Czyszczenie mebli. Jak usunąć plamę na drewnianych meblach?

Rady jak zmyć przebarwienia, ślady i plamy na meblach z drewna i na drewnianej podłodze

Rady jak usunąć plamę z drewnianego blatu, ze stołu z drewna, z drewnianego biurka, z ławy z drewna, z drewnianej półki, z parapetu z drewna, z podłogi z drewna…
Plama z kawy; plama z herbaty; plama po czerwonym winie; plama z soku; plama po słodkich napojach; plama z alkoholu; ślady palców; plama z tłuszczu i oleju; plama z parafiny i wosku; ślady po farbie; rdza i ciemne plamy po metalowych elementach; plama po wybielaczu; plama z kleju; ślady po taśmie; odchody much i pająków; ślady po mazaku i markerze; plama z atramentu; plamy po wodzie; ślady po gorącym naczyniu; stare plamy; plama z krwi; ślady pleśni na drewnianych meblach i na podłodze z drewna oraz przykre zapachy w szufladach, w szafie…
Czyszczących substancji nie wylewa się bezpośrednio na drewno (mogą je odbarwić), lecz za pomocą ściereczki nanosi nieduże ilości przygotowanej mikstury tylko na zabrudzone miejsce. Do usuwania plam na drewnie używa się jasnych miękkich ściereczek z naturalnych włókien, żeby nie podrapać drewnianej powierzchni. Drewniane meble czyści się zawsze pocierając ściereczką wzdłuż włókien drewna. Po usunięciu plam z drewna trzeba zmyć czyszczący środek czystą wodą i koniecznie wytrzeć do sucha. Trwałe plamy na drewnie olejowanym trzeba zetrzeć drobnym papierem ściernym (trzeć w kierunku włókien drewna, nigdy ruchem kolistym!), następnie całą powierzchnię zeszlifować. Oczyszczone drewno pokrywa się konserwującym olejem, ale trzeba się liczyć z tym, że kolor powierzchni będzie się różnił od oryginału.

Jak usunąć plamę po kawie, herbacie na drewnianych meblach?
Płyn do mycia naczyń rozcieńczyć niedużą ilością wody, bardzo mocno spienić. Pianę nałożyć na plamę na drewnie, poczekać, zetrzeć wilgotną ścierką.
Czym usunąć plamy po rozlanym soku, słodkim napoju, alkoholu na meblach z drewna?
Plamy z alkoholu usuwać jak najszybciej, ponieważ alkohol mocno wysusza drewno i niszczy politurę. Zebrać alkohol miękkim papierem (kuchennym, toaletowym), w suche drewno wetrzeć mocną letnią kawę z fusami (bez mleka i cukru). Zostawić do wyschnięcia. Następnie odkurzyć i polerować drewno miękką ściereczką z olejem lnianym (można go zmieszać z terpentyną w stosunku 1:1).

Czym usunąć plamę po czerwonym winie na meblach z drewna?
Na jasnych meblach plamę z czerwonego wina rozjaśni mieszanka amoniaku 3% i wody utlenionej.

Jak usunąć plamy z tłuszczu i ślady palców z drewnianych mebli?

 • Tłuszcz usunąć z drewna jak najszybciej papierem toaletowym, tłuste miejsce przetrzeć pianą z płynu do mycia naczyń.
 • Świeże plamy tłuszczu posypać grubą warstwą soli lub talku. Po dobie odkurzyć i długo polerować.
 • Plamy z tłuszczu, rozlanego oleju na powierzchniach z drewna usuwa się mieszanką sproszkowanej białej kredy, magnezji z apteki i spirytusu. Kiedy alkohol wyparuje wyszczotkować proszek. Czasem procedurę trzeba powtórzyć.
 • Ślady tłustych i brudnych palców na meblach pokrytych politurą czyścić miękką ściereczką zwilżoną benzyną ekstrakcyjną. Nie trzeć energicznie. W osuszone miejsce wetrzeć olej lniany zmieszany z denaturatem w stosunku 1:1. Po wyschnięciu polerować czystą suchą ściereczką.
 • Trudną plamę z tłuszczu na drewnie usuwa się wodą amoniakalną (może lekko wybielić drewno).
 • Tłuste plamy na drewnie dębowym i orzechowym pocierać miękką bawełnianą szmatką zwilżoną jodyną lub mieszanką wody amoniakalnej z sokiem z cytryny.

W jaki sposób usunąć plamy z parafiny i wosku z drewna?

Parafinę na drewnianym meblu najpierw zdrapać delikatnie kawałkiem kartonu lub miękkiego drewna. Na mniej cennych meblach użyć rozgrzanego we wrzącej wodzie ostrza tępego noża o zaokrąglonym czubku.

 • Do nieobrobionego drewna przyłożyć bibułkę, rozgrzać suszarką do włosów. Resztki parafiny rozgrzeją się, wchłonie je bibułka.
 • Do wosku rozlanego na meblu z drewna przyłożyć bibułkę, na nią położyć suchą ściereczkę. Przyłożyć żelazko rozgrzane do temperatury prasowania wełny.
 • Resztki plamy z wosku na drewnianych meblach zmywać octem mocno rozcieńczonym ciepłą wodą, zmyć czystą wodą, wysuszyć miękką ściereczką. Po wyschnięciu przetrzeć drewniany mebel szmatką zwilżoną mieszanką oleju lnianego i terpentyny w stosunku 1:1. Wytrzeć, polerować.
  Dobra rada: drewna pochlapanego kolorowym woskiem nie rozgrzewa się, inaczej drewno głębiej wchłonie barwnik. 

Czym wyczyścić plamę po farbie na drewnianych meblach?

 • Pasta z sody oczyszczonej zmieszanej z octem lub sokiem z cytryny skutecznie usuwa farbę z drewna. Trzeba ją wetrzeć palcem lub małą gąbką w zaplamione miejsce. Resztki zmyć czystą wodą. Czasem procedurę trzeba powtarzać.
 • Resztki plamy z farby na meblach z drewna usuwać korektorem do atramentu.

Czym usunąć rdzę, ciemne plamy na drewnie? 
Plamy z rdzy, niebiesko-fioletowe, nawet czarne plamy po metalowych elementach (gwoździe, wkręty, brzeszczot) na drewnie z drzew liściastych można wybielić delikatnym wybielaczem. Najlepszy dla drewna jest  kwas szczawiowy. Kwas w proszku wsypać do ciepłej wody (nie odwrotnie!) w niemetalowym naczyniu, mieszać drewnianą łopatką aby powstała gęsta papka, odstawić na 10 minut. Nałożyć na plamę pędzlem z syntetycznym włosiem, po pół godzinie wielokrotnie zmyć wodą.
Dobra rada: koniecznie założyć rękawice, okulary ochronne, otworzyć okno, a jeśli drewno ma być szlifowane po wybielaniu kwasem założyć maskę pyłochłonną.

Jak usunąć plamę po wybielaczu na drewnianej powierzchni?
Małe plamy po wybielaczu na drewnie zetrzeć papierem ściernym (trzeć wzdłuż włókien drewna, nigdy ruchem okrężnym!),  odkurzyć, pomalować lakierem lub wetrzeć odpowiedni olej. Duże powierzchnie z drewna poplamione wybielaczem trzeba szlifować.
Dobra rada: przed zastosowaniem nawet delikatnego wybielacza zawsze sprawdzić jego działanie na drewnie w niewidocznym miejscu.  

Jak usunąć plamę po kleju i ślady po taśmie klejącej na meblach z drewna?
Resztki kleju na drewnie usuwa olej lniany i sojowy lub tłusty krem pielęgnujący.
Rozległe plamy po kleju na drewnianych meblach olejowanych myć przez kilka minut mydłem olejowym rozcieńczonym wodą.
Trudną plamę po taśmie klejącej i kleju na meblach z drewna konserwowanego olejem czyścić przez 1-3 minuty nierozcieńczonym mydłem olejowym i włókniną do szlifowania. Resztki brudu zetrzeć dokładnie wilgotną ściereczką.
Po wysuszeniu wetrzeć bardzo cienką warstwę oleju do pielęgnacji mebli olejowanych.

Czym usunąć plamę z atramentu z drewnianych mebli?

 • Na jeszcze mokrą plamę z atramentu na drewnie położyć chusteczki higieniczne. Kiedy wchłoną atrament, resztki plamy przecierać świeżym niegotowanym mlekiem. Jeśli nie ma mleka, plamę z atramentu zasypać sodką kuchenną. Kiedy sodka wchłonie atrament, odkurzyć lub zetrzeć. Pozostałości usunie sok z cytryny lub rabarbaru.
 • Na zaschnięte plamy z atramentu położyć chusteczkę zwilżoną chłodną wodą. Kiedy chusteczka wchłonie atrament, jego resztki na drewnie wybieli sok z cytryny lub denaturat. Denaturat koniecznie zmyć wodą z mydłem.
 • Suchą plamę z atramentu na jasnych drewnianych meblach z politurą naciera się wielokrotnie piwem i poleruje wełnianą szmatką z odrobiną pszczelego wosku.

Jak wyczyścić ślad mazaka niezmywalnego/markera permanentnego z drewna?

 • Mazak niezmywalny/marker permanentny zostawia na drewnie ślad trudny do usunięcia.
 • Ślady po markerze permanentnym na drewnie usuwa alkohol izopropylowy (konieczna próba w niewidocznym miejscu mebla). Ściereczką zwilżoną alkoholem delikatnie pocierać pobrudzone drewno. Alkohol zmyć czystą wodą.
 • Biała pasta do zębów (ale nie żel) wybieli ślady po markerze na meblach z drewna.
 • Plamy z mazaka na meblach olejowanych bardzo trudno usunąć. Ślady mazaków i markera trzeba zeszlifować drobnym papierem ściernym (wzdłuż włókien, nie ruchem okrężnym!), powierzchnie odkurzyć i wetrzeć olej lniany. Po jakimś czasie miejsce ściemnieje pod wpływem promieni słonecznych i nie będzie się wyróżniało.

Jak usunąć plamy biologiczne na meblach malowanych farbą olejną?

Plamy z krwi na drewnianych meblach malowanych farbą olejną zmyje ciepła woda z mydłem i wodą amoniakalną. Świeże plamy z krwi pocierać przekrojoną cebulą.

Plamy po moczu na drewnie
Plamy po moczu na drewnianej podłodze najczęściej trzeba zeszlifować.

Jak usunąć odchody much, pająków i innych owadów na meblach z drewna?

 • Plamy po odchodach owadów na lakierowanych ciemnych meblach drewnianych usuwa się fusami z kawy (bez mleka i cukru) lub rozcieńczonym octem.
 • Odchody much na jasnych meblach z drewna można zetrzeć ściereczka zmoczoną w białym winie lub przekrojoną cebulą.
 • Stare odchody much na meblach pokrytych politurą pocierać papką z 1 części skrobi ziemniaczanej i 2 części oleju/oliwy. Po wyschnięciu polerować miękką szmatką do połysku.

Czym wyczyścić jasne plamy po rozlanej wodzie na drewnianym blacie, parapecie, stole i meblach z drewna?

Plamy po wilgoci na drewnie można czyścić tylko po całkowitym wysuszeniu drewna.

 • Jasną plamę z wody na drewnianych meblach trzeć ściereczką zwilżoną naftą lub spirytusem mineralnym, następnie polerować wełnianą szmatką.
 • Białe plamy po rozlanej wodzie na drewnie usunie się wcierając kwasek cytrynowy. Trzeba go dobrze spłukać wodą, aby nie wszedł głęboko w drewno i nie wybielił go.
 • Plamy po wodzie na nieobrobionym drewnie usunie biała pasta do zębów (nie żel). Przy trudnych plamach sypie się jeszcze trochę sody oczyszczonej i trze, a następnie zmywa mydłem olejowym do mebli i poleruje miękką ściereczką. Pasta do zębów jest skuteczna, ale może zostawić smugi na polerowanym drewnie.
 • W trudne plamy z wody na meblach z drewna wcierać ruchami okrężnymi oliwę z solą (nie podgrzewać oliwy). Po kilku godzinach wytrzeć drewno i polerować.
 • Pomocny jest suchy popiół z papierosów wcierany za pomocą prawdziwego korka do wina. Można wcierać w poplamione drewno suchą sodkę kuchenną, również ruchami okrężnymi.
 • Białą plamę po rozlanej wodzie na meblach dębowych usunie olej lniany i sól. Plamę posypać solą, trzeć miękką ściereczką zwilżoną olejem lnianym (nie podgrzewać go). Czasem procedurę trzeba powtórzyć. Po wyczyszczeniu resztki oleju wytrzeć do sucha, drewno polerować woskiem. Zamiast soli można użyć popiołu z papierosów.
 • Plamy po wodzie na drewnianych meblach olejowanych łatwo można usunąć gazowaną wodą mineralną. Wylewa się ją na brzegi plamy, po krótkim czasie ściera do sucha. Poleruje ściereczką zmoczoną w oleju lnianym lub oliwie.

Czym usunąć stare ciemne plamy z wody na drewnianych meblach?
Usunąć lakier w miejscu czarnej plamy papierem ściernym o ziarnistości P100, trąc z kierunkiem włókien w drewnie (nigdy ruchem okrężnym!). Brzegi zetrzeć papierem P150. Drewno odkurzyć. Jeśli ciemny kolor pozostanie w drewnie, plamę wybielić wybielaczem z chlorem. Szybko zmyć gąbką zmoczoną w wodzie, uważając żeby wybielacz nie przedostał się na zdrowe drewno. Wytrzeć, oczyszczone miejsce zmoczyć octem, aby zapobiec silnemu wybieleniu drewna.

Jak usunąć białe ślady po gorącym kubku, garnku na drewnianym stole, blacie kuchennym?

 • Bezpośrednio na stare białe ślady po gorącym naczyniu, żelazku na drewnianym lakierowanym meblu położyć bawełnianą ściereczkę i prasować średnio nagrzanym żelazkiem przez kilka minut.
 • Na plamy po gorącym naczyniu na drewnie nałożyć gęstą papkę z soli i oliwy. Po około 4 godzinach usunąć ją, drewno wypolerować.
 • W jasne koła na drewnianym stole zostawione przez gorącą szklankę czy garnek wetrzeć wazelinę lub majonez, zostawić na noc. Majonez, jeśli wysycha, co jakiś czas uzupełniać. Następnego dnia dodać trochę popiołu z papierosów, szorować miejsce miękką ściereczką.
 • Białe ślady na drewnianym blacie usunie papka z białej pasty do zębów i sodki kuchennej lub z 2 części sody i 1 części wody. Papkę wcierać miękką ściereczką w drewno.
 • Podobne działanie ma tarcie drewna prawdziwym korkiem zanurzanym w mieszance oleju lnianego i popiołu z papierosów.

W jaki sposób usunąć pleśń na meblach z drewna?

 • Boraks ma działanie dezynfekujące i pielęgnujące drewno, zapobiega rozmnażaniu się szkodliwych insektów, grzybów i pleśni na meblach z drewna. Plamy pleśni trzeba zetrzeć wodą z boraksem (8 dag boraksu na litr wody).
 • Ślady pleśni na meblach pokrytych politurą usunie nafta precyzyjnie naniesiona patyczkiem do czyszczenia uszu. Naftę zostawić do wyschnięcia, następnie oczyszczone miejsce pocierać czystym prawdziwym korkiem do wina. Polerować miękką ściereczką, najlepiej wełnianą.

Jak usunąć ciemne ślady po przypaleniu na drewnianych meblach?

 • Żar papierosa, paląca się zapałka, rozgrzane żelazko zostawiają czarne ślady na drewnie. Na przypalone miejsce na drewnie nałożyć majonez, wetrzeć palcem. Zostawić na 40-60 minut, dokładać jeśli wysycha. Po tym czasie zetrzeć go dokładnie, drewno polerować miękką ściereczką. Procedurę powtórzyć.
 • Lekkie ślady po przypaleniu papierosem mogą być usunięte za pomocą oleju lnianego.
 • Jeśli powstał czarny ślad, zetrzeć spaloną powierzchnię papierem ściernym (trzeć wzdłuż włókien drewna), a ubytki wypełnić kolorowym kitem.

Czym wyczyścić czarne ślady po podeszwach butów na podłodze drewnianej?

 • Lekkie ślady po podeszwach butów, kołach samochodzików na drewnianej podłodze można wyczyścić szkolną gumką. Metoda jest skuteczna, jednak potrzeba czasu i cierpliwości.
 • Czarne smugi po obuwiu na podłodze z drewna można wytrzeć lekko wilgotną (nie mokrą) bawełnianą ściereczką lub środkiem do zmywania makijażu (powinien być rozpuszczalny w wodzie).
 • Czarne ślady po butach na drewnie, na podłodze drewnianej usuwa terpentyna.
 • Trudne czarne smugi po butach na podłodze drewnianej zetrzeć bardzo drobnym papierem ściernym zgodnie z kierunkiem włókien, następnie wetrzeć olej lniany.

Jak pozbyć się przykrego zapachu w szufladzie, szafie?
Najpierw powinno się meble bardzo dobrze przewietrzyć. Jeśli meble będą stały na powietrzu, trzeba je zabezpieczyć przed deszczem i słońcem. Po 2- 3 dniach wietrzenia meble pokryć olejem do drewna. Wnętrza szuflad i starych szaf z czystego drewna najpierw przetrzeć wodą amoniakalną.
Zapach stęchlizny w szafie wchłonie niegotowane tłuste mleko. Miskę z mlekiem zamknąć w szafie, wymieniać kilka razy.  Podobne działanie ma ocet.
Aby zapobiec przykrym zapachom w nieużywanej i niewietrzonej starej szafie, rozstawić spodeczki z sodą oczyszczoną.

Rady jak pielęgnować i czyścić drewniane meble, sposoby maskowania zarysowań, usuwania wgnieceń w drewnie, przepis na temperę do drewna można przeczytać w artykule „Sposoby usuwania rys i zadrapań na meblach”. 

Rady jak czyścić stare drewniane meble znajdują się w artykule „Nietypowe wykorzystanie resztek alkoholu”.

Dodaj do zakładek Link.

128 odpowiedzi na „Czyszczenie mebli. Jak usunąć plamę na drewnianych meblach?

 1. Agnieszka mówi:

  Dzień dobry, na sosonowym stole przez 3 miesiące miałam położonych kilka przedmiotów (remont). Stół nie był odpowiednio zabezpieczony i po zdjęciu przedmiotów z blatu powstały nieestetyczne plamy. Tam gdzie były położone rzeczy są różne jasne kształty a wokół nich ciemniejsza powierzchnia- prawdopodobnie kurz, który się osadził w czasie 3 miesięcy. Czy da się przywrócić jednolity kolor meblowi? Z góry dziękuję:)

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Prawdopodobnie przykryte przedmiotami drewno sosnowe nie ściemniało pod wpływem promieni słońca. Blat trzeba odkryć, po jakimś czasie kolor wyrówna się. Kurz usunie woda z sodą (łyżka sody na litr wody).

 2. Beata mówi:

  Czy moglabym prosic o rade, czym usunac plamy po liliach. Kwiaty opadly na bialy mebel ikeowy, i zostaly silne, zolte plany. Dziekuje i pozdrawiam. Wspanialy artykul!

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Pyłek lilii zawsze trzeba delikatnie zdjąć z powierzchni mebli, najlepiej taśmą klejącą, albo ostrożnie ją odkurzyć. Roztarcie pyłku powoduje, że barwnik wnika głębiej i jest bardzo trudny do usunięcia. Dobre rezultaty daje przykładanie bawełnianej ściereczki nasączonej gliceryną z apteki. Pyłek rozpuszcza też czysta wódka albo sok z cytryny, które zawsze trzeba usunąć z mebla ciepłą wodą. Po jakimś czasie plama zblednie po wielokrotnym przecieraniu miejsca pianą z szarego mydła, delikatnym (bezbarwnym) płynem do naczyń i pod wpływem działania światła. Rady jak usunąć plamy z pyłków kwiatów z innych powierzchni są tu http://mama-dobra-rada.pl/jak-usunac-plamy-pylek-sok-roslin-smola-zywica-ziemia-wegiel/

 3. Iwona mówi:

  Witam. Chcialam zapytać jak wywabic plamę z czerwonego barwnika z mebli? Córka zostawila niezakrecony barwnik do zabawkowych lakierow do paznokci i się wylał na komodę.

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Wszystko zależy od składu lakieru i od rodzaju mebli. Można spróbować usunąć plamę płynem do mycia szyb, ale najpierw trzeba zrobić próbę na niewielkiej powierzchni, nie rozmazywać go. Żele do paznokci bezpieczne dla dzieci są dobrze rozpuszczalne w wodzie z mydłem. Jeśli barwnik jest trwały, to znaczy że zawiera związki chemiczne i lepiej zrezygnować z takiej zabawki.

 4. Bernatka mówi:

  Witam-jak wybawic plame z jasnego drewnianego stolu ktrory czyscilam cifem-wczesniej dziecko popisalo stol dlugopisem-na stole zrobila sie ciemniejsza plama-

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Ciemną powierzchnię trzeba zetrzeć papierem ściernym i pomalować tym samym środkiem konserwującym, którym zabezpieczony został stół – olejem albo lakierem.

 5. Ada mówi:

  Witam, czy jest jakiś sposób na odbarwiony lakier blatu kuchennego spowodowany zostawieniem na noc miski z resztkami papki z sody oczyszczonej, z której trochę wyciekło?

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Trudno mi odpowiedzieć, nie wiem z czego zrobiony jest blat. Lakier nie powinien wejść w reakcję z sodą, która ma odczyn zasadowy, chyba że w papce były jeszcze inne składniki. Prawdopodobnie woda dostała się pod warstwę ochronną blatu.

 6. Anna P mówi:

  Jak zlikwidować jasne plamy prawdopodobnie powstałe z środków czyszczących szkło na fornitowanych czereśniowym fornirem drzwiach.Podobny problem z fornirem czeresniowym na frontach szafek kuchennych ale tu problemem są jeszcze tłuste zabrudzenia

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Prawdopodobnie składnik środka do czyszczenia szyb (np. amoniak) rozjaśnił trwale powierzchnię forniru, stąd jasne plamy. Sposoby na usuwanie tłuszczu są zawarte w artykule.

 7. Dagmara mówi:

  Dzień dobry,
  Na drewnianym olejowanym stole położyłam dynię. Leżała za długo i zaczęła się psuć od spodu, gdy ją podniosłam okazało się że na drewnie został ciemny ślad, proszę o pomoc, czy można ten ślad usunąć.
  Pozdrawiam
  Dagmara

 8. plama mówi:

  Wartościowy wpis dużo się dowiedziałem

 9. qumpelka mówi:

  Dzień dobry,
  Czym zamaskować odbarwienia powstałe od słońca?
  Zachciało mi się na biurku drewnianym położyć biuwar. Po roku patrzę, a dookoła miejsca gdzie leżał biurko jest jaśniejsze! Podobny problem mam ze stolikiem, również drewnianym. Położyłam na nim serwetkę „na skos”. Po jej zdjęciu rogi stołu są odbarwione. (przynajmniej o ton jaśniejsze niż reszta mebla). Jak przywrócić jednolity kolor meblom (stolikowi i biurku)?

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Po dłuższym czasie odsłonięte drewno nabierze w miarę jednolity ciemny odcień. Jeśli takie rozwiązanie Pani nie odpowiada, trzeba delikatnie pomalować biurko bejcą.

 10. Mag mówi:

  Dzień dobry, w jaki sposób można usunąć plamy z czarnej plasteliny (użytej do pisania jak kredka, więc jest porządnie wtarta w drewno) z mebli drewnianych z litego dębu, olejowanych?

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Plastelina musi całkowicie wyschnąć! Jej suche resztki zeskrobuje się z powierzchni za pomocą plastikowego skrobaka. Plastelinę rozpuści płyn do naczyń z rozcieńczonym alkoholem (może być ocet), ale trzeba uważać, żeby nie zniszczyć warstwy konserwującej.

  • Adrian mówi:

   Dzień dobry, na blacie drewnianym z buku pomalowanym szybkoschnaca impregnującą lakierobejcą Tikkurila Valtti Plus Complete wylał się żel pod prysznic. Być może wylany żel leżał na blacie całą noc. Wyczyściłem pianą z płynu do mycia naczyń, lekko przetarłem wilgotna ścierką i wyszuszylem. Została niestety biała plama w tym miejscu. Jak mogę to wyczyścić?

   • Mama Dobra Rada mówi:

    Mozna ją potraktować jak plame po wodzie – mieszanką oleju i soli lub popiołu z papierosa. Im więcej składników w żelu tym większe szkody w materiale impregnującym i w drewnie.

 11. hanka mówi:

  Dzień dobry
  mam problem, postawiłam domestos na schodach drewnianych dębowych lakierowanych. Schody mają 2 lata. Powstał ciemny odcisk. Co mogę zrobić aby się go pozbyć

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Nic nie zmyje tej plamy. Chlor zniszczył lakier i wszedł w reakcję z garbnikami zawartymi w drewnie. Trzeba zeszlifować lakier i wierzchnią warstwę drewna ze stopnia, wyczyścić i pomalować lakierem.

 12. Aaaa mówi:

  Nic nie pomogło, trzeba zeszlifować plamy na nowiutkim stole dębowym, aż poryczałam się

 13. Magda mówi:

  Czy tłustą plamę można usunąć z akacjowego drewna bielonego z nierówna powierzchnią? Próbowałam usunąć plamę z wody po kwiatkach solą i lnianym olejem i powstała ciemna plama (wygląda jakby pobielona powierzchnia została zmyta)

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Drewno bielone zmywa się na co dzień ściereczką zwilżoną wodą, zabrudzenia czyści się szarym mydłem. Jeśli plama z oleju jest nieduża może wystarczy wyczyszczenie wełną stalową. W gorszym przypadku trzeba powierzchnię zeszlifować. Najlepiej zwrócić się do producenta, bo nie wiadomo jakie środki zostały użyte do bielenia i jakimi środkami konserwującymi można zabezpieczyć powierzchnię drewna na przyszłość.

   • Gosia mówi:

    Proszę o radę, na stole dębowym olejowanym powstała ciemna obwódka po schłodzonej butelce Martini. Czym mogę to usunąć?

    • Mama Dobra Rada mówi:

     Martini zawiera ekstrakty ziołowe, które związały się z garbnikami w drewnie. Alkohol tylko przyspieszył reakcję. Trzeba delikatnie zeszlifować poplamioną powierzchnię stołu papierem drobnoziarnistym i nanieść świeżą warstwę specjalnego oleju.

 14. Izabela mówi:

  Proszę o pomoc, moja córka zapomniała o bananie, który położyła na biurku (jasne drewno). Właśnie dzisiaj go zauważyłam, cały spleśniały. Gdy go zabrałam z biurka na drewnie zostały fioletowe i czarne plamy. Czym to zmyć?

 15. MADEMOISELLEMB mówi:

  PROSZĘ O RADĘ – JAK USUNĄĆ HENNĘ W PROSZKU (NIEROZROBIONĄ Z H2O2) Z BIAŁYCH LAKIEROWANYCH MEBLI? CÓRKA ROZSYPAŁA I ZROBIŁY SIĘ PLAMY JAKBY PLEŚNI.

 16. Jakub mówi:

  jak usunąć z marmuru odcisk po gorącym garnku.Odbiło się takie duże koło i nie moge tego zmyć.

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Marmur jest odporny na działanie gorąca, prawdopodobnie na spodzie garnka były szkodliwe substancje, może woda albo tłuszcz. Marmur niszczą też kwasy (także te w soku owocowym, warzywnym, winie czy occie), kwasek cytrynowy, wosk… Nie da się ich zmyć, ponieważ wnikają w głąb materiału. Blat powinien być zaimpregnowany, trzeba skontaktować się ze sprzedawcą albo producentem.

  • Kasia mówi:

   Curka robiła na slimy ( gluty u koleżanki), położyła to na naszym parapecie drewnianym debowym lakierowanym.. Po zdjęciu gluta została ciemna plama która weszła w głąb drewna zaczęłam to skrobać paznokciami to plama zaczęło się łuszczyć razem z drewnem.. Ale nie schodzi co na to użyć?

   • Mama Dobra Rada mówi:

    Slime można zrobić z różnych składników ale większość z nich niszczy lakier i drewno. Parapet trzeba wysuszyć, zeszlifować, pomalowac lakierem.

   • Przemek mówi:

    Jak usunac plame po kleju do plytek z drewnianej olejowanej podlogi Klej wszedl w reakcje i powstala czarna plama trudna do usuniecia Probowalem soda i kwaskiem cytrynowym

    • Mama Dobra Rada mówi:

     Na plamy z kleju na drewnianej podłodze najlepsze jest mydło olejowe (opis zastosowania jest w artykule). Jeśli nie pomoże to drewno trzeba szlifować.

 17. P. mówi:

  Witam, jak usunąć plamy po kurkumie z drewnianej podłogi?

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Plamy z kurkumy na drewnie lakierowanym usuwam płynem do naczyń (pozostają blade plamki ale z czasem po wielokrotnym przetarciu wilgotną ściereczką znikają). Pomaga silnie gazowana woda albo papka z sodki kuchennej i wody. Na plamy z kurkumy na blacie kuchennym stosuję olej słonecznikowy albo glicerynę. Dobry jest też rozcieńczony spirytus. Metoda zależy od tego jak wykończone jest drewno.

 18. justyna mówi:

  witam, mój mały synek mył zęby i tą szczoteczką zwilżoną wodą z białą pastą wysmarował mi komodę w wyniku czego powstały białe zaschnięte zacieki z pasty. Popełniłam błąd chcąc je wytrzeć zwilżoną ściereczką i po wyschnięciu w tych miejscach pojawiły się jaśniejsze przebarwienia – czy można coś z tym zrobić? i jak prawidłowo domyć pozostałe zacieki z pasty?

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Pasta do zębów może zniszczyć lakier. Jasne plamy po paście do zębów na drewnie może usunąć środek do demakijażu o prostym składzie, ale najpierw trzeba zrobić próbę w niewidocznym miejscu komody. Inny sposób (szczególnie dobrze sprawdza się na drewnie olejowanym) to częste pocieranie jasnych miejsc olejem, najlepiej lnianym.

 19. Zrozpaczona mówi:

  Mam duży problem w komodzie na jednej z półek oraz na blacie wylał się olejek waniliowy/cytrynowy jaki używa się do ciast. Pozostały plamy. Jak to wyczyścić.

  • Grzegorz mówi:

   Proszę o pomoc, dębowe lakierowane stopnie przetarłem szmatka z pronto i pozostały ciemniejsze niż lakier plamy (jakby po tłuszczu) – jak powrócić do poprzedniego stanu?

   • Mama Dobra Rada mówi:

    Niestety Pronto nie nadaje się czyszczenia do lakierowanego drewna. Może uda się wyczyścić plamy ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń albo octem. W niewidocznym miejscu można sprawdzić działanie wody amoniakalnej – dużo zależy od stanu lakieru.

    • Grzegorz mówi:

     Dziękuję za odpowiedź. Płyn do naczyń nic nie dał, może ocet. Lakier w dobrym stanie, schody mają dopiero 1,5 roku, dlatego żal. Czy ma znaczenie, że od użycia pronto minął tydzień?

     • Mama Dobra Rada mówi:

      Nie ma większego znaczenia, Pronto po prostu nie jest odpowiednie do drewna pokrytego lakierem, lepi się. Poza tym stosuje się go na inne rodzaje drewna tylko w niewielkich ilościach i bardzo dokładnie wciera w powierzchnię. Do usunięcia Pronto dobry jest ocet, ew. benzyna ekstrakcyjna, natomiast terpentyna jest bardzo inwazyjna. Ponieważ powierzchnia jest duża, schody prawie nowe, więc najlepiej zastosować odpowiedni zmywacz do środków do pielęgnacji drewna. Można je dostać w specjalistycznym sklepie, oprócz tego fachową poradę.

 20. Goraca swieczka mówi:

  Na białej stylizowanej komodzie zostawilam na pare godzin swieczke w szklanym naczyniu .
  Powstalo żółte przebarwiemie po swieczce .
  Czy macie jakis pomysl aby to usunac ?

 21. Joanna mówi:

  Zaczynam panikować. U mojego szefa położyłam kawiarkę z gorącą kawą , położyłam podwójnie zgięty ręcznik papierowy ale wygląda jakby lakier się stopił i jest wielka biała plama stół ciemny. Boje się że żelazkiem stopie resztę i będzie jeszcze gorzej … Który ze sposobów powinnam spróbować najpierw który najbezpieczniejszy ? Dziękuję za odpowiedź!

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Sposób na białe plamy na drewnie po gorącym naczyniu to stopniowe i równomierne ogrzewanie tego miejsca. Podobny dobry efekt jak żelazko daje suszarka do włosów. Białe miejsce na blacie ogrzewa się gorącym powietrzem z odległości około 10 cm. Potrzeba trochę czasu i cierpliwości. Ale nie wolno przegrzać drewna. Można zacząć od brzegu białej plamy i obserwować postępy w zanikaniu zmian w blacie stołu. Kiedy plama zejdzie bawełnianą ściereczką wciera się w drewno oliwkę dla dzieci. Na koniec wystarczy wytrzeć blat wilgotną ściereczką. Jeśli boi się Pani tego sposobu zostaje cierpliwe wcieranie oliwki przy każdym myciu blatu i polerowanie, jednak plamy nie zejdą w 100%. Proszę przysłać zdjęcie plamy i stołu na naszą skrzynkę na facebook’u. Dobra rada: niech szef zainwestuje w tacę.

  • Iwona mówi:

   Na debowym olejowanym blacie miałam dynie ozdobna. Zgniła i została po niej wielka ciemna plama, zeszlifiwac się nie da, weszło za głęboko. Pomocy!

 22. Aneta mówi:

  na tłuste plamy to ja po prostu lece z mopem parowym, wszystko elegancko rozpuszcza…

 23. Banan mówi:

  Dzień dobry,
  mają Państwo pomysł jak usunąć plamę po soli do stóp z olejkiem z lawendy? mogę podać pełen skład jeśli to ułatwi odpowiedź

 24. Ablu mówi:

  Podczas remontu na lakierowane dębowe schody spadło trochę zaprawy wyrównującej cekol zw-04 (zaprawa cementowa) i zasnęła. Zaprawę udało się bez problemu usunąć lecz w jej miejscu pozostały ciemnobrązowe ślady. Czy można to jakoś usunąć.

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Można spróbować wybielić je kwasem szczawiowym tak jak plamy z rdzy (opis w artykule). Najpierw zrobić próbę na małej powierzchni. Jeśli to nie pomoże, to całą powierzchnię poplamionego stopnia trzeba zeszlifować.

   • ablu mówi:

    Postąpiłem następująco:
    Kupiłem bezbarwny lakier do drewna (na bazie wody). W niewidocznym miejscu posmarowałem tą zaprawą cementową by powstały identyczne plamy. Następnie papierem ściernym 80-100 zeszlifowałem tą plamę do czystego drewna szlifując wzdłuż słojów i polakierowałem kupionym lakierem. Po wyschnięciu przetarłem drobnym papierem (150) by wypolerować powierzchnię. Nie było śladów więc procedurę powtórzyłem na schodach w widocznym miejscu.

    • Mama Dobra Rada mówi:

     Super.

     • Agata mówi:

      Witam, potrzebuję pomocy. Na meble kuchenne białe z Ikea mat puścił sok banan. Powstała brzydka żółta stróżka, w jaki sposób jej pozbyć lub chociaż rozjaśnić o kilka tonów?

     • Mama Dobra Rada mówi:

      Nie wiem z jakiego materiału zostały wykonane, trudno jednoznacznie doradzić. Proszę wypróbować wodę utlenioną albo amoniak z wodą utlenioną, jak na plamę z winem. Najpierw trzeba sprawdzić ich działanie na małej powierzchni mebla.

   • Magdalena mówi:

    Jak usunąć plamę po kawie? Dodam e jest zaschnięta… Blat z drewna dębowego, nielakierowany.

 25. Karolina mówi:

  Witam,
  Jak pozbyć się plam od grzybów ( maślakow) na drewnianym stole?

 26. Verka mówi:

  ja różne tłuste plamy usuwam

 27. Krystyna mówi:

  Mąż z nadgorliwości pokrył olejem do blatów drewnianych stół z IKEA, lakierowany. Olej nie wsiąkł, klei się i nie da zmyć. Jakich środków mam użyć, żeby nie porysować blatu i nie rozpuścić tego lakieru, którym jest fabrycznie pokryty. Ratunku, bo na razie mam widmo zakupu nowego stołu!

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Olej do drewna stosuje się na surowe drewno a nie na lakier. Olej mógł częściowo rozpuścić lakier na blacie. Lepiej nie stosować rozpuszczalników na własną rękę, bo mogą powstać nieusuwalne plamy. Trzeba zedrzeć do surowego drewna powierzchnię stołu, wysuszyć ją dokładnie, następnie zeszlifować. Nie jest to łatwa praca, potrzebne są specjalistyczne narzędzia stolarskie (np. szlifierka do dużych powierzchni). Najprościej byłoby zawieźć stół do stolarza.

  • Patrycja mówi:

   Witam

   Mój stół jest woskowany. Odbiły mi się dwa gorące kubki! Jak usunąć ślady?

   Proszę o pomoc

 28. Agata C. mówi:

  Dzien dobry, mamy problem z debowym stolem olejowanym – przed wyjazdem na urlop nie wyrzucilismy owocow i nektarynka zbutwiala, wylewajac sok na blat. Niestety wsiaknelo gleboko, czy da sie plame choc troche rozjasnic (kolor dab zlocisty)?

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Można spróbować sposobu z kawą na plamę z alkoholu na drewnie albo z sodką (opis w odpowiedzi na pytanie Monki). Żaden nie daje gwarancji, bo drewno dębowe jest bardzo wrażliwe na kontakt ze wszystkimi substancjami.

  • Joanna mówi:

   Dzien dobry. W dniu dzisiejszym wylal mi się na meble kret – środek do uzdatniania rur. Wygrałam to od razu, ale nie zauważyłam i dostał się pod szklaną zieloną butelkę i zasechl. Po powrocie do domu widzę czarną wzarta plamę w drewnie. Czym mogę ja wyczyścić?

   • Mama Dobra Rada mówi:

    Domowe sposoby nie wystarczą. Jeśli meble są z czystego drewna trzeba zeszlifować całą powierzchnię i zakonserwować ją.

  • Zdzich mówi:

   Mamy problem
   Córka wyprała sobie na dębowym stole misia z proszkiem do prania, są oczywiście plamy bardzo duże, co można zrobić żeby je usunąć?

   • Mama Dobra Rada mówi:

    Zależy czy drewno jest surowe, olejowane czy lakierowane. Można próbować usunąć plamy solą z olejem lnianym albo kwaskiem cytrynowym. Rada na przyszłość: zabawki pluszowe pierze się w szamponie dla dzieci.

 29. Anita mówi:

  W jaki sposob mozna usunac plamy po wazelinie z drewnianej podlogi? Nalozylam wazeline na jasne plamy po wodzie i teraz te miejsca sa duzo ciemniejsze. Z góry dziekuje za odpowiedź.
  Pozdrawiam

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Sposoby usuwania plam z tłuszczu na drewnie podane są w artykule.

   • Rafal mówi:

    Odkamienialem ekspres do kawy rozpuszczonym w wodzie srodkiem/odkamieniaczem Delonghi przez kilka godzin. Na blacie pod ekspresem pozostaly ciemne / czarne plamy.
    To blat drewniany olejowany.

    • Mama Dobra Rada mówi:

     Plamę na drewnianym blacie olejowanym można usunąć szlifując go do czystego koloru.

    • Nataliaaa mówi:

     Witam
     Mój kochany mąż udrożniał w łazience rury i postawił butelkę z środkiem Melt na szafce. Zostały biały plamy nie wiem co mogę zrobić. Dodam że blat jest z okleiny drewnianej

     • Mama Dobra Rada mówi:

      Melt zawiera kwas siarkowy w wysokim stężeniu, który ma właściwości wybielające. Są różne rodzaje oklein drewnianych, te wysokiej jakości można szlifować jak drewno i zabezpieczyć bejcą, lakierem, olejem…

 30. środek z chlorem mówi:

  Witam!
  Spryskałam ściany w łazience środkiem pleśniobójczym SAVO, jednak cześć spłynęła o dostała się na drewniany blat pozostawiając białą plamę. Czym najlepiej to usunąć?

 31. Paweł mówi:

  Dzień dobry, gdy postawię na moim drewnianym kuchennym blacie metalowe opakowanie (chodzi np. o takie kartonowe walce, które na spodzie mają metalowe denko) pojawia mi się na drewnie plama – dokładnie tam gdzie opakowanie dotykał blatu – np. półokręgi. Co to powoduje i jak się tego pozbyć? Próbuję środkami które usuwają pleśń i trochę to pomaga ale dziwi mnie ta reakcja.

  • Mama Dobra Rada mówi:

   To znaczy, że blat został wykonany z drewna drzewa liściastego o dużej zawartości garbników/tanin, które są bardzo aktywne i szybko reagują w kontakcie z metalem (i nie tylko). Dlatego praktycznie jest zakryć blat ładną serwetą, aby zapobiec powstaniu trudnych do usunięcia plam lub pokryć go grubą warstwą dobrego lakieru czy oleju do drewna (tym, czym drewniany blat został zakonserwowany przez producenta). Najczęściej plamy trzeba zeszlifować. Drewniane blaty kuchenne wyglądają bardzo elegancko, zazwyczaj wtedy, kiedy sie z nich nie korzysta. W odpowiedziach pod tekstem są rady.

 32. Plama z gorącej patelni mówi:

  Jak usunąć plamę z blatu drewnianego z gorącej patelni?

 33. Amelia mówi:

  Jak usunąć zachnienty cukier z drewna?

 34. Ania mówi:

  Dzień dobry,
  Jak wywabić plamę po moczu psa? W nocy pies załatwił swoje potrzeby na drewnianą, dębową podłogę. Pozostała ciemna plama.

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Można ją lekko rozjaśnić myjąc plamę (tylko plamę!) rozcieńczonym środkiem z wybielaczem (najpierw zrobić próbę w niewidocznym miejscu). Najczęściej powierzchnię plamy trzeba zetrzeć papierem ściernym (wzdłuż włókien drewna), bo mocz głęboko wnika w drewno, a związki azotu zawarte w moczu reagują z garbnikami w drewnie (dębowe ma ich szczególnie dużo). Całą deskę zeszlifować, zakonserwować olejem. Więcej informacji jest w odpowiedziach pod artykułem.

 35. Paula mówi:

  Nie jest to wątek o laminacie, ale już raz mi pomogłaś, więc spróbuję raz jeszcze. Na stole, który jest ze sklejki, pokryty jak mniemam laminatem, pojawiły się żółto – białe plamki, po tym jak na stole stała świeczka – bez podstawka, ale w metalu – typowy okragły podgrzewacz. Jak mogę to usunąć?

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Może z podgrzewanego naczynia spływał gorący płyn albo te ślady zostawił ogień? Plamki trzeba będzie zatuszować, ale nie wiem jaki to rodzaj laminatu. Jeśli plamki są drobne, próbowałabym odbarwione miejsca przecierać miękką ściereczką zwilżoną czystym mocnym naparem z czarnej herbaty albo z kawy. Ale to może nie zadziałać, bo teraz produkuje się lekkie laminaty, całkowicie sztuczne. Jeśli plamy są bardzo widoczne stół trzeba pomalować odpowiednim preparatem albo go przykryć ładnym obrusem.

 36. Joanna mówi:

  Jak usunąć plamę z blatu olejowanego w kolorze naturalnym powstała od spleśniowego warzywa? Plama jest ciemno-brunatna? Dziękuję

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Jeśli warzywo leżało tak długo, że zdążyło spleśnieć na blacie z drewna, to tej ciemnej plamy nie da się wyczyścić. Reakcji chemicznych, które zaszły w drewnie nie da się odwrócić. Blat trzeba cyklinować, wygładzić powierzchnię papierem ściernym, na koniec zaolejować. Można pomyśleć o zabezpieczeniu go na przyszłość ładną matą, obrusem, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci.

 37. Agnieszka mówi:

  Witam, w jaki sposób usunąć plamy po detergencie typu Ajax z podłogi dębowej olejowanej. Albo krople samego płynu albo wody z płynem zostawiły ciemne plamki. Dziekuje

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Środki do czyszczenia Ajax zawierają substancje, które przylegają do brudu i wnikają w czyszczoną powierzchnię. Ponieważ drewno olejowane jest mniej odporne na działanie detergentów niż lakierowane, na powierzchni podłogi mogły zajść nieodwracalne reakcje. Myślę, że drewno trzeba delikatnie zeszlifować na całej powierzchni, tak jak poradziliśmy to Joannie i Pauli (odpowiedzi są niżej).

 38. Paula mówi:

  Ratunku,

  Jak wyczyścić plamę z detergentu do czyszczenia piekarnika, który spadł na drewniany blat w kuchni. Drewno pociemnialo.

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Środki do czyszczenia piekarnika zawierają mocne alkalia, które są odpowiedzialne za powstawanie brązowych plam na drewnie. Nie wiadomo jak głęboko wniknęły i czy nadal reagują z taninami zawartymi w drewnie. Można je zneutralizować myjąc blat octem, następnie spłukując wodą (radzę najpierw zrobić próbę na małym obszarze w niewidocznym miejscu, ponieważ nie wiem jaki jest całkowity skład detergentu i jaki będzie efekt). Myślę, że cały blat trzeba zeszlifować aż do miejsc nienaruszonych przez wodoro-, tlenki. Piekarnik można wyczyścić domowymi środkami http://mama-dobra-rada.pl/jak-wyczyscic-piekarnik-i-kuchenke-mikrofalowa/

 39. Joanna mówi:

  Witam,
  Jak usunąć tłuste plamy na stole olejowany, wykonany z litego drewna – dębowy

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Tłuszcz zazwyczaj nie wsiąka głęboko w drewno. Trzeba szlifować całą powierzchnię blatu papierem ściernym o ziarnistości 80, następnie papierem 120, a na koniec delikatnym 220 (zawsze w kierunku słojów, równomiernie całą powierzchnię, nie skupiać się tylko na plamach). Po tym cały blat delikatnie wyczyścić wełną do drewna, przetrzeć wilgotną ściereczką. Czysty i suchy blat najlepiej zabezpieczyć wcierając warstwę specjalnego oleju do drewna. Jeśli nie ma Pani wprawy w prowadzeniu szlifierki, lepiej nie ryzykować i wyczyścić stół ręcznie papierem ściernym.

  • Ada mówi:

   Witam, czy jest jakiś sposób na odbarwiony lakier blatu kuchennego spowodowany zostawieniem na noc miski z resztkami papki z sody oczyszczonej, z której trochę wyciekło?

 40. Magda mówi:

  Witam serdecznie ,

  Po zalaniu olejowanego blatu jesionowego mieszanką octu z sodą oczyszczoną pojawiły się czarne plamy w miejscach, w których warstwa oleju była cieńka. Jest jakaś szansa na usunięcie tych przebarwień ?

  • Mama Dobra Rada mówi:

   To może być reakcja garbników zawartych w drewnie. Nie radzę próbować ich usuwać ani czyścić blatu z jesionu na własną rękę. Myślę, że konieczna jest konsultacja z producentem albo z doświadczonym stolarzem.

 41. Kasia mówi:

  Dzien Dobry,
  Jak mozna pozbyc sie zapachu rozlanych perfum (bardzo intensywny nieprzyjemny,zapach) z drewnianej szuflady i bokow szafki?

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Perfumy zawierają olejki, trzeba je usunąć myjąc drewno rozcieńczonym płynem do naczyń, dokładnie wypłukać czystą wodą. Aby usunąć duszący zapach z szuflady, kiedy całkowicie wyschnie, wysypać grubą warstwę sody oczyszczonej (soda do pieczenia). Po paru dniach sodę wysypać, wyszczotkować, nasypać następną porcję. Bok szafki przecierać ściereczką zwilżoną octem albo czystą wódką. Dopiero kiedy alkohol całkowicie wyparuje, na szafkę postawić talerz albo świecznik, zapalić świecę bez zapachu i dać jej długo płonąć, aby „wyciągnęła” resztki niechcianych zapachów. Dobrym sposobem byłoby też wystawienie szafki na świeże powietrze i wietrzenie.

   • Kasia mówi:

    Serdecznie dziekuje! Szlifowalam, czyscilam octem i posypalam soda, ale odkurzylam ja juz po jednej nocy. Teraz suszy sie na dworzu. Jak tylko wyschnie zrobie tak jak radzisz.

 42. Kasia Sliwka mówi:

  Czy są jakieś sposoby na plamy z wybielacza na drewnie? Mój facet był na tyle mądry że chciał wyczyścić plamy wybielaczem 🙁

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Jaki to rodzaj drewna i czym jest wykończone?

   • Kasia Sliwka mówi:

    Nie mam pojęcia. Wprowadzilismy się do tego domu. Ale wykończony jest raczej lakierem jeżeli o to chodzi

    • Mama Dobra Rada mówi:

     Lakier jest najlepszą ochroną dla drewna. Jeśli został zniszczony i drewno też, to pozostaje zdjąć wierzchnią warstwę na całej powierzchni, oszlifować szlifierką taśmową lub szlifierką oscylacyjną, oczyścić, na drewno nanieść świeżą warstwę dobrej jakości lakieru.

     • Kasia Sliwka mówi:

      Ok. Dziękuję baaaaardzo

     • Mama Dobra Rada mówi:

      Wybielaczem można czyścić drewno sosnowe, ale i tak zawsze trzeba przeprowadzić próbę w niewidocznym miejscu. Drewno z drzew liściastych zawiera garbniki, które w reakcji z wybielaczem dają ciemne plamy (na dębie mogą być nawet czarne).

 43. Monka mówi:

  Czy istnieja jakies domowe sposoby na pozbycie sie plamy po truskawkach ktore pozostawione na noc puściły wodę z blatu drewnianego . Z góry dziekuje za odpowiedź.
  Pozdawiam

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Sposoby czyszczenia drewna zależą od jego rodzaju, sposobu jego wykończenia. Proponuję uniwersalny sposób wyczyszczenia drewnianego blatu z soku owocowego. Rozlany sok z truskawek trzeba szybko zetrzeć, przetrzeć czystą wodą. Na wilgotne drewno wysypać sodę oczyszczoną (sodkę kuchenną), odczekać chwilę. Czystą gąbką wetrzeć sodkę w poplamione drewno. Drewno oczyścić z papki z sodki, wetrzeć odrobinę odpowiedniego dla drewna oleju.

   • plamy na drewnianym blacie mówi:

    Rady pomogły, dziękuję!

   • Ewka mówi:

    Czym usunąć plamę z tłuszczu z lakierowanego drewna? Mam taki zagłówek łóżka i mąż nieustannie opiera o niego głowę i jest tam teraz tłusta plama (przetłuszczają mu się włosy). Próbowałam środków do usuwania tłuszczu z kuchni (lidlowy W5) ale nie podziałało

    • Mama Dobra Rada mówi:

     Prawdopodobnie wierzchnia część lakieru została starta, brudny tłuszcz dostał się głębiej. Lakier trzeba zeszlifować i nałożyć nową warstwę.

    • Grzesiek mówi:

     Jak usunąć plamy po kawie na stole drewnianym woskowanym

    • Anna mówi:

     Czy istnieje sposób na plamę na fornirze? Ciemny obrys został w miejscu gdzie stala doniczka.

     • Mama Dobra Rada mówi:

      Fornir jest podatny na zniszczenia, dlatego trzeba ostrożnie wybierać meble zrobione z niego. Wszystko zależy od tego, z czego jest ta plama i czy mebel został pokryty warstwą ochronną. Można spróbować wybielić plamę specjalnym wybielaczem do tego typu drewna.
      Jeśli to jest palma z wody, to lepiej zeszlifować jej powierzchnię wełną do polerowania 000 zanurzoną w spirytusie rozcieńczonym wodą albo bardzo drobnym papierem ściernym 600 pamiętając o tym, że furnier jest bardzo cienki i delikatniejszy niż drewno lite. Na koniec odkurzyć i wetrzeć pastę do polerowania lakieru auta. Idealnie byłoby zabezpieczyć powierzchnię mebla specjalnym olejem lub lakierem ochronnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *