Przetwory z wiśni bez cukru na zimę

Domowe przetwory bez cukru. Rady jak przygotować dietetyczne przetwory z wiśni bez cukru 

 

Przepisy kulinarne na dietetyczne przetwory z wiśni do słoików na zimę: kompot z całych wiśni bez cukru; kompot z wiśni drylowanych bez cukru dla dzieci; wiśnie w soku własnym bez cukru; wiśnie bez cukru; sok z wiśni bez cukru; sok z wiśni z sokownika; dżem z wiśni bez cukru; dżem z wiśni bez cukru z czarną porzeczką…
Wiśnie zrywa się z szypułkami w czasie suchej pogody w godzinach porannych i przedpołudniowych, odrzuca wszystkie chore, uszkodzone i niedojrzałe owoce. Dobrze wybarwione, dojrzałe, ale twarde wiśnie układa się luźno w pojemnikach o pojemności max. 2-4 kg. Zgniecione łatwo się psują. Można je przechować w temperaturze 0°C do 2 tygodni. Wiśnie na przetwory powinno się przechować w chłodnym i ciemnym miejscu nie dłużej niż kilkanaście godzin po zerwaniu. Do kompotu wybiera się twardsze owoce, do przygotowania dżemów miękkie, ale nie przejrzałe wiśnie. Kompot z wiśni bez cukru jest orzeźwiającym i energetyzującym napojem. Przetwory z wiśni bez cukru zalecane są diabetykom. Jeśli są zbyt kwaśne, można przygotować je z sokiem z pomarańczy lub przed spożyciem dosłodzić łyżeczką miodu akacjowego, którego skład jest korzystny dla osób chorujących na cukrzycę i zespół metaboliczny.

Do przygotowania przetworów z wiśni wybiera się najciemniejsze owoce. Kompot z wiśni i sok z wiśni przygotowuje się z soczystych odmian. Na sok z wiśni wybiera się mocno dojrzałe owoce, na kompot z wiśni trochę twardsze, aby nie rozpadły się podczas gotowania. Przed bezpośrednim przygotowaniem wiśni do słoików na zimę owoce najpierw myje się 2-3 razy, następnie usuwa szypułki. Przed usunięciem szypułek owoce można wymoczyć przez godzinę w wodzie z solą, aby wszystkie robaczki wypłynęły na wierzch (na litr wody daje się łyżkę soli). Przetwory z wiśni przekłada się do słoików wcześniej wymytych i wygotowanych, zostawiając 2-3 cm wolnego miejsca do brzegów. Słoiki zamyka się suchymi pokrywkami. Pokrywki powinno się wcześniej wymyć i wrzucić do wrzątku na 30-60 sekund. Przetwory z wiśni na zimę utrwala się podgrzewając słoiki w rondlu wypełnionym wodą w najniższej temperaturze wrzenia wody.
Dobra rada: aby podgrzany sok z wiśni nie wypłynął ze słoików, wypełnia się je owocami do wysokości 3/4-4/5. 

Jak przyprawiać przetwory z wiśni? 
Przetwory z wiśni bez cukru są wyjątkowo aromatyczne, mają intensywny i kwaskowy smak. Można go lekko zmienić dodając do wiśni jabłka, agrest, czarne porzeczki, maliny, sok z pomarańczy. Do wiśni pasuje aromat cynamonu, tymianku, jednak przetwory z przyprawami lub z ziołami przygotowuje się na bieżące spożycie.

Jak długo można przechowywać przetwory z wiśni bez cukru na zimę?
Kompot z wiśni można przygotować z owoców z pestkami, ale kompot dla dzieci przygotowuje się tylko z wydrylowanych wiśni. Kompot z wiśni z pestkami powinno się przechowywać nie dłużej niż przez 10 miesięcy. Przetwory z wydrylowanych wiśni bez cukru można przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu przez 2-3 lata, ale trzeba pamiętać o tym, że najwięcej wartości odżywczych przetwory zachowują przez 9 miesięcy.

Przepisy na przetwory z wiśni bez cukru na zimę


Kompot z wiśni bez cukru na zimę
Kompot z wiśni niedrylowanych
Zdrowe, dojrzałe ale nie przejrzałe wiśnie wymyć 2-3 razy. W dużym garnku zagotować wodę (na 1 kg wiśni potrzeba około 1,5 l – 2 l wody). Wsypać do niej niedrylowane wiśnie, przykryć i doprowadzić do wrzenia na średnim ogniu. Ogień zmniejszyć, aby kompot nie kipiał. Gotować jeszcze przez 5 minut licząc czas od ponownego zagotowania się wody. Wrzący kompot przelać do słoików tak, aby wiśnie były całkowicie pokryte płynem. Wytrzeć brzegi słoików, zamknąć je szczelnie suchymi pokrywkami. Słoiki z kompotem z wiśni wstawić do rondla z szerokim dnem, wlać ciepłą wodę o temperaturze około 50°C do wysokości 3/4 słoików, podgrzewać na średnim ogniu. Kiedy woda zacznie lekko falować zmniejszyć gaz. Kompot z wiśni z pestkami w słoikach podgrzewać przez 25 minut. Zostawić w wodzie do ostudzenia. Kompot z wiśni z pestkami trzeba spożyć w ciągu kilku miesięcy.

Kompot z wiśni bez cukru dla dzieci – kompot z wiśni wydrylowanych 
Dokładnie wymyte i oczyszczone, następnie zdrowe wydrylowane wiśnie słodszych odmian wsypać do słoików półlitrowych lub litrowych (do 2/3 ich wysokości). Słoikiem lekko wstrząsnąć, aby owoce ciasno ułożyły się. Wodę doprowadzić do wrzenia. Wrzącą wodą zalać wiśnie w słoikach, dokładnie wytrzeć brzegi słoików, zakręcić je szczelnie suchymi pokrywkami. Słoiki ustawić do góry dnem do ostudzenia. Słoiki z kompotem z wydrylowanych wiśni przeznaczone do długiego przechowywania można pasteryzować. W tym celu wstawić słoiki do rondla o szerokim dnie, wlać ciepłą wodę (45°C-50°C) do wysokości 1/2-2/3 słoików, podgrzewać. Kiedy woda zacznie lekko wrzeć zmniejszy gaz. Słoiki z kompotem z wiśni bez cukru o pojemności 0,5 l podgrzewać przez 10 minut, 1 l przez 20 minut.
Dobra rada: wodę do kompotu można posłodzić świeżo wyciśniętym sokiem z pomarańczy, ale wtedy trzeba gotować ją przez 5 minut. Na litr wody wystarczy sok z połowy dużej pomarańczy z pępkiem. 

Wiśnie w soku własnym bez cukru na zimę
Wiśnie w soku własnym (1)
Wiśnie ciemnych odmian wydrylować, ściśle ułożyć w słoikach, lekko przycisnąć łyżką (nie gnieść). Zalać sokiem powstałym podczas drylowania, uzupełnić przegotowaną schłodzoną wodą. Dokładnie wytrzeć brzegi słoików z wiśniami, zakręcić je szczelnie suchymi pokrywkami. Wstawić do garnka z chłodną wodą, powoli podgrzewać. Pasteryzować na najmniejszym gazie przez 60 minut licząc czas od momentu zafalowania wody.

Wiśnie w soku własnym (2)
Z wymytych i przygotowanych wiśni 30% owoców wydrylować i zmielić. Ze zmielonych wiśni ręcznie wycisnąć sok przez gazę. Sok przelać do szklanego lub emaliowanego naczynia, przykryć i odstawić na 2-3 godziny. Resztę wiśni włożyć do słoików półlitrowych lub litrowych, wstrząsnąć, aby lepiej się ułożyły. Odstawiony sok z wiśni przecedzić przez gęste sito, zagotować w emaliowanym garnku. Wrzącym zalać wiśnie w słoikach, wytrzeć brzegi słoików, szczelnie je zamknąć suchymi pokrywkami. Słoiki z wiśniami wstawić do rondla, wlać wodę o temperaturze około 60°C-70°C. Podgrzewać na średnim gazie. Kiedy woda w rondlu zacznie lekko falować, zmniejszyć gaz. Wiśnie w soku własnym bez cukru w słoikach o pojemności 0,5 l podgrzewać jeszcze przez 20 minut, w słoikach litrowych przez 30 minut.
Dobra rada: w ten sposób można przygotować także wiśnie w soku z czarnej porzeczki, wiśnie w soku z jabłek.

Całe wiśnie bez cukru na zimę
Wiśnie bez cukru w butelkach na zimę
Niedrylowane ciemne wiśnie ułożyć szczelnie w butelkach z zamknięciem typu twist po same brzegi. Butelek nie zamykać.  Wstawić je do garnka z zimną wodą, podgrzewać na średnim gazie. Kiedy woda zacznie lekko falować zmniejszyć gaz i podgrzewać przez kwadrans. W tym czasie wiśnie powinny całkowicie przykryć się sokiem. Ewentualnie uzupełnić przegotowaną gorącą wodą po same brzegi butelek. Wytrzeć brzegi, butelki zamknąć szczelnie.

Wiśnie bez cukru w słoikach na zimę
Wybrać zdrowe wiśnie ciemnych odmian. Wydrylowane wiśnie ułożyć ciasno w wygotowanych słoikach półlitrowych lub litrowych po ich brzegi, przyciskając drewnianą łyżką. Im mniej powietrza zostanie w słoiku, tym trwalsze będą wiśnie bez cukru przygotowane w ten sposób. W słoiku 0,5 l zmieści się około 45 dag wiśni, w słoiku litrowym około 80 dag. Wytrzeć brzegi słoików, szczelnie zamknąć wymytymi i suchymi pokrywkami. Słoiki wstawić do rondla o szerokim dnie, wlać wodę do wysokości 3/4 słoików, podgrzewać na średnim gazie. Kiedy woda zacznie lekko falować zmniejszyć gaz. Wydrylowane wiśnie bez cukru w słoikach półlitrowych podgrzewać przez kwadrans, a w słoikach litrowych przez 20-25 minut. Tak przygotowane wiśnie bez cukru na zimę trzeba przechowywać w zimnym miejscu.

Sok z wiśni bez cukru na zimę
Sok z wiśni zmielonych bez cukru

Dokładnie wymyte i wydrylowane wiśnie soczystych odmian zmielić, ręcznie wycisnąć sok przez gazę. Sok przelać do szklanego lub emaliowanego naczynia, przykryć i odstawić na 2-3 godziny. Po tym czasie sok ostrożnie przecedzić przez sito, podgrzać go do temperatury 95°C-100°C i szybko przelać do wygotowanych słoików półlitrowych lub litrowych. Wytrzeć ich brzegi do sucha i szczelnie zamknąć suchymi pokrywkami. Słoiki postawić do góry dnem, aż sok ostygnie. Sok z wiśni przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.
Dobra rada: aby uzyskać litr soku z wiśni 100% potrzeba około 1,6 kg dojrzałych i soczystych wiśni.
Zmielone wiśnie, z których był wyciskany sok, czyli wytłoki, zalać chłodną wodą (na każdy kg dodać pół szklanki wody). Dokładnie wymieszać, podgrzać do temperatury 70°C, przykryć i odstawić na 3-4 godziny. Po tym czasie ręcznie wycisnąć z nich sok. Tak otrzymany sok z wiśni można wykorzystać do przygotowania syropów, galaretek, napojów.

Sok z wiśni bez cukru z sokownika
Sok z wiśni przygotowany w sokowniku jest o wiele łatwiejszy w przygotowaniu, ponieważ owoców nie trzeba drylować. Zdrowe wiśnie soczystych odmian dokładnie wymyć 3 razy, usunąć listki, robaczki i inne zanieczyszczenia, wysypać na sito. Usunąć ogonki, nie drylować. Do przygotowania soku użyć bardzo starannie wymyty sokownik. Wiśnie wsypać do sokownika, parować przez godzinę na średnim gazie (czas liczy się od momentu zawrzenia wody w sokowniku). Zlać gorący sok z wiśni bez cukru do słoików lub butelek z zamknięciem twist off. Butelki i słoiki z sokiem z wiśni wstawić do rondla, wlać wodę o temperaturze 50°C do wysokości 2/3 butelek i słoików i podgrzewać na średnim gazie. Kiedy woda zacznie lekko falować zmniejszyć gaz, sok z wiśni bez cukru z sokownika utrwalać przez 15 minut.

Dżem z wiśni bez cukru na zimę
Dżem z wiśni bez cukru 

Wybrać mocno dojrzałe, ciemne i słodkie wiśnie, wymyć 3 razy, usunąć ogonki i wydrylować. Połowę zgnieść lub zmielić, aby poprawić konsystencję dżemu z wiśni. Całość przełożyć do rondla, przykryć i doprowadzić do wrzenia mieszając co jakiś czas drewnianą łyżką. Gotować przez 3 minuty, zdjąć z ognia i ostudzić. Zagotować powtórnie mieszając, zdjąć z ognia. Jeśli dżem mocno zgęstnieje, dodać do niego trochę przegotowanej wody (na 1 kg owoców dodaje się 4-5 łyżek wrzącej wody). Następnego dnia jeszcze 2 razy doprowadzić do wrzenia mieszając czasem, aby dżem nie przypalił się. Dżem jest gotowy, kiedy wiśnie całkowicie zmiękną. Wrzący przełożyć do słoików do wysokości 3/4. Wytrzeć ich brzegi, szczelnie zamknąć suchymi pokrywkami. Słoiki postawić do góry dnem do ostudzenia. Dżem z wiśni bez cukru przechowywać w ciemnym i suchym miejscu.

Dżem z wiśni bez cukru z czarną porzeczką 
Składniki
3 kg wydrylowanych wiśni
40 dag czarnych porzeczek bez szypułek
woda
Zdrowe, dojrzałe i słodkie wiśnie wymyć 3 razy. Dojrzałe i zdrowe porzeczki zalać chłodną wodą, dokładnie oczyścić z liści, ślimaczków, następnie wymyć je pod bieżącą wodą. Przełożyć na sito. Wiśnie wydrylować, porzeczki zdjąć z szypułek i przełożyć do rondla. Dodać kilka łyżek wody i zagotować je pod przykryciem. Mieszać drewnianą łyżką, aby nie przypaliły się. Porzeczki lekko ostudzić, zmielić i przetrzeć przez sito. Kiedy wiśnie zaczną mięknąć, dodać przetarte porzeczki. Gotować do miękkości uważając, aby nie przypaliły się. Wrzący dżem z wiśni przełożyć do słoików, wytrzeć ich brzegi i szczelnie zamknąć. Postawić do góry dnem do ostudzenia. Dżem z wiśni bez cukru z czarną porzeczką przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.
Dobra rada: czarna porzeczka nadaje przetworom z wiśni piękny kolor i zagęszcza dżem z wiśni.

Informacje o wartościach wiśni i przepisy terapeutyczne można znaleźć w artykule „Wiśnia. Wartości odżywcze i właściwości”.

Rady jak prawidłowo zamrażać wiśnie i inne owoce jagodowe znajdują się w artykule Zamrażanie owoców jagodowych na zimę”.

Przepisy na zdrowe domowe przetwory z owoców i warzyw, w tym przepisy na przetwory bez cukru, przepisy na przetwory bez octu można znaleźć na stronie Przetwory. 

Dodaj do zakładek Link.

6 odpowiedzi na „Przetwory z wiśni bez cukru na zimę

 1. Paula mówi:

  Zrobiłam sok z wiśni bez cukru w sokowniku ale z braku czasu nie pasteryzowałam butelek. Boję się, że sok popsuje się. Czy mogę to zrobić po tygodniu?

  • Mama Dobra Rada mówi:

   W ubiegłym roku w ogóle nie pasteryzowałam soku z wiśni bez cukru, ale przetwory przechowywałam w nieogrzewanym pomieszczeniu. Przy zachowaniu higieny przetwory bez cukru nie psują się nawet bez dodatkowego utrwalania. Pasteryzacja dopiero po tygodniu nie ma większego sensu.

 2. Edyta mówi:

  Zrobiłam dżem z wiśni z czarnymi porzeczkami. Czy za kilka tygodni będzie mniej kwaśny?

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Na pewno smaki „przegryzą” się. Do dżemu wybiera się słodsze odmiany wiśni. Zawsze dżem po otwarciu można dosłodzić zdrowym miodem o delikatnym smaku.

 3. Gosia mówi:

  Spadłaś mi z nieba 🙂 do dziś byłam przekonana że to ten paskudny cukier jest niezbędny!!! A tu taka niespodziewajka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *