką, najlepiej ziemniaczaną i zostawić na jakiś czas, aby wchłonęła tłuszcz. Następnie mąkę usunąć miękką szczotką do ubrań, tkaninę wyprać.
 2. Starsze plamy z olejku do opalania zalać dobrym detergentem do prania. Po jakimś czasie wypłukać w chłodnej wodzie, następnie wyprać.

Jak wyczyścić plamy z  pasty do zębów?

 1. Zaschniętą pastę do zębów wykruszyć i wyszczotkować.
 2. Plamy na ubraniu z pasty do zębów usunie sok z surowego ziemniaka. Zabrudzone miejsce potrzeć czystym przekrojonym na pół ziemniakiem.
 3. Trudne plamy po paście do zębów na mocnych materiałach czyścić rozcieńczonym roztworem amoniaku (5-10%) lub wodą z octem (50%).


Czym wyczyścić plamę z perfum?

Zawierają często olejki, które zostawiają wyraźne ślady na tkaninie. Dlatego perfumy nanosi się w niewielkich ilościach na ciało, a nie na materiał. Plamy trzeba szybko usunąć, w przeciwnym razie na materiale mogą zostać żółknące ślady. Szczególnie trudne do usunięcia są plamy na delikatnych materiałach – jedwabiu i aksamicie.

 1. Zabrudzone miejsce zamoczyć w ciepłej glicerynie, następnie wyprać w wodzie z płatkami mydlanymi.
 2. Poplamione ubranie perfumami wyprać w letniej wodzie z szamponem do włosów.
 3. Plamę z perfum na białej tkaninie najlepiej czyścić tamponem umoczonym w roztworze wody utlenionej lub nanieść papkę z sody oczyszczonej i odrobiny wody. Szybko wypłukać w czystej chłodnej wodzie.
 4. Białe tkaniny zalane perfumami można też czyścić kwaskiem cytrynowym lub octem (konieczna próba).
 5. Do plamy po perfumach na ciemnych i kolorowych ubraniach przyłożyć watę nasączoną (rozcieńczonym) spirytusem lekarskim. Alkohol dobrze czyści bawełnę i len.
 6. Trudne plamy z perfum usunie alkohol, benzyna, rozcieńczony amoniak naniesione wacikiem na tkaninę (koniecznie zrobić próbę).
 7. Na wełnie plamy po perfumach usuwa się rozcieńczonym amoniakiem albo spirytusem.

Jak wyczyścić plamę  z podkładu do pudru i z pudru (czytaj też: fluid)
Podkład do pudru często zostawia ślady na ubraniach.

 1. Plamy z pudru i podkładu do pudru usunąć płynnym detergentem, następnie wypłukać pod bieżącą wodą i wyprać.
 2. Jeżeli po plamie został tłusty ślad na mocnej tkaninie, usuwać go watą nasączoną benzyną lakową White spirit (konieczna próba).
 3. Plamy po tłustym pudrze od razu czyścic benzyną. Jeżeli benzyna nie usunie plamy wtedy konieczne jest zastosowanie odplamiacza chemicznego.
 4. Zabrudzone pudrem miejsce na materiale odkurzyć, oczyścić pianą delikatnego detergentu do prania. Wyprać.

Artykuły powiązane:
Usuwanie plam po kosmetykach na ubraniu. Plamy A-F.
Usuwanie plam po kosmetykach na ubraniu. Plamy K-L.
Usuwanie plam po kosmetykach na ubraniu. Plamy M-P.
Usuwanie plam po kosmetykach na ubraniu. Plamy S-Ż.

Inne porady dotyczące sposobów usuwania plam po kosmetykach na tapicerce i dywanie w artykułach umieszczonych w zakładce Plamy.

Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „Usuwanie plam po kosmetykach na ubraniu. Plamy M-P

 1. Becia2006 mówi:

  POMOCY! Zrobiły mi się na skórze plamy po samoopalaczu jak je usunąć bo wyglądają koszmarnie! Jak długo będą schodziły?

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Jeśli samoopalacz jest świeżo nałożony pomoże kąpiel z dużą ilością piany. Plamy po samoopalaczu można spróbować rozjaśnić skokiem z cytryny, tylko niewielkie plamki wybielającą pastą do zębów. Stare plamy po samoopalaczu usunie tylko peeling. Ale powinna go zrobić kosmetyczka, bo to jest zabieg mechanicznego usuwania naskórka. Po zabiegu skóra jest bardzo wrażliwa na promienie słoneczne. Plamy na skórze znikają całkowicie po około 3 dniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *