Czyszczenie mebli. Jak usunąć plamę na drewnianych meblach?

Rady jak zmyć przebarwienia, ślady i plamy na meblach z drewna i na drewnianej podłodze

 

Rady jak usunąć plamę z drewnianego blatu, ze stołu z drewna, z drewnianego biurka, z ławy z drewna, z drewnianej półki, z parapetu z drewna, z podłogi z drewna…
Plama z kawy; plama z herbaty; plama po czerwonym winie; plama z soku; plama po słodkich napojach; plama z alkoholu; ślady palców; plama z tłuszczu i oleju; plama z parafiny i wosku; ślady po farbie; rdza i ciemne plamy po metalowych elementach; plama po wybielaczu; plama z kleju; ślady po taśmie; odchody much i pająków; ślady po mazaku i markerze; plama z atramentu; plamy po wodzie; ślady po gorącym naczyniu; stare plamy; plama z krwi; ślady pleśni na drewnianych meblach i na podłodze z drewna oraz przykre zapachy w szufladach, w szafie…
Czyszczących substancji nie wylewa się bezpośrednio na drewno (mogą je odbarwić), lecz za pomocą ściereczki nanosi nieduże ilości przygotowanej mikstury tylko na zabrudzone miejsce. Do usuwania plam na drewnie używa się jasnych miękkich ściereczek z naturalnych włókien, żeby nie podrapać drewnianej powierzchni. Drewniane meble czyści się zawsze pocierając ściereczką wzdłuż włókien drewna. Po usunięciu plam z drewna trzeba zmyć czyszczący środek czystą wodą i koniecznie wytrzeć do sucha. Trwałe plamy na drewnie olejowanym trzeba zetrzeć drobnym papierem ściernym (trzeć w kierunku włókien drewna, nigdy ruchem kolistym!), następnie całą powierzchnię zeszlifować. Oczyszczone drewno pokrywa się konserwującym olejem, ale trzeba się liczyć z tym, że kolor powierzchni będzie się różnił od oryginału.

Jak usunąć plamę po kawie, herbacie na drewnianych meblach?
Płyn do mycia naczyń rozcieńczyć niedużą ilością wody, bardzo mocno spienić. Pianę nałożyć na plamę na drewnie, poczekać, zetrzeć wilgotną ścierką.
Czym usunąć plamy po rozlanym soku, słodkim napoju, alkoholu na meblach z drewna?
Plamy z alkoholu usuwać jak najszybciej, ponieważ alkohol mocno wysusza drewno i niszczy politurę. Zebrać alkohol miękkim papierem (kuchennym, toaletowym), w suche drewno wetrzeć mocną letnią kawę z fusami (bez mleka i cukru). Zostawić do wyschnięcia. Następnie odkurzyć i polerować drewno miękką ściereczką z olejem lnianym (można go zmieszać z terpentyną w stosunku 1:1).

Czym usunąć plamę po czerwonym winie na meblach z drewna?
Na jasnych meblach plamę z czerwonego wina rozjaśni mieszanka amoniaku 3% i wody utlenionej.

Jak usunąć plamy z tłuszczu i ślady palców z drewnianych mebli?

 • Tłuszcz usunąć z drewna jak najszybciej papierem toaletowym, tłuste miejsce przetrzeć pianą z płynu do mycia naczyń.
 • Świeże plamy tłuszczu posypać grubą warstwą soli lub talku. Po dobie odkurzyć i długo polerować.
 • Plamy z tłuszczu, rozlanego oleju na powierzchniach z drewna usuwa się mieszanką sproszkowanej białej kredy, magnezji z apteki i spirytusu. Kiedy alkohol wyparuje wyszczotkować proszek. Czasem procedurę trzeba powtórzyć.
 • Ślady tłustych i brudnych palców na meblach pokrytych politurą czyścić miękką ściereczką zwilżoną benzyną ekstrakcyjną. Nie trzeć energicznie. W osuszone miejsce wetrzeć olej lniany zmieszany z denaturatem w stosunku 1:1. Po wyschnięciu polerować czystą suchą ściereczką.
 • Trudną plamę z tłuszczu na drewnie usuwa się wodą amoniakalną (może lekko wybielić drewno).
 • Tłuste plamy na drewnie dębowym i orzechowym pocierać miękką bawełnianą szmatką zwilżoną jodyną lub mieszanką wody amoniakalnej z sokiem z cytryny.

W jaki sposób usunąć plamy z parafiny i wosku z drewna?

Parafinę na drewnianym meblu najpierw zdrapać delikatnie kawałkiem kartonu lub miękkiego drewna. Na mniej cennych meblach użyć rozgrzanego we wrzącej wodzie ostrza tępego noża o zaokrąglonym czubku.

 • Do nieobrobionego drewna przyłożyć bibułkę, rozgrzać suszarką do włosów. Resztki parafiny rozgrzeją się, wchłonie je bibułka.
 • Do wosku rozlanego na meblu z drewna przyłożyć bibułkę, na nią położyć suchą ściereczkę. Przyłożyć żelazko rozgrzane do temperatury prasowania wełny.
 • Resztki plamy z wosku na drewnianych meblach zmywać octem mocno rozcieńczonym ciepłą wodą, zmyć czystą wodą, wysuszyć miękką ściereczką. Po wyschnięciu przetrzeć drewniany mebel szmatką zwilżoną mieszanką oleju lnianego i terpentyny w stosunku 1:1. Wytrzeć, polerować.

Czym wyczyścić plamę po farbie na drewnianych meblach?

 • Pasta z sody oczyszczonej zmieszanej z octem lub sokiem z cytryny skutecznie usuwa farbę z drewna. Trzeba ją wetrzeć palcem lub małą gąbką w zaplamione miejsce. Resztki zmyć czystą wodą. Czasem procedurę trzeba powtarzać.
 • Resztki plamy z farby na meblach z drewna usuwać korektorem do atramentu.

Czym usunąć rdzę, ciemne plamy na drewnie? 
Plamy z rdzy, niebiesko-fioletowe, nawet czarne plamy po metalowych elementach (gwoździe, wkręty, brzeszczot) na drewnie z drzew liściastych można wybielić delikatnym wybielaczem. Najlepszy dla drewna jest  kwas szczawiowy. Kwas w proszku wsypać do ciepłej wody (nie odwrotnie!) w niemetalowym naczyniu, mieszać drewnianą łopatką aby powstała gęsta papka, odstawić na 10 minut. Nałożyć na plamę pędzlem z syntetycznym włosiem, po pół godzinie wielokrotnie zmyć wodą.
Dobra rada: koniecznie założyć rękawice, okulary ochronne, otworzyć okno, a jeśli drewno ma być szlifowane po wybielaniu kwasem założyć maskę pyłochłonną.

Jak usunąć plamę po wybielaczu na drewnianej powierzchni?
Małe plamy po wybielaczu na drewnie zetrzeć papierem ściernym (trzeć wzdłuż włókien drewna, nigdy ruchem okrężnym!),  odkurzyć, pomalować lakierem lub wetrzeć odpowiedni olej. Duże powierzchnie z drewna poplamione wybielaczem trzeba szlifować.
Dobra rada: przed zastosowaniem nawet delikatnego wybielacza zawsze sprawdzić jego działanie na drewnie w niewidocznym miejscu.  

Jak usunąć plamę po kleju i ślady po taśmie klejącej na meblach z drewna?
Resztki kleju na drewnie usuwa olej lniany i sojowy lub tłusty krem pielęgnujący.
Rozległe plamy po kleju na drewnianych meblach olejowanych myć przez kilka minut mydłem olejowym rozcieńczonym wodą.
Trudną plamę po taśmie klejącej i kleju na meblach z drewna konserwowanego olejem czyścić przez 1-3 minuty nierozcieńczonym mydłem olejowym i włókniną do szlifowania. Resztki brudu zetrzeć dokładnie wilgotną ściereczką.
Po wysuszeniu wetrzeć bardzo cienką warstwę oleju do pielęgnacji mebli olejowanych.

Czym usunąć plamę z atramentu z drewnianych mebli?

 • Na jeszcze mokrą plamę z atramentu na drewnie położyć chusteczki higieniczne. Kiedy wchłoną atrament, resztki plamy przecierać świeżym niegotowanym mlekiem. Jeśli nie ma mleka, plamę z atramentu zasypać sodką kuchenną. Kiedy sodka wchłonie atrament, odkurzyć lub zetrzeć. Pozostałości usunie sok z cytryny lub rabarbaru.
 • Na zaschnięte plamy z atramentu położyć chusteczkę zwilżoną chłodną wodą. Kiedy chusteczka wchłonie atrament, jego resztki na drewnie wybieli sok z cytryny lub denaturat. Denaturat koniecznie zmyć wodą z mydłem.
 • Suchą plamę z atramentu na jasnych drewnianych meblach z politurą naciera się wielokrotnie piwem i poleruje wełnianą szmatką z odrobiną pszczelego wosku.

Jak wyczyścić ślad mazaka niezmywalnego/markera permanentnego z drewna?

 • Mazak niezmywalny/marker permanentny zostawia na drewnie ślad trudny do usunięcia.
 • Ślady po markerze permanentnym na drewnie usuwa alkohol izopropylowy (konieczna próba w niewidocznym miejscu mebla). Ściereczką zwilżoną alkoholem delikatnie pocierać pobrudzone drewno. Alkohol zmyć czystą wodą.
 • Biała pasta do zębów (ale nie żel) wybieli ślady po markerze na meblach z drewna.
 • Plamy z mazaka na meblach olejowanych bardzo trudno usunąć. Ślady mazaków i markera trzeba zeszlifować drobnym papierem ściernym (wzdłuż włókien, nie ruchem okrężnym!), powierzchnie odkurzyć i wetrzeć olej lniany. Po jakimś czasie miejsce ściemnieje pod wpływem promieni słonecznych i nie będzie się wyróżniało.

Jak usunąć plamy biologiczne na meblach malowanych farbą olejną?

Plamy z krwi na drewnianych meblach malowanych farbą olejną zmyje ciepła woda z mydłem i wodą amoniakalną. Świeże plamy z krwi pocierać przekrojoną cebulą.

Plamy po moczu na drewnie
Plamy po moczu na drewnianej podłodze najczęściej trzeba zeszlifować.

Jak usunąć odchody much, pająków i innych owadów na meblach z drewna?

 • Plamy po odchodach owadów na lakierowanych ciemnych meblach drewnianych usuwa się fusami z kawy (bez mleka i cukru) lub rozcieńczonym octem.
 • Odchody much na jasnych meblach z drewna można zetrzeć ściereczka zmoczoną w białym winie lub przekrojoną cebulą.
 • Stare odchody much na meblach pokrytych politurą pocierać papką z 1 części skrobi ziemniaczanej i 2 części oleju/oliwy. Po wyschnięciu polerować miękką szmatką do połysku.

Czym wyczyścić jasne plamy po rozlanej wodzie na drewnianym blacie, parapecie, stole i meblach z drewna?

Plamy po wilgoci na drewnie można czyścić tylko po całkowitym wysuszeniu drewna.

 • Jasną plamę z wody na drewnianych meblach trzeć ściereczką zwilżoną naftą lub spirytusem mineralnym, następnie polerować wełnianą szmatką.
 • Białe plamy po rozlanej wodzie na drewnie usunie się wcierając kwasek cytrynowy. Trzeba go dobrze spłukać wodą, aby nie wszedł głęboko w drewno i nie wybielił go.
 • Plamy po wodzie na nieobrobionym drewnie usunie biała pasta do zębów (nie żel). Przy trudnych plamach sypie się jeszcze trochę sody oczyszczonej i trze, a następnie zmywa mydłem olejowym do mebli i poleruje miękką ściereczką. Pasta do zębów jest skuteczna, ale może zostawić smugi na polerowanym drewnie.
 • W trudne plamy z wody na meblach z drewna wcierać ruchami okrężnymi oliwę z solą (nie podgrzewać oliwy). Po kilku godzinach wytrzeć drewno i polerować.
 • Pomocny jest suchy popiół z papierosów wcierany za pomocą prawdziwego korka do wina. Można wcierać w poplamione drewno suchą sodkę kuchenną, również ruchami okrężnymi.
 • Białą plamę po rozlanej wodzie na meblach dębowych usunie olej lniany i sól. Plamę posypać solą, trzeć miękką ściereczką zwilżoną olejem lnianym (nie podgrzewać go). Czasem procedurę trzeba powtórzyć. Po wyczyszczeniu resztki oleju wytrzeć do sucha, drewno polerować woskiem. Zamiast soli można użyć popiołu z papierosów.
 • Plamy po wodzie na drewnianych meblach olejowanych łatwo można usunąć gazowaną wodą mineralną. Wylewa się ją na brzegi plamy, po krótkim czasie ściera do sucha. Poleruje ściereczką zmoczoną w oleju lnianym lub oliwie.

Czym usunąć stare ciemne plamy z wody na drewnianych meblach?
Usunąć lakier w miejscu czarnej plamy papierem ściernym o ziarnistości P100, trąc z kierunkiem włókien w drewnie (nigdy ruchem okrężnym!). Brzegi zetrzeć papierem P150. Drewno odkurzyć. Jeśli ciemny kolor pozostanie w drewnie, plamę wybielić wybielaczem z chlorem. Szybko zmyć gąbką zmoczoną w wodzie, uważając żeby wybielacz nie przedostał się na zdrowe drewno. Wytrzeć, oczyszczone miejsce zmoczyć octem, aby zapobiec silnemu wybieleniu drewna.

Jak usunąć białe ślady po gorącym kubku, garnku na drewnianym stole, blacie kuchennym?

 • Bezpośrednio na stare białe ślady po gorącym naczyniu, żelazku na drewnianym lakierowanym meblu położyć bawełnianą ściereczkę i prasować średnio nagrzanym żelazkiem przez kilka minut.
 • Na plamy po gorącym naczyniu na drewnie nałożyć gęstą papkę z soli i oliwy. Po około 4 godzinach usunąć ją, drewno wypolerować.
 • W jasne koła na drewnianym stole zostawione przez gorącą szklankę czy garnek wetrzeć wazelinę lub majonez, zostawić na noc. Majonez, jeśli wysycha, co jakiś czas uzupełniać. Następnego dnia dodać trochę popiołu z papierosów, szorować miejsce miękką ściereczką.
 • Białe ślady na drewnianym blacie usunie papka z białej pasty do zębów i sodki kuchennej lub z 2 części sody i 1 części wody. Papkę wcierać miękką ściereczką w drewno.
 • Podobne działanie ma tarcie drewna prawdziwym korkiem zanurzanym w mieszance oleju lnianego i popiołu z papierosów.

W jaki sposób usunąć pleśń na meblach z drewna?

 • Boraks ma działanie dezynfekujące i pielęgnujące drewno, zapobiega rozmnażaniu się szkodliwych insektów, grzybów i pleśni na meblach z drewna. Plamy pleśni trzeba zetrzeć wodą z boraksem (8 dag boraksu na litr wody).
 • Ślady pleśni na meblach pokrytych politurą usunie nafta precyzyjnie naniesiona patyczkiem do czyszczenia uszu. Naftę zostawić do wyschnięcia, następnie oczyszczone miejsce pocierać czystym prawdziwym korkiem do wina. Polerować miękką ściereczką, najlepiej wełnianą.

Jak usunąć ciemne ślady po przypaleniu na drewnianych meblach?

 • Żar papierosa, paląca się zapałka, rozgrzane żelazko zostawiają czarne ślady na drewnie. Na przypalone miejsce na drewnie nałożyć majonez, wetrzeć palcem. Zostawić na 40-60 minut, dokładać jeśli wysycha. Po tym czasie zetrzeć go dokładnie, drewno polerować miękką ściereczką. Procedurę powtórzyć.
 • Lekkie ślady po przypaleniu papierosem mogą być usunięte za pomocą oleju lnianego.
 • Jeśli powstał czarny ślad, zetrzeć spaloną powierzchnię papierem ściernym (trzeć wzdłuż włókien drewna), a ubytki wypełnić kolorowym kitem.

Czym wyczyścić czarne ślady po podeszwach butów na podłodze drewnianej?

 • Lekkie ślady po podeszwach butów, kołach samochodzików na drewnianej podłodze można wyczyścić szkolną gumką. Metoda jest skuteczna, jednak potrzeba czasu i cierpliwości.
 • Czarne smugi po obuwiu na podłodze z drewna można wytrzeć lekko wilgotną (nie mokrą) bawełnianą ściereczką lub środkiem do zmywania makijażu (powinien być rozpuszczalny w wodzie).
 • Czarne ślady po butach na drewnie, na podłodze drewnianej usuwa terpentyna.
 • Trudne czarne smugi po butach na podłodze drewnianej zetrzeć bardzo drobnym papierem ściernym zgodnie z kierunkiem włókien, następnie wetrzeć olej lniany.

Jak pozbyć się przykrego zapachu w szufladzie, szafie?
Najpierw powinno się meble bardzo dobrze przewietrzyć. Jeśli meble będą stały na powietrzu, trzeba je zabezpieczyć przed deszczem i słońcem. Po 2- 3 dniach wietrzenia meble pokryć olejem do drewna. Wnętrza szuflad i starych szaf z czystego drewna najpierw przetrzeć wodą amoniakalną.
Zapach stęchlizny w szafie wchłonie niegotowane tłuste mleko. Miskę z mlekiem zamknąć w szafie, wymieniać kilka razy.  Podobne działanie ma ocet.
Aby zapobiec przykrym zapachom w nieużywanej i niewietrzonej starej szafie, rozstawić spodeczki z sodą oczyszczoną.

Rady jak pielęgnować i czyścić drewniane meble, sposoby maskowania zarysowań, usuwania wgnieceń w drewnie, przepis na temperę do drewna można przeczytać w artykule „Sposoby usuwania rys i zadrapań na meblach”. 

Rady jak czyścić stare drewniane meble znajdują się w artykule „Nietypowe wykorzystanie resztek alkoholu”.

Dodaj do zakładek Link.

36 odpowiedzi na „Czyszczenie mebli. Jak usunąć plamę na drewnianych meblach?

 1. Agata C. mówi:

  Dzien dobry, mamy problem z debowym stolem olejowanym – przed wyjazdem na urlop nie wyrzucilismy owocow i nektarynka zbutwiala, wylewajac sok na blat. Niestety wsiaknelo gleboko, czy da sie plame choc troche rozjasnic (kolor dab zlocisty)?

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Można spróbować sposobu z kawą na plamę z alkoholu na drewnie albo z sodką (opis w odpowiedzi na pytanie Monki). Żaden nie daje gwarancji, bo drewno dębowe jest bardzo wrażliwe na kontakt ze wszystkimi substancjami.

 2. Anita mówi:

  W jaki sposob mozna usunac plamy po wazelinie z drewnianej podlogi? Nalozylam wazeline na jasne plamy po wodzie i teraz te miejsca sa duzo ciemniejsze. Z góry dziekuje za odpowiedź.
  Pozdrawiam

 3. środek z chlorem mówi:

  Witam!
  Spryskałam ściany w łazience środkiem pleśniobójczym SAVO, jednak cześć spłynęła o dostała się na drewniany blat pozostawiając białą plamę. Czym najlepiej to usunąć?

 4. Paweł mówi:

  Dzień dobry, gdy postawię na moim drewnianym kuchennym blacie metalowe opakowanie (chodzi np. o takie kartonowe walce, które na spodzie mają metalowe denko) pojawia mi się na drewnie plama – dokładnie tam gdzie opakowanie dotykał blatu – np. półokręgi. Co to powoduje i jak się tego pozbyć? Próbuję środkami które usuwają pleśń i trochę to pomaga ale dziwi mnie ta reakcja.

  • Mama Dobra Rada mówi:

   To znaczy, że blat został wykonany z drewna drzewa liściastego o dużej zawartości garbników/tanin, które są bardzo aktywne i szybko reagują w kontakcie z metalem (i nie tylko). Dlatego praktycznie jest zakryć blat ładną serwetą, aby zapobiec powstaniu trudnych do usunięcia plam lub pokryć go grubą warstwą dobrego lakieru czy oleju do drewna (tym, czym drewniany blat został zakonserwowany przez producenta). Najczęściej plamy trzeba zeszlifować. Drewniane blaty kuchenne wyglądają bardzo elegancko, zazwyczaj wtedy, kiedy sie z nich nie korzysta. W odpowiedziach pod tekstem są rady.

 5. Plama z gorącej patelni mówi:

  Jak usunąć plamę z blatu drewnianego z gorącej patelni?

 6. Amelia mówi:

  Jak usunąć zachnienty cukier z drewna?

 7. Ania mówi:

  Dzień dobry,
  Jak wywabić plamę po moczu psa? W nocy pies załatwił swoje potrzeby na drewnianą, dębową podłogę. Pozostała ciemna plama.

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Można ją lekko rozjaśnić myjąc plamę (tylko plamę!) rozcieńczonym środkiem z wybielaczem (najpierw zrobić próbę w niewidocznym miejscu). Najczęściej powierzchnię plamy trzeba zetrzeć papierem ściernym (wzdłuż włókien drewna), bo mocz głęboko wnika w drewno, a związki azotu zawarte w moczu reagują z garbnikami w drewnie (dębowe ma ich szczególnie dużo). Całą deskę zeszlifować, zakonserwować olejem. Więcej informacji jest w odpowiedziach pod artykułem.

 8. Paula mówi:

  Nie jest to wątek o laminacie, ale już raz mi pomogłaś, więc spróbuję raz jeszcze. Na stole, który jest ze sklejki, pokryty jak mniemam laminatem, pojawiły się żółto – białe plamki, po tym jak na stole stała świeczka – bez podstawka, ale w metalu – typowy okragły podgrzewacz. Jak mogę to usunąć?

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Może z podgrzewanego naczynia spływał gorący płyn albo te ślady zostawił ogień? Plamki trzeba będzie zatuszować, ale nie wiem jaki to rodzaj laminatu. Jeśli plamki są drobne, próbowałabym odbarwione miejsca przecierać miękką ściereczką zwilżoną czystym mocnym naparem z czarnej herbaty albo z kawy. Ale to może nie zadziałać, bo teraz produkuje się lekkie laminaty, całkowicie sztuczne. Jeśli plamy są bardzo widoczne stół trzeba pomalować odpowiednim preparatem albo go przykryć ładnym obrusem.

 9. Joanna mówi:

  Jak usunąć plamę z blatu olejowanego w kolorze naturalnym powstała od spleśniowego warzywa? Plama jest ciemno-brunatna? Dziękuję

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Jeśli warzywo leżało tak długo, że zdążyło spleśnieć na blacie z drewna, to tej ciemnej plamy nie da się wyczyścić. Reakcji chemicznych, które zaszły w drewnie nie da się odwrócić. Blat trzeba cyklinować, wygładzić powierzchnię papierem ściernym, na koniec zaolejować. Można pomyśleć o zabezpieczeniu go na przyszłość ładną matą, obrusem, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci.

 10. Agnieszka mówi:

  Witam, w jaki sposób usunąć plamy po detergencie typu Ajax z podłogi dębowej olejowanej. Albo krople samego płynu albo wody z płynem zostawiły ciemne plamki. Dziekuje

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Środki do czyszczenia Ajax zawierają substancje, które przylegają do brudu i wnikają w czyszczoną powierzchnię. Ponieważ drewno olejowane jest mniej odporne na działanie detergentów niż lakierowane, na powierzchni podłogi mogły zajść nieodwracalne reakcje. Myślę, że drewno trzeba delikatnie zeszlifować na całej powierzchni, tak jak poradziliśmy to Joannie i Pauli (odpowiedzi są niżej).

 11. Paula mówi:

  Ratunku,

  Jak wyczyścić plamę z detergentu do czyszczenia piekarnika, który spadł na drewniany blat w kuchni. Drewno pociemnialo.

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Środki do czyszczenia piekarnika zawierają mocne alkalia, które są odpowiedzialne za powstawanie brązowych plam na drewnie. Nie wiadomo jak głęboko wniknęły i czy nadal reagują z taninami zawartymi w drewnie. Można je zneutralizować myjąc blat octem, następnie spłukując wodą (radzę najpierw zrobić próbę na małym obszarze w niewidocznym miejscu, ponieważ nie wiem jaki jest całkowity skład detergentu i jaki będzie efekt). Myślę, że cały blat trzeba zeszlifować aż do miejsc nienaruszonych przez wodoro-, tlenki. Piekarnik można wyczyścić domowymi środkami http://mama-dobra-rada.pl/jak-wyczyscic-piekarnik-i-kuchenke-mikrofalowa/

 12. Joanna mówi:

  Witam,
  Jak usunąć tłuste plamy na stole olejowany, wykonany z litego drewna – dębowy

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Tłuszcz zazwyczaj nie wsiąka głęboko w drewno. Trzeba szlifować całą powierzchnię blatu papierem ściernym o ziarnistości 80, następnie papierem 120, a na koniec delikatnym 220 (zawsze w kierunku słojów, równomiernie całą powierzchnię, nie skupiać się tylko na plamach). Po tym cały blat delikatnie wyczyścić wełną do drewna, przetrzeć wilgotną ściereczką. Czysty i suchy blat najlepiej zabezpieczyć wcierając warstwę specjalnego oleju do drewna. Jeśli nie ma Pani wprawy w prowadzeniu szlifierki, lepiej nie ryzykować i wyczyścić stół ręcznie papierem ściernym.

 13. Magda mówi:

  Witam serdecznie ,

  Po zalaniu olejowanego blatu jesionowego mieszanką octu z sodą oczyszczoną pojawiły się czarne plamy w miejscach, w których warstwa oleju była cieńka. Jest jakaś szansa na usunięcie tych przebarwień ?

  • Mama Dobra Rada mówi:

   To może być reakcja garbników zawartych w drewnie. Nie radzę próbować ich usuwać ani czyścić blatu z jesionu na własną rękę. Myślę, że konieczna jest konsultacja z producentem albo z doświadczonym stolarzem.

 14. Kasia mówi:

  Dzien Dobry,
  Jak mozna pozbyc sie zapachu rozlanych perfum (bardzo intensywny nieprzyjemny,zapach) z drewnianej szuflady i bokow szafki?

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Perfumy zawierają olejki, trzeba je usunąć myjąc drewno rozcieńczonym płynem do naczyń, dokładnie wypłukać czystą wodą. Aby usunąć duszący zapach z szuflady, kiedy całkowicie wyschnie, wysypać grubą warstwę sody oczyszczonej (soda do pieczenia). Po paru dniach sodę wysypać, wyszczotkować, nasypać następną porcję. Bok szafki przecierać ściereczką zwilżoną octem albo czystą wódką. Dopiero kiedy alkohol całkowicie wyparuje, na szafkę postawić talerz albo świecznik, zapalić świecę bez zapachu i dać jej długo płonąć, aby „wyciągnęła” resztki niechcianych zapachów. Dobrym sposobem byłoby też wystawienie szafki na świeże powietrze i wietrzenie.

   • Kasia mówi:

    Serdecznie dziekuje! Szlifowalam, czyscilam octem i posypalam soda, ale odkurzylam ja juz po jednej nocy. Teraz suszy sie na dworzu. Jak tylko wyschnie zrobie tak jak radzisz.

 15. Kasia Sliwka mówi:

  Czy są jakieś sposoby na plamy z wybielacza na drewnie? Mój facet był na tyle mądry że chciał wyczyścić plamy wybielaczem 🙁

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Jaki to rodzaj drewna i czym jest wykończone?

   • Kasia Sliwka mówi:

    Nie mam pojęcia. Wprowadzilismy się do tego domu. Ale wykończony jest raczej lakierem jeżeli o to chodzi

    • Mama Dobra Rada mówi:

     Lakier jest najlepszą ochroną dla drewna. Jeśli został zniszczony i drewno też, to pozostaje zdjąć wierzchnią warstwę na całej powierzchni, oszlifować szlifierką taśmową lub szlifierką oscylacyjną, oczyścić, na drewno nanieść świeżą warstwę dobrej jakości lakieru.

     • Kasia Sliwka mówi:

      Ok. Dziękuję baaaaardzo

     • Mama Dobra Rada mówi:

      Wybielaczem można czyścić drewno sosnowe, ale i tak zawsze trzeba przeprowadzić próbę w niewidocznym miejscu. Drewno z drzew liściastych zawiera garbniki, które w reakcji z wybielaczem dają ciemne plamy (na dębie mogą być nawet czarne).

 16. Monka mówi:

  Czy istnieja jakies domowe sposoby na pozbycie sie plamy po truskawkach ktore pozostawione na noc puściły wodę z blatu drewnianego . Z góry dziekuje za odpowiedź.
  Pozdawiam

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Sposoby czyszczenia drewna zależą od jego rodzaju, sposobu jego wykończenia. Proponuję uniwersalny sposób wyczyszczenia drewnianego blatu z soku owocowego. Rozlany sok z truskawek trzeba szybko zetrzeć, przetrzeć czystą wodą. Na wilgotne drewno wysypać sodę oczyszczoną (sodkę kuchenną), odczekać chwilę. Czystą gąbką wetrzeć sodkę w poplamione drewno. Drewno oczyścić z papki z sodki, wetrzeć odrobinę odpowiedniego dla drewna oleju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *