Domowe przetwory z żurawin cz.2

Wkładamy żurawiny do słoików na zimę

 

Przepisy na dietetyczne domowe przetwory z żurawin bez cukru na zimę: żurawiny bez cukru, żurawiny w soku własnym bez cukru, mus żurawinowy bez cukru, sok żurawinowy bez cukru, dżem z żurawin z jabłkami i orzechami bez cukru
Owoce żurawiny wielkoowocowej są wyjątkowo bogate w substancje biologicznie czynne. Poza tym doskonale nadają się na domowe przetwory. Zawarte w nich kwasy organiczne (m.in. benzoesowy, jabłkowy, cytrusowy) naturalnie konserwują domowe przetwory, dlatego bezpiecznie można przygotować z nich przetwory na zimę bez cukru. Jednak trzeba szczególnie zadbać o higienę przygotowywania domowych przetworów. 
Przed przygotowaniem własnych przetworów na zimę, owoce żurawiny dokładnie przebrać, odrzucić psujące się i niedojrzałe jagody, listki, trawę i inne zanieczyszczenia. Zdrowe, dojrzałe i nieuszkodzone jagody żurawiny dokładnie wypłukać w ciepłej wodzie, najlepiej kilka razy, osuszyć na sicie. Ponieważ żurawiny zawierają naturalną goryczkę, warto włożyć je na godzinę do zamrażalnika, aby – choć częściowo – pozbyć się jej.
Żurawiny powinno się gotować w emaliowanym lub szklanym naczyniu, ugniatać, mieszać i przekładać drewnianą łyżką. Ponieważ wskazane jest zachowanie higieny w najwyższym stopniu, słoiki powinny być wymyte i wygotowane, pokrywki wymyte i sparzone wrzątkiem. Przetwory z żurawin nie utrwalane w gorącej kąpieli wodnej powinno się przechowywać w lodówce.

Przepisy na domowe przetwory z żurawin bez cukru na zimę

 

Żurawiny bez cukru na zimę
Dojrzałe i zdrowe owoce żurawiny dokładnie wymyć w ciepłej wodzie, przełożyć na sito a następnie do emaliowanego rondla. Pogrzać na małym ogniu, rozgnieść drewnianą łyżką, żeby puściły sok. Doprowadzić do wrzenia mieszając. Wrzące żurawiny przełożyć do słoiczków, ich brzegi wytrzeć do sucha i szczelnie zakręcić. Aby żurawinę bez cukru długo przechować, słoiki wstawić do rondla z ciepłą wodą i podgrzewać na średnim ogniu. Kiedy woda zacznie lekko falować zmniejszyć gaz, małe słoiczki podgrzewać przez 5 minut, półlitrowe słoiki przez 8 minut, litrowe przez 12 minut. Po tym czasie wyjąć je i postawić do góry dnem do ostudzenia.

Żurawiny całe bez cukru na zimę (1)
Owoce żurawiny wymyć w ciepłej wodzie, wysypać na sito, aby woda z nich ociekła. Przełożyć do wygotowanych słoików, całkowicie zalać wrzącą wodą. Wytrzeć brzegi słoików do sucha, szybko szczelnie zakręcić i wstawić do rondla z ciepłą wodą. Doprowadzić ją do wrzenia, zmniejszyć gaz. Słoiki półlitrowe podgrzewać przez 8 minut, litrowe przez 12 minut. Słoiki z całymi żurawinami bez cukru przechowywać w zimnej piwnicy.

Żurawiny całe bez cukru na zimę (2)
Przygotowane owoce żurawiny wsypać do słoika, zalać wrzącą wodą. Po 3-5 min. wylać wodę ze słoika do garnka, zagotować i ponownie zalać nią żurawiny. Woda powinna sięgać brzegu otworu słoika. Słoiki szybko szczelnie zakręcić, postawić do góry dnem do ostygnięcia. Słoiki z całymi żurawinami bez cukru na zimę utrwalać jw.

Mus żurawinowy bez cukru na zimę
Przygotowane owoce żurawiny przełożyć na 5 minut do rondla z gotującą się wodą (blanszowanie). Zawartość przelać na sito, owoce przetrzeć do rondla. Przetarte żurawiny doprowadzić do wrzenia na małym gazie mieszając drewnianą łyżką. Wrzące przełożyć do słoików, wytrzeć ich brzegi do sucha, szczelnie zakręcić. Przełożyć do rondla z ciepłą wodą i podgrzewać. Kiedy woda zacznie falować zmniejszyć gaz. Mus żurawinowy w półlitrowych słoikach utrwalać przez 8 minut, w litrowych przez 12 minut.

Sok żurawinowy bez cukru
Na sok z żurawin wybiera się tylko w pełni dojrzałe owoce, przejrzałe i niedojrzałe żurawiny trzeba odrzucić. Wymyte owoce przesypać do rondla, zgnieść drewnianym tłuczkiem. Na każdy kilogram owoców dodać dodać 1/2-3/4 szklanki wody. Żurawiny przykryć pokrywką, pogrzać do temperatury 60°C-70°C. Odlać wytworzony sok przez sito wyłożone złożoną gazą lub watą (ważne). Sok z żurawin doprowadzić do wrzenia, gotować przez 2-4 minuty. Szybko przelać do słoików, wytrzeć ich brzegi, szczelnie je zakręcić wyparzonymi pokrywkami. Słoiki ustawić do góry dnem do ostygnięcia. Sok żurawinowy zamknięty w słoikach/butelkach można dodatkowo utrwalić w wodzie o temperaturze min. 85°C (słoiki półlitrowe przez 12 minut, litrowe przez 20 minut).
Po odlaniu soku podgrzane żurawiny zawierają wciąż sporo substancji biologicznie czynnych. Wytłoczyny zalać ciepłą wodą, wycisnąć sok ręcznie. Sok z żurawin drugiego tłoczenia jest wykorzystywany do wytwarzania soków mieszanych (do soku z żurawin doskonale pasuje sok z gruszek, jabłek) lub do przygotowania kisielu czy napojów.
Dobra Rada: Sok żurawinowy ma działanie wykrztuśne. Podczas kaszlu należy pić 6-8 razy dziennie łyżkę soku żurawinowego z miodem.

Żurawiny w soku własnym bez cukru, na ciepło (1)

Składniki
1 l jagód żurawiny (waga po oczyszczeniu)
450 ml świeżego soku z żurawiny
Jagody żurawiny przebrać, dokładnie wypłukać w chłodnej wodzie. Przełożyć na sito i na chwilę zalać wrzącą wodą. Do garnka wlać sok z żurawin (do przygotowania soku można użyć słabiej wybarwionych owoców), dodać całe żurawiny. Całość podgrzać, aż sok zacznie lekko falować. Żurawiny w soku natychmiast przełożyć do słoików, wytrzeć brzegi słoików, szczelnie zakręcić wygotowanymi, suchymi pokrywkami. Słoiki wstawić do rondla z ciepłą wodą (woda powinna sięgać do wysokości 3/4 słoika). Półlitrowe słoiki z żurawinami w soku własnym pasteryzować przez 8 minut, litrowe przez 10-12 minut od momentu, kiedy woda w rondlu zacznie falować. Domowe przetwory na zimę z żurawin bez cukru przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.

Żurawiny w soku własnym bez cukru, na ciepło (2)
Składniki
litr świeżego soku żurawinowego
2,5 kg świeżych żurawin (waga po oczyszczeniu)
mały kawałek kory cynamonu
sok z pomarańczy lub cytryn
Żurawiny w soku własnym przygotować jak wyżej. Przed przełożeniem do słoików wyjąć korę cynamonu. 
Rada: Nawet połowę soku z żurawin można zastąpić świeżym sokiem z pomarańczy lub cytryny koniecznie przecedzonym przez gęste sitko.

Dżem z żurawin z jabłkami i orzechami, bez cukru
Składniki
1 kg owoców żurawiny (waga po oczyszczeniu)
1 kg słodkich jabłek (waga po oczyszczeniu)
szklanka oczyszczonych orzechów włoskich*
cytryna
woda

Zdrowe świeże jądra orzechów wrzucić do wrzącej wody, gotować przez kwadrans.  Wyjąć z wody, ostudzić, zdjąć  z nich skórkę i grubo posiekać. Jabłka wymyć, obrać, usunąć gniazda nasienne, pokroić w plastry. Przełożyć do podgrzanego rondla, dodać 2-3 łyżki wody. Wsypać orzechy, całość przykryć i dusić na małym ogniu przez 20 minut.  Wmieszać żurawiny, ciepłe rozgnieść drewnianą pałką, dodać sok z cytryny (bez miąższu) i gotować przez  20 minut. Dżem z żurawin i jabłek przełożyć do słoików, wytrzeć ich brzegi, zakręcić szczelnie wygotowanymi, ale suchymi pokrywkami. Słoiki postawić do góry dnem do ostudzenia. Domowe przetwory z żurawin bez cukru przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.
*Orzechy można zastąpić siekanymi migdałami lub zupełnie pominąć.

Przepisy na domowe przetwory na zimę  z żurawiny z cukrem zamieszczone są w artykule Domowe przetwory z żurawin cz.1. 

Rady jak prawidłowo zamrozić żurawiny zachowując ich smak i kształt można przeczytać w artykule Zamrażanie owoców jagodowych na zimę. 

Spis przepisów na zdrowe domowe przetwory z owoców i warzyw, w tym przepisy na przetwory bez cukru, przepisy na przetwory bez octu można znaleźć na stronie Przetwory. 

Zasady przygotowywania przetworów na zimę zawarte są w artykule Jak przygotować w domu smaczne i zdrowe przetwory na zimę?

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *