Jak prać w domu? Jak sortować ubrania przed praniem?
Sortowanie ubrań i materiałów przed praniem
Dlaczego powinno się sortować ubrania przed praniem wg koloru, rodzaju materiału, temperatury prania, środka do prania, stopnia zabrudzenia? Co można wyprać w pralce, a co trzeba prać ręcznie? Dlaczego niektóre ubrania i materiały trzeba prać oddzielnie?
Dzielenie ubrań i rzeczy przed praniem należy zawsze przeprowadzić zgodnie z instrukcjami zawartymi na etykietkach.
Podstawowe kategorie sortowania prania:
1. kolor materiału,
2. rodzaj materiału,
3. temperatura, detergent i metoda prania (pranie ręczne lub program w pralce),
4. stopień zabrudzenia materiału.
Pieluchy trzeba koniecznie prać oddzielnie (bez względu na stopień zabrudzenia). Ubranka niemowląt i małych dzieci można wyprać najwyżej wraz z podkoszulką i biustonoszem mamy.
Sortowanie odzieży i materiałów przed praniem. Kolor tkaniny
Jasne kolory
Koniecznie oddzielić od tkanin o ciemnych i intensywnych kolorach, wyprać oddzielnie. Można połączyć z białymi rzeczami, wtedy trzeba je prać wyłącznie w niskich temperaturach (np. dla odświeżenia krótko używanego ubrania). Niektóre składniki proszku do prania, szczególnie rozjaśniacze optyczne, mogą zniszczyć kolor – szczególnie pastelowe kolory płowieją po kilku takich praniach.
Ciemne kolory
Czarne i ciemne prać zawsze oddzielnie. Można grupować ubrania w kolorach czarnych, granatowych, bardzo ciemnych zielonych, fioletowych i brązowych (pod warunkiem, że nie farbują). Czarne tkaniny jednak najlepiej prać oddzielnie w środkach nie zawierających rozjaśniaczy optycznych i pielęgnujących kolory.
Biały kolor
Białe materiały powinny być prane osobno w proszku do prania lub paście do prania z rozjaśniaczem optycznym (nie chodzi tu o pastę do mycia rąk czy usuwania plam). Białe można prać z kolorami pastelowymi, ale tylko w niskich temperaturach i raczej bez enzymów (środki rozjaśniające niszczą pastelowe kolory). Białe materiały prane z kolorowymi, nawet w proszku do ubrań kolorowych, po szybkim czasie stają się szare. Białe materiały powinno się wyprać w pierwszej kolejności, ponieważ w pralce zostają resztki barwników, zafarbowanej lub szarej wody po praniu kolorowych.
Czerwony kolor i intensywne kolory
Czerwone tkaniny powinno się prać zawsze osobno. Można je wyprać z intensywnymi pomarańczowymi i fioletowymi, gdy upewniliśmy się, że żadne nie farbują w praniu.
Inne
Ubrania z informacją „prać oddzielnie” często brudzą wodę podczas prania. Nowe kolorowe materiały często silnie farbują w pierwszym praniu, dlatego zawsze warto przeprowadzić próbę koloru: czystą białą bawełnianą ściereczkę (lub tampon z waty) zanurzyć w roztworze odpowiedniego detergentu (temperatura musi być zgodna z informacją na etykietce), potrzeć nią nowy materiał w niewidocznym miejscu. Jeśli na ściereczce zostanie nawet mały ślad farby, powinno się go wyprać osobno (np. ręcznie). Silnie farbujące materiały należy zawsze tak długo prać osobno, aż przestaną „oddawać” kolor. Materiały silnie farbujące można płukać w wodzie z dodatkiem zwykłego octu, aby zahamować barwienie wody.
Sortowanie ubrań i tkanin przed praniem. Rodzaj materiału
Do naturalnych włókien należą: bawełna, jedwab, juta, konopie, kokos, len, sizal, wełna. Wiskoza powstaje z celulozy na drodze chemicznej.
Do włókien syntetycznych należą: poliakryl, poliamid, poliester, polipropylen, spandex (lycra, elastan).
Im bardziej delikatny jest materiał, tym ważniejszy jest dobór odpowiedniej temperatury i detergentu. Dotyczy to również mieszanych włókien – o składzie materiału informuje etykietka. Odporne lub ciężkie materiały mogą niszczyć delikatne tkaniny przez tarcie, dlatego należy je prać osobno.
Sortowanie odzieży i materiałów przed praniem. Temperatura prania
- Mimo, że bawełnę można prać w temperaturze 60°C i wyższej, czasem producent podaje temperaturę znacznie niższą. Należy przestrzegać tej wskazówki, ponieważ ubranie może zawierać delikatne nici, nadruk, farbę lub przyszyte ozdoby, które zostaną uszkodzone w wyższej temperaturze.
- Obrusy, serwetki bawełniane i z lnu można prać w temperaturze 60°C–95°C. Jednak warto wybrać niższą temperaturę z tego przedziału, aby przedłużyć żywotność tkaniny. Zalecenia dla tkaniny z czystego lnu są bardzo różne, dlatego trzeba przestrzegać informacji podanych na etykietce.
- Bardzo brudne i zaplamione materiały warto wyprać w silnym proszku do prania. Zwiększenie sugerowanej temperatury prania może doprowadzić do nieodwracalnego skurczenia się materiału lub silnego farbowania.
- Zbyt niska temperatura prania osłabia działanie detergentu. Czasem tak wyprana pościel wydaje się czysta, jednak nie zniknął z jej powierzchni tłuszcz ani „zapaszek”. Do ich usunięcia zazwyczaj wystarczy temperatura 40°C i silniejszy detergent. Białe tkaniny prane w zbyt niskich temperaturach szybko szarzeją.
5. Delikatne tkaniny z włókien chemicznych i wełna powinny być prane w przeznaczonym dla nich programie w temp 30°C–40°C przy maksymalnym ładunku 2 kg–2,5 kg suchego materiału (czyli w dużej ilości wody, co zapobiega tarciu, naprężeniom i niszczeniu delikatnego materiału.
Sortowanie ubrań i materiałów przed praniem. Stopień zabrudzenia tkaniny
Bardzo zabrudzone ubrania i materiały wyprać oddzielnie z praniem wstępnym. Poplamione, silnie zabrudzone oraz przepocone ubranie trzeba wyprać jak najszybciej, gdyż zabrudzenia mogą utrwalić się.
Rady jak prawidłowo wkładać ubranie do pralki, jaki proszek i płyn piorący zastosować, jak czytać informacje producentów można znaleźć w artykułach:
Najpierw przeczytaj informacje na etykietkach.
Jak wybrać temperaturę prania i piorący środek?
Jak wkładać ubranie do pralki?
Więcej porad dotyczących sposobu prania znajduje się w zakładce Pranie.
Świetny wpis, bardzo pomocny
Ostatnio kupuję tylko czarne ubrania mam dosyć sortowania i czekania aż się uzbiera kupa ciuchów w odpowiednim kolorze
Bardzo dobry pomysł kupować ubrania w jednym kolorze i problem sortowania przed praniem znika
Dla mnie te informacje są kluczowe, dzięki
Nie miałam pojęcia jak łączyć kolory ubrań w pralce, myślałam że nieciekawy efekt to wina proszku