Prawidłowe mycie okien cz.3 Mycie i konserwacja ram okiennych z PCV/PCW

Porady, jak myć i konserwować ramy okien z PCV/PCW

 

Okienne ramy z PCV łatwo przyciągają kurz, dlatego należy myć je częściej niż okna z drewna czy aluminium.
Do czyszczenia plastikowych ram okna najlepiej użyć letniej wody, łagodnego płynu do mycia naczyń, miękkiej bawełnianej szmatki lub ściereczki z mikrofibry. 
Zabrudzenia na długo nie mytej białej plastikowej ramie okiennej można usunąć delikatnym mleczkiem do czyszczenia rozcieńczonym wodą naniesionym na miękkiej gąbce, ale może porysować i uszkodzić ochronną powłokę ramy okna z PCV. Skuteczne są też środki do czyszczenia lakieru samochodu.

Silne zabrudzenia na okiennej ramie z PCV usunie środek do czyszczenia blatu kuchenki z tworzywa szklano-ceramicznego, trzeba jednak wcześniej przeprowadzić próbę w niewidocznym miejscu plastikowej ramy okna.

Okna z PCV nie wymagają stałej konserwacji, wystarczy regularne i odpowiednie czyszczenie.

Jeśli niegdyś białe ramy okienne z PCV żółkną, to prawdopodobnie do ich produkcji został użyty materiał bez stabilizatorów koloru lub przyczyniły się do tego promienie słoneczne i długo nie zmywany kurz. Stare przebarwione plastikowe ramy okienne  można pomalować lakierem na bazie poliuretanu.

Czym nie powinno się myć okien z PCV/PCW?

Do czyszczenia zabrudzeń na ramach z PCV nie powinno się stosować żrących środków (np. do czyszczenia grilla), ponieważ doprowadzają do zmatowienia plastiku. Materiały ścierne uszkadzają ramę okienną i profil oraz doprowadzają do powstania mikroporów, w które wnika brud.
Plastikowych okien nigdy nie powinno się myć  na sucho, aby nie porysować delikatnego plastiku i nie naładować ich ładunkami elektrycznymi (wtedy błyskawicznie przyciągną kurz i brud).

Do mycia ram okiennych nie wolno stosować środków mogących powodować korozję metalowych części okna.

Dopiero po wymyciu ram okna powinno się przystąpić do mycia szyb.

Artykuły:
Prawidłowe mycie okien cz.1. Przygotowania
.

Myjemy ramy okien. 
Mycie i konserwacja drewnianych ram okiennych.
Przepisy na domowe preparaty do czyszczenia i polerowania szyb.
Jak usunąć plamy z ram i szyb? Sprawdzone domowe sposoby cz.1
Jak usunąć plamy z ram i szyb? Sprawdzone domowe sposoby cz.2
Jak prawidłowo dbać o okna? Okucia i uszczelnienia okien. 

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *