Dobre sąsiedztwo roślin na grządce i uprawa współrzędna. Krzewy jagodowe
Planowanie ogrodu. Gdzie posadzić krzewy owocowe?
Allelopatia. Dobre sąsiedztwo roślin i uprawa współrzędna w ogrodzie biodynamicznym. Krzewy owocowe, czyli gdzie posadzić agrest, aronię, borówkę, dziki bez czarny, jeżyny, maliny, porzeczki, poziomki, rokitnik, winorośl?
O zdrowiu i wysokości plonów krzewów jagodowych decydują głównie warunki klimatyczne, gleba, stanowisko w zmianowaniu, odpowiednie nawożenie, cięcie. Pielęgnacja krzewów, skracanie i wycinanie gałęzi, pielenie, podlewanie, dokarmianie odpowiednimi dla gatunku rośliny składnikami powoduje, że roślina dobrze plonuje, nie choruje. Po posadzeniu młodych krzewów jagodowych warto wsiać między nie łubin, facelię, wykę, które, jako nawóz zielony dostarczają glebie wielu składników. Na zdrowie krzewów jagodowych mają wpływ niektóre zioła i kwiaty: czosnek, rzeżucha, nasturcja, nagietki, paproć…
Również sąsiedztwo innych krzewów, drzew ma – w pewnym stopniu – wpływ na kondycję krzewów jagodowych. W ogrodzie biodynamicznym wykorzystuje się zjawisko allelopatii, czyli wzajemnego wpływu roślin rosnących w bezpośrednim sąsiedztwie. Wiadomo, że krzewy jagodowe nie powinny rosnąć w pobliżu jabłoni, orzecha i róż. Bardzo szkodliwym sąsiedztwem są iglaste drzewa i krzewy.
Krzewy owocowe i dobre sąsiedztwo
Agrest
Agrest dobrze rośnie i plonuje w towarzystwie konwalii, krwawnika, szczypiorku i czosnku (te dwa ostatnie chronią go przed mączniakiem). Pomidory stymulują wzrost krzewu. Przy agreście warto posadzić bób lub wysiać wykę, które dostarczą azotu korzeniom agrestu. Naparstnica ma chronić agrest przed mączniakiem amerykańskim.
Agrest trzeba sadzić z daleka od jabłoni, czeremchy i róż. W pobliżu agrestu nie powinna rosnąc turzyca, na której rozwijają się zarodniki rdzy agrestu. Rdza agrestu (częściej używana nazwa to rdza porzeczkowo-turzycowa) rozwija się częściej po długiej i ciepłej jesieni oraz kiedy agrest rośnie w pobliżu wilgotnej łąki i nieużytków.
Aronia
Aronia wymaga słonecznego stanowiska, ma płytki system korzeniowy, dlatego nie znosi konkurujących z nią roślin w bezpośredniej bliskości. Nie powinna rosnąć w pobliżu krzewów i drzew owocowych.
Berberys
Nie powinno się sadzić berberysu w sadzie owocowym, ponieważ jego korzenie uwalniają do gleby substancję powodującą słabnięcie drzew i krzewów owocowych. W ogrodzie ozdobnym można go łączyć z głogiem, irgą amerykańską, klonem amerykańskim.
Borówka amerykańska
Krzewy borówki amerykańskiej nie powinny rosnąć samotnie, lecz w grupach, wtedy podnosi się ich plenność. W pobliżu borówki warto posadzić krwawnik, który pozytywnie wpływa na jej owocowanie. Dobrym sąsiadem dla borówki amerykańskiej jest czerwona borówka i żurawina, które okrywają i ocieniają kwaśną glebę wokół krzaku, zapobiegają wysuszeniu, które borówki bardzo źle znoszą.
Złym sąsiadem dla borówki jest jabłoń, przy której krzew słabnie.
Borówka czerwona
Czerwoną borówkę warto posadzić przy azalii i różaneczniku, które mają podobne wymagania w stosunku do pH gleby lub przy borówkach i czarnych jagodach.
Dziki bez czarny
Nie jest towarzyski, powinien rosnąć osobno w odległości nawet 3 m od innych krzewów, drzew i grządki z warzywami. Najlepsze miejsce dla czarnego bzu jest przy kompostowniku, ponieważ wpływa on na szybszy rozkład części roślin.
Jeżyny
Czosnek chroni jeżyny przed pleśnią. Przy jeżynach warto posadzić łubin, który dostarczy im azot. Dobrymi roślinami dostarczającymi zielonego nawozu są wysiane przy jeżynie wyka i gorczyca.
Jeżyn nie powinno się sadzić w pobliżu malin, ponieważ między krzewami istnieje zbyt silna konkurencja o pokarm. Poza tym chorują na podobne choroby grzybowe (rdza, antraknoza). Podobnie nieodpowiednim sąsiedztwem dla jeżyn są truskawki (łatwe porażenie pleśnią). Drzewa i krzewy iglaste mogą powodować choroby jeżyn.
Maliny
Maliny najlepiej rosną same, potrzebują dużo miejsca i dużo słońca. Wśród malin zaleca się wysiewać niezapominajkę i paproć, które odstraszają kistnika malinowca. Korzystne działanie na zdrowie malin mają także nagietki, konwalia, aksamitki, czosnek, cebula, wrotycz, majeranek, melisa, pokrzywa, rumianek, bazylia. Krwawnik wpływa pozytywnie na owocowanie malin.
Posadzone w pobliżu krzewów malin fasolka szparagowa lub niski groszek dostarczają krzewom malin azotu.
Za zgodnych sąsiadów dla malin uważa się sałatę dębolistną, roszponkę, szczypiorek, lawendę, tymianek.
Maliny nie powinny rosnąć w jednym miejscu dłużej niż przez 3-4 lata, inaczej stają się słabe. Ich korzenie mocno wyczerpują glebę, wypuszczają odrosty korzeniowe aby „uciec” w inne, bardziej żyzne miejsce. Z tego powodu powinno się je sadzić w odległości 3 m od drzew. Jabłoń zdaje się mieć działanie ochronne przed szarą pleśnią, ale wiśnia i maliny nie tolerują się wzajemnie.
Nie powinno się ich sadzić w pobliżu jeżyn, ponieważ między krzewami istnieje zbyt silna konkurencja o pokarm i wysoka możliwość porażenia chorobami grzybowymi. Niedobrym sąsiadem są truskawka, kapusty i ziemniak. Szczaw i kukurydza wysiane wokół malin tłumią ich odrosty.
Porzeczki
Porzeczki lubią towarzystwo paproci, pokrzywy, pieprzycy siewnej (rzeżuchy), bodziszków, pomidorów.
Porzeczki i porzeczko-agrest trzeba sadzić z daleka od malin, czeremchy, śliw, jabłoni i róż.
Złym i szkodliwym sąsiedztwem dla porzeczki okazują się drzewa i krzewy iglaste. W pobliżu porzeczek nie powinny rosnąć sosna wejmutka, sosny pięcioigielne, wiązy, turzyca. Sosny pięcioigielne i wejmutka powodują zagrożenie rdzą dla porzeczki czarnej i porzeczki czerwonej, a turzyca zagrożenie rdzą porzeczkowo-turzycową. Wiązy są żywicielami pierwotnymi mszycy, bawełnicy wiązowo-porzeczkowej, atakującej od czerwca korzenie porzeczki. Bawełnice można rozpoznać po oklejonych woskową białą wydzieliną korzeniach porzeczki.
Porzeczka czarna
Czarne porzeczki można sadzić w pobliżu wiśni, czerwonej i białej porzeczki, porzeczko-agrestu.
Dobre sąsiedztwo dla porzeczki czarnej to czosnek i cebula, gdyż mogą chronić ją przed wielkopąkowcem porzeczkowym. Bylice, szczególnie bylica piołun zapobiegają powstawaniu rdzy na czarnej porzeczce (jednak hamują rozwój innych roślin rosnących w odległości nawet 2-3 m).
W pobliżu upraw czarnej porzeczki nie powinno się sadzić pięcioigielnych sosen, na których rozwijają się grzyby powodujące rdzę porzeczki, na która szczególnie podatna jest czarna porzeczka.
Poziomki
Korzystnym sąsiedztwem dla poziomki są tymianek, łoboda, niski groch, fasola, marchew, sałata głowiasta.
Ogórecznik posadzony w pobliżu sprzyja zawiązywaniu pąków kwiatowych poziomki, natomiast aksamitki i pietruszka posadzone na brzegach grządki tworzą przeszkodę dla ślimaków chętnie ogryzających jej smaczne owoce. Poziomki powinny rosnąć w pobliżu cebuli, pora i czosnku, które zapobiegają powstawaniu na nich szarej pleśni.
Na poprawę aromatu poziomek wpływa sąsiedztwo szczypiorku, portulaki, mięty pieprzowej, kopru, rumianku, melisy, nagietków, aksamitki, bratków.
Roszponka przyciąga dżdżownice, i podobnie jak szpinak, okrywając poziomki zimą, chroni je przez mrozami. Aksamitki pełnią też funkcje ochronną i przyczyniają się uwolnienia gleby od pasożytów.
Złym sąsiadem dla poziomek są przynoszące pleśń truskawki, mieczyki, tulipany, trawy ozdobne. Aby uniknąć nicieni i larw sprężykowatych w pobliżu grządki z poziomkami nie powinno się siać facelii, sadzić pomidorów, bobu, ziemniaków, warzyw kapustowatych, rzodkiewek, chrzanu.
Poziomki nie powinny rosnąć w jednym miejscu dłużej niż przez 4 lata.
Rokitnik
Rokitnik ma niewielkie wymagania glebowe, preferuje gleby ubogie w wapń, suche, piaszczyste i żwirowe. Ukorzenia się głęboko, jest odporny na mróz i suszę. Plonuje co 2 lata.
Żeńskie i męskie egzemplarze sadzi się w grupie w nasłonecznionych miejscach, ponieważ w cieniu nie plonuje. Ponieważ rokitnik osiąga wysokość do 6 m potrzebuje 3-4 m wolnej przestrzeni. Jeśli jest regularnie przycinany wystarczają mu 2 m. Ponieważ rokitnik wypuszcza bardzo dużo rozłogów, drobne rośliny nie wytrzymają z nimi konkurencji. Dobrymi sąsiadami dla rokitnika są śliwa tarnina, świdośliwa, morwa, tamaryszek.
W pobliżu rokitnika warto posadzić dzikie krzewy owocowe, których owocami pożywią się ptaki. Groźnym szkodnikiem dla rokitnika jest muszka owocowa Rhagoletis batava.
Winorośl
Winorośl najlepiej rozwija się, kiedy rośnie sama. Krzewy winorośli można sadzić w dalszym pobliżu śliw, morwy, które mają pewne ochronne działanie przed szkodnikami winorośli. Pod krzewem mogą rosnąć zioła: mięta pieprzowa (chroni przed mączniakiem), szałwia (ma wpływ na zdrowie krzewu), szczypiorek, mniszek lekarski, hyzop.
Pod winorośl zaleca się wysiewać także fasolkę szparagową, niski groszek, łubin, lucernę (rozluźni glebę), koniczynę, które dostarczają roślinie azotu. Jako nawóz zielony poleca się także facelię, gorczycę oraz kapustowate i motylkowate.
Tekst opracowany na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji, lektury „Działkowca” od 1990 roku oraz książek:
Christa Weinrich „Uprawa współrzędna w ogrodzie amatorskim”, wyd. 2008;
Gisela Sartorius „Uprawa współrzędna i płodozmian”, wyd. 1993;
Marie-Luise Kreuter „Bio-ogród”, wyd. 2007.
Artykuły powiązane:
Dobre sąsiedztwo warzyw na grządce i uprawa współrzędna cz. 1.
Dobre sąsiedztwo warzyw na grządce i uprawa współrzędna cz. 2.
Dobre sąsiedztwo roślin na grządce i uprawa współrzędna z ziołami cz.1.
Dobre sąsiedztwo roślin na grządce i uprawa współrzędna z ziołami cz. 2.
Dobre sąsiedztwo dla drzew owocowych cz. 1.
Dobre sąsiedztwo dla drzew owocowych cz. 2.
Terminy siewu i sadzenia warzyw w ogrodzie i na działce są podane w artykule Siew warzyw, sadzenie warzyw w ogrodzie cz. 1.
Artykuły o uprawie współrzędnej i oddziaływaniu na siebie roślin na grządce, przepisy na ekologiczne preparaty wzmacniające rośliny, rady jak zwalczać szkodniki, jak rozplanować pracę w ogrodzie i w sadzie można znaleźć w zakładce Ogród.
Dziękuję za ten artykuł. Chcę obsadzić ogród tak jak robiła to babcia, krzewy razem z ziołami i kwiatami. Takie ogrody z pozornym nieładem są najpiękniejsze.
Wspaniały artykuł! Jestem początkująca w uprawianiu ogródka i tylko tu znalazłam konkretne i rzeczowe porady jakie jest dobre sąsiedztwo roślin w ogrodzie. Szczególnie zależało mi na sąsiedztwie ziół, kwiatów i drzew obok porzeczki, rokitnika i winorośli.
Dziękuję serdecznie.
🙂
Witam czy obok winorośli można posadzić truskawki.
Odradzam. Truskawki potrzebują dużo słońca a winorośl mogłaby je zacienić. Poza tym truskawki wolą lekko kwaśne podłoże w przeciwieństwie do winorośli. Zarówno truskawki jak i winorośl zapadają na szarą pleśń, łatwo o przeniesienie choroby.
Czy są wśród kwiatów dobrzy sąsiedzi dla malin owocujących jesienią? Mam tylko takie odmiany, zajmują sporo miejsca w ogrodzie, ale jakoś smutno tam jest. Chciałabym to zmienić w przyszłym roku.
Maliny odmian jesiennych wymagają więcej słońca, na pewno nie mogą to być wysokie kwiaty. Najlepsze będą niskie, okrywowe, których maliny nie „zaduszą”. Oprócz ziół wymienionych w artykule sprawdzają się długo kwitnące bratki.
Czy pnaca roza moze posadzic kolo czarnej jezyny jesli chodzi o rodzaj gleby?
Lepiej nie. Jeżyny rosną w kwaśnej glebie, a róża potrzebuje gleby o wyższym odczynie. Poza tym jeżyny mają rozległy system korzeniowy i obie rośliny będą konkurowały o pokarm, światło… Obie rośliny potrzebują dużo powietrza.
Dzień dobry,
Dziękuję za ten artykuł, jest bardzo pomocny.
Co znaczy ‚że nie powinno się sadzić w pobliżu’? Chodzi mi o porzeczki i pięcioigielne sosny, czy odległość 6 m jest wystarczająca?
Nie wystarczy, boczne korzenie sosny silnie rozwijają się i będą hamowały rozwój porzeczek. Iglaki są bardzo popularne, ale niszczą glebę uprawną, dlatego najlepiej rosną z nimi tylko niektóre kwiaty, grzyby i trawa.
szukam odpowiedzi na pytanie czy tulipany które przypadkowo trafily do wysokiej grządki mogą w jakiś sposób żle oddziływać na warzywa które tam uprawiam ?
Tulipany źle reagują na nawozy stosowane pod warzywa i częste podlewanie, ich cebule mogą gnić, roznosić choroby grzybowe i wirusowe. Kiedy uschną im liście trzeba je wykopać i odłożyć w suchym, przewiewnym miejscu, aby cebule przeschły i odpoczęły przed posadzeniem na właściwym miejscu we wrześniu. Aby zapobiec gniciu cebul tulipanów sadzi sie je w towarzystwie czosnku.
dziękuję ,
Dzień dobry. Przy malinach nie powinno się sadzić truskawek a co z poziomkami? To chyba ta sama „rodzina”. Dziękuję i pozdrawiam.
Maliny powinny rosnąć same, ponieważ uprawiane przy nich warzywa powodują choroby, gł. gnicie korzeni. O dobrym sąsiedztwie dla poziomek można przeczytać tu http://mama-dobra-rada.pl/sasiedztwo-krzewy-owocowe-allelopatia-uprawa-wspolrzedna/ Pozdrawiam, MDR
Wspaniały artykuł. Tego szukałam. Niestety, moje borówki wysokie rosną obok jabłoni. Borówki posadziłam jesienią, jabłoń jest karłowata, ma 4 lata. Oddalona od borówek o 2 m, od innych 3. Czy borówki będą miały szanse w tym miejscu? jak im pomóc?
Borówki amerykańskie lubią glebę kwaśną (3,5-4,5 pH) i wilgotną, trzeba je ściółkować torfem i igłami. Jabłoń dobrze rośnie w lekko kwaśnej glebie (6,2-6,5 pH), tak niskie pH jak dla borówki gleby szkodzi jabłoni. Najlepiej posadzić nowe borówki w dobrym miejscu.
Dzień dobry, mam pytanie skąd brane były infrmacje do tego artykułu? Czy jakieś książki czy inne strony internetowe, chętnie bym jeszcze poczytała o uprawie wspolrzednej, może Pani coś polecić? Pozdrawiam
Na końcu artykułu podane są źródła.
Dziękuję za odpowiedź. Problem w tym, że mam maleńka działkę i nie mam już innego miejsca:( Na jabłonce mi tak bardzo nie zależy, ale teściowa upiera się, by pozostała. Zależy mi na borówkach. Czy będą rodzić? To sąsiedztwo szkodzi i jabłonce i borówkom, czy tylko borówkom? Nawet posadziłam krwawnik:(
Sąsiedztwo jest obopólnie niekorzystne.
Czy można posadzić winogron obok malin w odległości 1m?
Zdecydowanie za mała odległość.
Czy nie mozna posadzic borowek w pojemnikach albo na wzniesionych grzadkach? W takiej sytuacji ph gleby nie ma znaczenia, bo dajemy borowkom kompost do kwasolubnych roslin. Jedynie zacienienie ma znaczenie i choroby przenoszone przez wiatr i owady.
Trzeba pamiętać o tym, że korzenie borówki mocno rozrastają się.
Nie zgodzę się z tym, że czosnek jest dobrym sąsiedztwem dla poziomek. Przeciwnie, słabo owocują. Gdyby Pani była zainteresowana podam źródło, z którego już od lat czerpię informację. Być może obecne hybrydy przypominające truskawki są bardziej odporne, ale na pewno nie klasyczna dzika leśna poziomka. Poziomka leśna najlepiej rośnie sama, o ile nie stworzymy jej środowiska podobnego do leśnego, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są tu zioła lub rośliny dziko rosnące.
Chętnie zapoznam się z nowymi informacjami. Wysiewałam kiedyś nasiona poziomek zebranych w lesie, najlepiej rosły w lekkim zacienieniu przy wilgotnym murze.
Proszę o poradę odnośnie sąsiedztwa dla borówki. Czy mogę w odległości 3-4m posadzić porzeczkę bądź agrest? Czy między krzakami borówki sprawdzą się poziomki?
Taka odległość powinna wystarczyć, ale trzeba pamiętać o lekkim wapnowaniu gleby dla porzeczki i agrestu. Poziomki potrzebują gleby próchniczej o pH 5,5-6,5, natomiast borówka plonuje w glebie o pH poniżej 5,0.
Jaka powinna być odległość między truskawkami a malinami?
Obie rośliny są ekspansywne, więc jak największa.
A czy moge cos posadzic miedzy maliny a truskawki zeby zminimalizowac ich wzajemny zly wplyw na siebie? Mam na mysli np rzad fasolki szparagowej
Można potraktować to jako eksperyment
Czy obok malin i jeżyn można posadzić hortensje bukietową
Lepiej nie. Wszystkie te rośliny mają podobne wymagania dot. pH i wilgotności gleby ale maliny i jeżyny są dla siebie złymi sąsiadami (choroby). Poza tym maliny wypuszczają odrosty, jeżyny mają potężny system korzeniowy i mogą zdusić hortensję. Hortensja powinna rosnąć w stale zacienionym miejscu, jeżyny i maliny potrzebują słońca.
witam, czy można sadzić borówki amerykańskie obok rabarbaru?
Na pewno nie w bezpośrednim pobliżu. Borówki rosną w glebie bardzo kwaśnej, młody rabarbar raczej nie przyjmie się w glebie o niskim pH. Trzeba zmieszać ziemię z wapnem, ale borówki nie zniosą wapnowania.
Czy można posadzić różę obok malin? Pozdrawiam 🙂
Nie. Róża potrzebuje dużo powietrza i światła, powinna rosnąć osobno. Róże i maliny należą do jednej rodziny i przenosza na siebie choroby wirusowe i grzybowe.
Witam serdecznie, Czy agrest, porzeczka może rosnąć w pobliżu tui szmaragdowej ? światło dla krzewów północ i wschód, tuja od zachodu. Dziękuję i pozdrawiam
Chociaż tuja szmaragd rośnie bardzo silnie, to ma płytkie korzenie. Korzenie porzeczki położone pod powierzchnią ziemi sięgają daleko poza jej koronę. Poza tym porzeczka potrzebuje dużo światła przez cały dzień, zwłaszcza czarna. Tylko agrest trzeba chronić przed silnym słońcem. Tuja nie jest odpowiednim sąsiadem dla krzewów owocowych.
Witam mam pytanie odnośnie borówki amerykańskiej i czarnego bzu. Czy mogę oslonic od wiatru plantacje borówki czarnym bzem. Za odpowiedź z góry dziękuję.
Tak. Dziki bez czarny, podobnie jak borówka, lubi słońce i glebę próchniczą, ale dla bzu powinna ona mieć znacznie wyższe pH.
Witam, czy za borówkami jako tło można posadzić trawy ozdobne?
Wysokie trawy zapewniłyby ochronę przed wiatrem, ale nie powinny zacieniać borówek.
Czy blisko drzew owocowych mogą rosnąć krzewy ozdobne, takie jak laurowiśnia albo weigela? Ewentualnie inne?
Oba krzewy osiągają wysokość około 3 m – na pewno nie mogą rosnąć w bezpośrednim sąsiedztwie drzew owocowych. Laurowiśnia choruje na podobne choroby grzybowe jak wiśnia, brzoskwinia, śliwa, morela, powinna rosnąć daleko od nich.
Chcę posadzić w grupie borówkę amerykańska, jagodę kamczacki i jeżynę. Czy są jakieś przeciwskazania?
Borówka amerykańska potrzebuje gleby o znacznie niższym pH niż jeżyna i jagoda kamczacka. Jeżyna ma bardzo silny system korzeniowy, rośnie gęsto i zacienia sąsiadujące rośliny. Owoce borówki są smaczne tylko dojrzewając w pełnym słońcu, poza tym borówka ma rozłożyste grube korzenie, które zajmują sporo miejsca. Jagoda kamczacka wyrasta do wys. ponad 1 m, potrzebuje dużo słońca, żeby plonowała oraz dużo powietrza, inaczej jej liście atakują choroby grzybowe. Krzewy mogą rosnąć w dalszym sąsiedztwie, między nimi można posadzić zioła, jednoroczne kwiaty, warzywa z drobnym systemem korzeniowym.
Dziękuję za odpowiedź. Pod borówkę planuję dać kwaśny torf i posadzić w jednej linii z jeżyną, żeby obydwa krzewy miały dobry dostęp do słońca (od południa). Jagodę kamczacką planuję posadzić przed jeżyną od strony południowej – jest niższa od jeżyny (jagoda max 1,7 m; jeżyna max 3 metry). Czy sadząc je w ten sposób, uzyskam optymalne warunki dla nich?
Tak, dla jeżyny trzeba jeszcze przygotować solidną podporę na pędy owocujące i młode, które będą owocowały w następnym roku.
Super. Dziękuję bardzo za porady 🙂
Czy dla żurawiny są jakieś przeciwwskazania co do sąsiedztwa?
Żurawiny nie powinny rosnąć w pobliżu głogów, sadu owocowego, głównie jabłoni, ponieważ atakuje je ćma Yponomeuta malinellus.
czy można sadzić porzeczkę obok chrzanu?
Chrzan ma lekkie działanie ochronne, ale jeśli rozrośnie się, może dusić porzeczkę.
Czy agrest można sadzić z porzeczkami? Mam 3 krzaki na pniu, porzeczka czerwona, biala i agest i chcę je posadzić obok siebie.
Agrest sadzę osobno, lubi miejsce ocienione przez kilka godzin w ciągu dnia.
a czosnek niedzwiedzi albo inne ziola mozna sadzic pod borowka?
Czosnek niedźwiedzi i większość ziół rosną najlepiej w glebie wapiennej o odczynie obojętnym do zasadowego, a borówka musi mieć bardzo kwaśną ziemię. Informacje o sadzeniu ziół są tu http://mama-dobra-rada.pl/sasiedztwo-ziola-allelopatia-uprawa-wspolrzedna/ i tu http://mama-dobra-rada.pl/sasiedztwo-ziola-allelopatia-uprawa-wspolrzedna-2/
Z ciekawostek: nie należy sadzić dyni przy porzeczkach. Odkryliśmy to przypadkowo. Porzeczki w kontakcie z dynią momentalnie schną i marnieją.
Dla dyni najlepiej wyznaczyć osobne miejsce w rogu ogrodu. Korzenie dyni bardzo wyczerpują glebę, a części nadziemne duszą rośliny rosnące obok.
Mam pytanie o świdośliwy i kolcowój szkarłatny. Czy mogą rosnąć około 3 metry od siebie, w jednym rzędzie?
Jakich krzewów owocowych należy nie sadzić blisko tej dwójki?
Kolcowój sadzi się w odstępach 80 cm, jest podatny na mączniaka. Roślina jest bardzo ekspansywna, dlatego odradza się jej uprawy w ogrodzie czy w sadzie, dobrze plonuje uprawiana w pojemnikach.
Świdośliwa powinna być sadzona z dala od jeżyn, głogu, pigwowca, jarzębiny. Jej nasiona rozsiewane są w sadzie przez ptaki. Nawet jako krzew może być bardzo rozłożysta. Nie toleruje gleby zakwaszonej.
Dziękuję za poprzednie rady.
Poproszę o fachową radę czy krzew tzw dzikie wino nadaje się do stworzenia zielonej osłony ogrodu i sadu jeśli posadzi się go przy siatce ogrodzeniowej?
Czy ta roślina wpływa niekorzystnie na drzewa i krzewy owocowe?
Czy liście z dzikiego wina nadają się do kompostowania?
Winobluszcz czyli dzikie wino pięknie wygląda, ale wymaga sporo pracy. Ma rozwinięty system korzeniowy, z którego wyrastają odrosty dające nowe rośliny. Silnie rozrasta się także w górę, w ciągu roku gałązka zwiększa długość o ok. 1,5 m, dlatego zaniedbanie przycinania go prowadzi często do konfliktów sąsiedzkich. Gałązka dzikiego wina szybko ukorzenia się kiedy dotknie wilgotnej ziemi i rozrastający się winobluszcz dusi rosnące w pobliżu rośliny. Jego kwiaty silnie pylą, przyciągają liczne owady, także osy. Owoce są toksyczne dla ludzi i ssaków. Zgrabione liście warto zmielić kosiarką i wykorzystać do mulczowania albo kompostowania. Ściętych gałązek nie powinno się rzucać na kompost! Ale można pleść z nich piękne suche wianki 🙂 Nic mi nie wiadomo na temat wpływu na rozwój rosnących w pobliżu drzew i krzewów.
Czy można posadzić truskawki i poziomki w okolicach borówki?
Tak.
Dzień dobry! Czy można posadzić truskawki i poziomki pod jabłonią? Z góry dziękuję!
Raczej nie. Truskawki i poziomki lubią lekko kwaśną glebę w przeciwieństwie do jabłoni. Dla truskawek wyznacza się osobną grządkę a poziomki najlepiej rosną w wilgotnych częściach ogrodu. Wszystkie są narażone na atak tych samych chorób i szkodników.
Więcej informacji o dobrym i złym sąsiedztwie dla jabłoni jest tu: http://mama-dobra-rada.pl/sasiedztwo-drzewa-owocowe-allelopatia-uprawa-wspolrzedna/
Dzień dobry, mam pytanie odnośnie cukini. Czy mogę cukinie posadzić między krzewami porzeczki czerwonej? Tylko tam zostało mi na tyle miejsca, że jedna cukinia się zmieści. Tylko jak będą na siebie reagować?
Porzeczka ma płytko położone korzenie, można je uszkodzić podczas sadzenia i pielenia.
Jaka powinna być minimalna odległość między:
1. truskawkami a pomidorami
2. truskawkami a ogórkami
3. pomidorami a ogórkami?
Zdania dot. sąsiedztwa tych roślin są podzielone. Na pewno przy obliczaniu odległości należy wziąć pod uwagę różne wymagania wodne i pokarmowe roślin. Truskawki nie mogą rosnąć w cieniu pomidorów. Informacje o współrzędnej uprawie truskawek, ogórków i pomidorów są w artykule http://mama-dobra-rada.pl/sasiedztwo-warzyw-allelopatia-uprawa-wspolrzedna-2/ a moje zdanie o uprawie pomidorów z ogórkami jest przedstawione pod tym tekstem w odpowiedzi na pytanie „Chiarodiluna” z dnia 6 marca 2023 r.
Czy mogę posadzić borówkę amerykańską, żurawinę i kapturnicę mrozoodporną w jednej donicy na balkonie?
Borówka amerykańska ma płytko położone drobne i delikatne korzenie, nie wytrzyma konkurencji innych roślin w donicy. Kapturnica powinna rosnąć zawsze osobno ze względu na specyficzne wymagania – podlewa się ją od dołu, tzn. wodę wylewa się na podstawkę.
Czy mogę posadzić jeżyny w jednej donicy z miętą pieprzową?
Tak, chociaż nie jestem zwolennikiem uprawy jeżyny w donicy. Poza tym mięta potrzebuje dużo miejsca, żeby wypuścić podziemne rozłogi, inaczej słabnie. Można ją też po roku podzielić i posadzić w innych miejscach.
Dziękuję.
To rozwiązanie tymczasowe, dopóki nie będzie możliwości przesadzenia jeżyny w miejsce docelowe.
Jakie krzewy owocowe lub inne rośliny byłyby dobrymi sąsiadami dla krzewów derenia ?
Najlepszym sąsiadem będzie inny gatunek derenia, który kwitnie w podobnym czasie. Dereń potrzebuje zapylacza aby obficie owocować. Krzewy derenia sadzi się w odległości 2 m, drzewka derenia co 3,5 m. Można sadzić przy nim rośliny okrywowe, pamiętając o tym, że dereń ma płytki i gęsty system korzeniowy. Więcej informacji jest tu http://mama-dobra-rada.pl/sasiedztwo-drzewa-owocowe-allelopatia-uprawa-wspolrzedna/
Czy mogę sadzić obok siebie maliny żółte, czerwone i jeżyny? Czy nie zapylą się krzyżowo, zmienią właściwości i nie będą sobie przeszkadzać?
Nie zapylą się, ale ponieważ konkurują o teren i pokarm, po jakimś czasie mogą „podejść” do siebie i splątać.