Jak usunąć plamy z błota, gliny, piasku, trawy, pyłku i soku mlecza i orzechów?


W jaki sposób usunąć plamy z błota, plamy z asfaltu, resztki gliny, plamy z piasku, plamy z soku trawy, plamy z mniszka, plamy z mlecza, plamy z soku orzechów na ubraniu i skórze?


Ciepłe dni zachęcają nas do dłuższych spacerów, wycieczek na łąkę, do lasu, prac w ogrodzie. Często wracamy do domu w ubraniu z nietypowymi plamami, z zabrudzoną skórą.

Jak usunąć plamy z asfaltu na ubraniu?
Plamy po asfalcie
na mocnym materiale usuwa się benzyną ekstrakcyjną lub ropą (konieczna próba w niewidocznym miejscu). 

Czym wyczyścić błoto na ubraniu?
Plamy z błota trudno usunąć ze względu na zawartość żelaza w glebie.  Często schodzą dopiero po drugim praniu.

  1. Świeże plamy z błota czyścić pod bieżącą zimną wodą, w pozostałe zabrudzenia wetrzeć mydło żółciowe/mydło galasowe lub płyn do prania. Ubranie można też przed praniem długo moczyć w wodzie z płynem do prania.
  2. Zaschnięte błoto wyczesać dokładnie miękką szczotką zmoczoną w soku z cytryny, w brudny materiał wetrzeć mydło galasowe. Plamę z błota wyprać następnego dnia.
  3. Plamy po błocie na delikatnym materiale usuwać ciepłym sokiem z cytryny lub kwaskiem cytrynowym rozpuszczonym w ciepłej wodzie z dodatkiem soli. Nie stosować na białym materiale.
  4. Plamy z błota, które nie chcą zejść, potrzeć wacikiem zwilżonym czystą wódką, następnie octem. Na silnym materiale zamiast wódki można użyć etanol.

Jak usunąć błoto z dywanu?

  1. Mokre błoto delikatnie usunąć miękką ściereczką nie wcierając go we włókna dywanu. Powstałą plamę z błota na dywanie zalać sokiem z cytryny, następnie we włókna wetrzeć dużą ilość soli. Mieszankę zostawić na noc. Kiedy wyschnie wyczesać, odkurzyć, a jeśli zostanie szare miejsce, zmyć dużą ilością ciepłej wody. Otworzyć okno, aby dywan całkowicie wysechł. Dopiero wtedy odkurzyć.
  2. Suche błoto wyszczotkować i usunąć odkurzaczem. Pozostałą plamę po błocie czyścić etanolem, następnie szamponem do dywanów.

Czym usunąć glinę na ubraniu?
Szczególnie uciążliwe są plamy z czerwonej gliny.

  1. Ostrożnie wykruszyć kawałki zaschłej gliny. W plamę z gliny wetrzeć płyn do naczyń, pastę BHP lub pastę z proszku do prania i niedużej ilości wody. Zostawić na kwadrans. Po tym czasie resztki plamy z gliny usuwać czystą szczoteczką. Materiał wypłukać w wodzie z octem, wyprać w najwyższej dopuszczalnej przez producenta temperaturze.
  2. Nie suszyć ubrania z nieusuniętą całkowicie plamą z gliny, tylko powtórzyć procedurę.
  3. Czasem ubranie pobrudzone gliną trzeba wymoczyć w wodzie z mocnym proszkiem do prania z wybielaczem lub z proszkiem do czyszczenia dywanów.

Jak usunąć plamy z mlecza, plamy z mniszka lekarskiego?
Brązowe plamy po soku mlecza i mniszka są bardzo trudne do usunięcia, dlatego trzeba szybko działać. 

  1. Świeżo poplamiony mleczkiem mniszka materiał zmoczyć ciepłą wodą, dobrze wetrzeć szare mydło lub mydło galasowe, zostawić na jakiś czas. Wyprać w najwyższej zalecanej temperaturze bez spłukiwania mydła.
  2. Świeżą plamę z soku mlecza i z soku mniszka posmarować masłem (ale nie moczyć materiału wodą). Po kwadransie wyprać w najwyższej dopuszczalnej temperaturze z detergentem. Efekt nie zawsze oczekiwany.
  3. Suche brązowe plamy z soku może rozpuścić cola, dokładnie zawarte w niej kwasy. Ciemny materiał całkowicie zanurzyć w coli na 30-60 minut. Dokładnie wypłukać w czystej wodzie, wyprać zgodnie z zaleceniem producenta.
  4. Stare i oporne plamy z soku mniszka może usunąć moczenie tkaniny przez całą noc w roztworze soli (pełna łyżka soli na litr zimnej wody) z dodatkiem delikatnego wybielacza, np. łyżeczki wody utlenionej. Materiał wypłukać w zimnej wodzie, wyprać. Soli nie można stosować w przypadku delikatnych tkanin.
  5. Trudne plamy po mleczu można usuwać bezpośrednio wodą utlenioną (konieczna próba koloru) lub specjalnym odplamiaczem.
  6. Stare plamy po soku mniszka lekarskiego na jasnym materiale może wybielić biała pasta do zębów z olejkiem miętowym, eukaliptusowym (pasta wybielająca zęby).
  7. Często plamy z soku mlecza i mniszka nie można usunąć. Ale można je zatuszować przyszywając ozdobną aplikację, łatkę lub guzik.

Czym usunąć plamy z mlecza, plamy z mniszka lekarskiego na skórze?
Plamy z soku mlecza, mniszka lekarskiego na skórze rąk usuwać płynem do naczyń, olejem, pastą do mycia rąk…

Czym usunąć pyłek mniszka lekarskiego, pyłek mlecza?
Pyłek mniszka też może zostawić brzydkie ślady, zwłaszcza na delikatnych tkaninach. Dlatego pyłku nie powinno się wcierać w materiał.

  1. Ubranie przełożyć na lewą stronę, pyłek kwiatowy wypłukać po bieżącą wodą najpierw zimną później ciepłą wodą. W zabrudzone miejsce na odpornym materiale wetrzeć mydło galasowe, odłożyć na jakiś czas.
  2. Jasny i biały materiał wybrudzony pyłkiem mlecza i mniszka wyprać dodając wybielacza do firanek.

Czym zmyć pyłek mlecza, pyłek mniszka lekarskiego na skórze?
Plamy po pyłku mniszka na rękach usunie pasta do prania, olej lub szare mydło.

Jak usunąć plamy po łupinach orzecha, liściach orzecha na skórze? 
Brązowe plamy po soku z liści orzecha na materiale najlepiej usunie pranie wstępne z wybielaczem.

Czym wywabić plamy po łupinach orzecha, liściach orzecha na materiale?

  1. Plamy po soku łupin orzechów można usunąć mocząc materiał w ciepłej wodzie i czyszcząc zabrudzenie gorącym octem.
  2. Przygotować mieszankę z 2 łyżek wody amoniakalnej, łyżki gliceryny i niepełną łyżeczkę soku z cytryny. Plamę po orzechach zetrzeć miękką gąbką zmoczoną w mieszance.

Czym zmyć plamy po łupinach orzecha, liściach orzecha na na skórze?
Plamy po soku orzechów na skórze
 rąk bez specjalnego czyszczenia utrzymują się  tygodniami. Dlatego skórę trzeba chronić np. rękawicą. Czasem pomaga szybko wtarty sok z cytryny (lub kwasek cytrynowy), sodka kuchenna.

Jak wywabić plamy z trawy na ubraniu?
Plamy po trawie są trudne do usunięcia, jeśli materiał jest dodatkowo zabrudzony ziemią. Nie powinno się ich usuwać wodą, gdyż sok z trawy wsiąka wraz z nią w głąb tkaniny, lecz najpierw spróbować usunąć przez pocieranie.

  1. Plamę po trawie na mocnej tkaninie usuwać najpierw etanolem lub spirytusem naniesionym na materiał tamponem z waty delikatnie oklepując materiał, następnie spłukać wodą i wyprać zgodnie z informacją na etykietce. Można użyć wilgotnych chusteczek do rąk ze spirytusem. Szczególnie uporczywe usuwać papką z proszku do prania z wybielaczem i octu.
  2. Plamy po trawie na dżinsach usunie ocet. Dżinsy zamoczyć na jakiś czas w occie, wyprać w bardzo gorącej wodzie.
  3. Zabrudzenie sokiem trawy na mocnej tkaninie, np. dżinsach skropić obficie sokiem z cytryny, zostawić, aż zblednie, wypłukać gorąca wodą i wyprać. Podobnie można użyć octu jabłkowego.
  4. W plamę z soku trawy i ziemi na dżinsach wetrzeć płyn do mycia naczyń lub nabłyszczacz do zmywarek. Po 20 minutach wyprać.
  5. W plamę po trawie z ziemią wetrzeć szare mydło w kostce (bez wody), zostawić na 30-60 minut, wyprać. W mocny, odporny materiał wetrzeć mydło galasowe, pastę do rąk lub skoncentrowany enzymatyczny środek piorący, następnie spłukać gorącą wodą.
  6. Plamę po trawie na mocnym materiale może wywabić masło. W resztki plamy wetrzeć trochę masła, następnie szare mydło i spłukać bardzo gorącą wodą.
  7. Plamy z soku trawy można skropić olejkiem eukaliptusowym (nie stosować olejku na wełnie i delikatnych tkaninach).
  8. Plamę z trawy na białym materiale posmarować pasta do zębów z olejkiem mentolowym i odłożyć na jakiś czas.
  9. Plama z trawy na bawełnie i poliestrze łatwiej zejdzie, jeśli potrze się ją przekrojonym ziemniakiem.
  10. Na trudne plamy z trawy na białym i jasnym materiale nanieść rozcieńczoną wodę amoniakalną (konieczna próba koloru i ostrożność). Wodę rozcieńczyć w zależności od stopnia zabrudzenia. Następnie wypłukać w wodzie z 1-2 łyżkami octu (ocet może zapobiec odfarbowaniu).
  11. Delikatną tkaninę z plamami z soku trawy moczyć w wodzie z enzymatycznym proszkiem do prania.
  12. Delikatną tkaninę, której  nie można prać, czyścić wodą amoniakalną i spirytusem (konieczna próba koloru w niewidocznym miejscu).
  13. Plamy z trawy na jedwabiu usuwać przez oklepywanie czystą ściereczką nasączoną benzyną.
  14. Wełnę zabrudzoną sokiem trawy czyścić ciepłym wodnym roztworem mydła w płynie lub szamponem dla dzieci.
  15. Na plamę z trawy na flaneli nanieść glicerynę zmieszaną z białkiem jaja w stosunku 1:1.
  16. W pobrudzony trawą len wetrzeć mydło żółciowe/mydło galasowe (nie w płynie), po jakimś czasie wyprać.
  17. W świeżą plamę po trawie na delikatnym materiale wetrzeć mieszankę soli kuchennej z sodą kuchenną (w stosunku 1:1). Po 45 minutach wyczesać miękką szczotką.
  18. W starą plamę po soku z trawy lekko wetrzeć trochę gliceryny, następnie wyprać.
  19. Uporczywą plamę po trawie na białym materiale skropić wodą utlenioną (konieczna próba koloru).

Jak usunąć plamy po mokrym piasku?

  1. Nie powinno się usuwać mokrego piasku, tylko poczekać, aż wyschnie.
  2. Suchy piasek wyczesać dobrze miękką szczotką, w materiał wetrzeć mydło galasowe, wyprać.
  3. Trudne plamy z piasku usuwać jak plamy z błota.


Artykuły powiązane:

Jak usunąć pyłek i sok roślin, smołę, ziemię, żywicę z ubrania, dywanu, ściany, mebli i auta?
Buty ze skóry cz.4. Plamy A-P.
Buty ze skóry cz.5. Plamy S-Ż.

W rubryce Plamy zawarte są rady jak wywabić plamy różnego pochodzenia na wykładzinie, tapicerce, podłodze, meblach, firankach, ubraniach…

Podobne wpisy

7 komentarzy

  1. Najgorszy problem mam z ziemią na dywanie, bo mam dwa psy i czasem nie upilnuję. Posypuję solą, wtedy dobrze się wyczesuje i odkurza.

  2. robiłam wianek z mleczów i niestety na moich spodniach zostały plamy, które nie chcą zejść, więc mam nadzieje, że sposób, który testuje z tej strony zadziała, gdyż to moje najlepsze ( i co najgorsze: najdroższe ) spodnie 🙁 🙁 ;(

    1. Cieszę się ,że ktoś ma podobny problem ,a nie powinnam. Mam moje wymarzone spodnie na nich kreski czarne na kolanie. Próbowałam już różnych rzeczy ostatnio odplamiacza firmy „ domol” nie pomogło. Żywice rozpuszcza Terpentyna – spróbuję jej użyć..

  3. Często wyjeżdżamy nad jezioro i zawsze mam do usunięcia plamy na ubraniach w różnych kolorach. Jak nie schodzą to przyszywam łatki. Nie wpadam w panikę

  4. Żona mówi, że jestem flejtuchem, bo nie przejmuje się idealnym usuwaniem każdej plamy. Pytam się po co te męki, jeśli ona wszystko tak często wymienia na nowe?

  5. Do odplamienia plam z mniszka lekarskiego -coca cola jest rewelacyjna,plamy znikają.polecam sprawdzone.

    1. Sprawdza się w przypadku ciemnych tkanin, bo białych i jasnych nie powinno się moczyć w coli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *