Prawidłowe mycie okien cz.3 Mycie i konserwacja ram okiennych z PCV/PCW

Porady, jak myć i konserwować ramy okien z PCV/PCW

 

Okienne ramy z PCV łatwo przyciągają kurz, dlatego należy myć je częściej niż okna z drewna czy aluminium.
Do czyszczenia plastikowych ram okna najlepiej użyć letniej wody, łagodnego płynu do mycia naczyń, miękkiej bawełnianej szmatki lub ściereczki z mikrofibry. 
Zabrudzenia na długo nie mytej białej plastikowej ramie okiennej można usunąć delikatnym mleczkiem do czyszczenia rozcieńczonym wodą naniesionym na miękkiej gąbce, ale może porysować i uszkodzić ochronną powłokę ramy okna z PCV. Skuteczne są też środki do czyszczenia lakieru samochodu.

Silne zabrudzenia na okiennej ramie z PCV usunie środek do czyszczenia blatu kuchenki z tworzywa szklano-ceramicznego, trzeba jednak wcześniej przeprowadzić próbę w niewidocznym miejscu plastikowej ramy okna.

Okna z PCV nie wymagają stałej konserwacji, wystarczy regularne i odpowiednie czyszczenie.

Jeśli niegdyś białe ramy okienne z PCV żółkną, to prawdopodobnie do ich produkcji został użyty materiał bez stabilizatorów koloru lub przyczyniły się do tego promienie słoneczne i długo nie zmywany kurz. Stare przebarwione plastikowe ramy okienne  można pomalować lakierem na bazie poliuretanu.

Czym nie powinno się myć okien z PCV/PCW?

Do czyszczenia zabrudzeń na ramach z PCV nie powinno się stosować żrących środków (np. do czyszczenia grilla), ponieważ doprowadzają do zmatowienia plastiku. Materiały ścierne uszkadzają ramę okienną i profil oraz doprowadzają do powstania mikroporów, w które wnika brud.
Plastikowych okien nigdy nie powinno się myć  na sucho, aby nie porysować delikatnego plastiku i nie naładować ich ładunkami elektrycznymi (wtedy błyskawicznie przyciągną kurz i brud).

Do mycia ram okiennych nie wolno stosować środków mogących powodować korozję metalowych części okna.

Dopiero po wymyciu ram okna powinno się przystąpić do mycia szyb.

Artykuły:
Prawidłowe mycie okien cz.1. Przygotowania
.

Myjemy ramy okien. 
Mycie i konserwacja drewnianych ram okiennych.
Przepisy na domowe preparaty do czyszczenia i polerowania szyb.
Jak usunąć plamy z ram i szyb? Sprawdzone domowe sposoby cz.1
Jak usunąć plamy z ram i szyb? Sprawdzone domowe sposoby cz.2
Jak prawidłowo dbać o okna? Okucia i uszczelnienia okien. 

Dodaj do zakładek permalink.

2 odpowiedzi na „Prawidłowe mycie okien cz.3 Mycie i konserwacja ram okiennych z PCV/PCW

  1. Albert mówi:

    Wynająłem mieszkanie w którym ramy okien są mocno pożółkłe prawdopodobnie od papierosów. Staram się nie używać agresywnej chemii do czyszczenia bo jestem alergikiem. Proszę mi polecić jakiś „zdrowy” domowy sposób na pozbycie się tego kolorku, bo ze smrodkiem dałem sobie radę

    • Mama Dobra Rada mówi:

      Ramy z PCV ze świeżymi żółtymi plamami od nikotyny bezpiecznie wybiela rozpuszczony w wodzie kwasek cytrynowy ze sklepu spożywczego. Jeśli plamy są stare trzeba użyć środka do czyszczenia tworzyw sztucznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *