Niskokaloryczne napoje mleczno-warzywne z ogórkiem

 Zdrowe niskokaloryczne koktajle dla ochłody

 

Swieze_ogorkiPrzepisy kulinarne na odchudzające koktajle z ogórka z maślanką, z jogurtem, z mlekiem, z serwatką…
Ogórki 
odkwaszają organizm i mogą obniżyć poziom glukozy we krwi. Enzymy w nich zawarte powodują oczyszczanie jelit z bakterii i ułatwiają trawienie białek zawartych w pokarmie, co jest szczególnie ważne dla zmęczonego gorącem organizmu. Ogórki pomagają usuwać nadmiar wody z organizmu, dlatego napoje z ogórków powinno się pić, kiedy puchną nam nogi i stopy. Ogórek składa się  w około 95% z wody, dlatego doskonale gasi pragnienie w upalne dni dostarczając jednocześnie  witaminy B, C, K oraz potas. Niskokaloryczne koktajle powinno się przygotować zawsze ze świeżych, ponieważ ze względu na wysoką zawartość wody ogórki nie nadają się do mrożenia. Przygotowując dietetyczne napoje najpierw powinno się umyć ogórki, obrać je ze skórki i odciąć oba końce (w kwiatach jak i ogonkach zawarte są gorzkie substancje). Ogórek jest niskokaloryczny – 10 dag ogórka zawiera ledwie 12 kalorii. Doskonale pasuje do maślanki, serwatki, mleka. Organizm łatwiej przyswaja  witaminy i minerały z soku z ogórka niż z jego miąższu. 

Przepisy na chłodzące mleczne napoje ze świeżym ogórkiem

Odchudzający koktajl z ogórka i maślanki, oczyszczający
Napoj_maslanka_ogorek_czosnek2Składniki (3 porcje)
2 ogórki gruntowe
łyżka soku z cytryny
ząbek czosnku
świeży koperek
świeża natka selera lub pietruszki

pół litra maślanki
ew. sól do smaku

Ogórki wymyć, obrać, zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Koperek i natkę wypłukać, strzepnąć wodę, pokroić. Czosnek obrać, posiekać. Składniki wymieszać. Dietetyczny koktajl z maślanki i świeżego ogórka oczyszcza organizm z nagromadzonych toksyn i sprzyja odchudzaniu.
Odchudzający koktajl z soku z ogórka, jogurtu, wody i mięty, oczyszczający
Składniki (3 porcje)
szklanka odtłuszczonego naturalnego jogurtu
pół szklanki zimnej wody
szklanka soku z ogórków (np. z mizerii)
2 listki mięty, siekane
Składniki wymieszać. Dietetyczny koktajl z jogurtu i świeżego ogórka oczyszcza organizm z toksyn i sprzyja odchudzaniu.

Odchudzający koktajl z ogórka, mleka i jogurtu, schładzający
Napoj_mleko_ogorek_jogurt_koper
Składniki (4-5 porcji)
1 l mleka
10 dag jogurtu
duży ogórek
świeży koperek
ew. sól do smaku
Ogórki wymyć, obrać, zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Koperek opłukać, strzepnąć wodę, posiekać. Wszystkie składniki dobrze wymieszać. Ten lekko kwaskowy koktajl z jogurtu, mleka i świeżego ogórka doskonale ochładza rozgrzany organizm i szybko gasi pragnienie.

Odchudzający koktajl z ogórka, maślanki, migdałów i ziół, dla zestresowanych
Napoj_maslanka_ogorek_melisa_orzechSkładniki (2 porcje)
pół litra naturalnej maślanki
świeży ogórek
łyżka płatków migdałowych
koperek, siekany (do smaku)
2 szczyty melisy
Ogórek wymyć, obrać i zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Zioła opłukać, strzepnąć wodę, posiekać. Płatki podprażyć na suchej teflonowej patelni, aż się lekko zezłocą. Wszystkie składniki dietetycznego koktajlu z maślanki i świeżego ogórka wymieszać łyżką.
Rada: Maślankę można zastąpić kiszonym mlekiem, a płatki podprażonymi i drobno zmielonymi orzechami włoskimi.

Odchudzający koktajl z serwatki i kiszonych ogórków, orzeźwiający i mineralizujący
Składniki (5 porcji)
litr zimnej serwatki 
kiszone ogórki
4 łyżki śmietany
świeży koperek, siekany
Ogórki obrać ze skórki, zetrzeć na tarce o drobnych oczkach lub zmielić w blenderze. Wymieszać z serwatką i pozostałymi składnikami. Dietetyczny koktajl z kiszonych ogórków i serwatki dostarczy dużo składników mineralnych. Orzeźwi każdego, jest dobry na kaca.

Artykuły powiązane:

Świeże owoce i warzywa w diecie przez cały rok. Napoje owocowe.
Niskokaloryczne napoje mleczne z owocami jagodowymi. 

Odżywcze napoje mleczne z owocami jagodowymi.
Niskokaloryczne napoje mleczno-owocowe.
Napoje mleczno-warzywne z ogórkiem.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *