Podlewanie ogrodu warzywnego cz. 3
Jak podlewać warzywa?
Podlewanie ogrodu warzywnego w czasie suszy i upału. Kiedy podlewać warzywa w ogrodzie? Ile wody potrzebują warzywa? Czy warzywa podlewa się obficie? Jak często podlewać warzywa: papryka, pasternak, pietruszka korzeniowa, pietruszka naciowa, pomidory, rabarbar, rzeżucha, rzodkiew, rzodkiewka, sałata głowiasta, sałata lodowa, sałata ruccola, sałata rzymska, seler korzeniowy, seler naciowy, szczaw, szpinak, ziemniaki…
Test wilgoci gleby.
Podlewać czy nie podlewać? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, wystarczy kilka razy wetknąć palec w ziemię wokół rośliny. Górna warstwa gleby (2-3 cm) może być sucha, ale gleba poniżej powinna być mokra. Inna metoda to wbicie szpadla w grządkę. Jeśli ziemia oblepia jego powierzchnię, to znaczy, że zawiera
nadmiar wilgoci. Jeśli ziemia przykleja się lekko do łopaty a po ściśnięciu jej w dłoni tworzy bryłkę, to jej wilgoć jest optymalna. Gdy ziemia w ogóle nie przykleja się do łopaty, a grudka w dłoni kruszy się zamieniając w proszek, oznacza to, że konieczne jest jej natychmiastowe podlewanie.
Dobry ogrodnik zasługuje na urlop. Wystarczy dokładnie usunąć chwasty przed wyjazdem, wzruszyć glebę, a następnie dokładnie podlać ogród, szczególnie rośliny najbardziej wymagające wilgoci. Usunąć przekwitające kwiaty, zebrać dojrzałe warzywa i owoce, skosić trawnik (niezbyt krótko).
Jednak w upalne i suche lato niezbędny będzie przyjaciel, krewny lub dobry sąsiad, który jest gotów podlewać ogród.
Podlewanie ogrodu warzywnego. Jak i kiedy podlewać warzywa w ogrodzie?
Jak podlewać paprykę?
Papryka ma płytki system korzeniowy, więc potrzebuje dużo wilgoci. W gorące, suche lata, paprykę podlewa się codziennie, aby utrzymać glebę pod roślinami wilgotną, ale nie przemoczoną. W normalnych warunkach pogodowych wystarczy podlewać paprykę raz w tygodniu wylewając 15-30 l wody na 1 m², aby zwilżyć glebę na głębokość 10-15 cm. W okresie owocowania paprykę podlewa się dwa razy w tygodniu. Nie powinno się moczyć roślin. Paprykę w szklarni podlewa sie zawsze rano.
Woda do nawadniania papryki powinna być zawsze ciepła, o temperaturze około 25°C. Zarówno rzadko podlewane jak i podlewane zimną wodą krzaczki papryki przestają rosnąć, a czas kwitnienia i owocowania jest opóźniony. Kiedy temperatura spadnie poniżej 15°C należy całkowicie zrezygnować z podlewania, w przeciwnym na roślinach może pojawić się szara pleśń. Nadmiar wilgoci prowadzi do chorób papryki.
Jak podlewać pasternak?
Pasternak podlewa się co 7-10 dni, obficie, wylewając 10 l wody na 1 m². Brak wilgoci w glebie powoduje wybijanie pędów kwiatowych i znaczne zmniejszenie plonu
Jak podlewać pietruszkę korzeniową?
Podczas normalnej pogody pietruszkę podlewa się regularnie co 7-10 dni (rosnącą w piaszczystej glebie co 5-7 dni, a w czasie upałów codziennie), najlepiej wieczorem przed zachodem słońca. Na 1 m² grządki obsianej pietruszką wylewa się 10 l odstanej wody. Wilgoć i pielenie są szczególnie ważne w początkowym okresie wegetacji, podczas tworzenia liści i korzeni. Później pietruszka jest bardziej odporna na suszę.
Kiedy podlewać pietruszkę?
Optymalny czas nawadniania to wczesny poranek lub późny wieczór.
Jak podlewać pietruszkę naciową?
Pietruszka liściowa uwielbia dużo wilgoci, ale nie jej nadmiar, więc trzeba często podlewać, ale umiarkowanie. Aby liście były soczyste, delikatne i pachnące, podlewa się ją co drugi dzień, wcześnie rano lub późnym wieczorem, nie mocząc liści. Woda powinna mieć temperaturę pokojową. Podlewana zimną wodą pietruszka przestaje rosnąć.
Jak podlewać sadzonki pomidorów?
Przed posadzeniem sadzonek pomidorów w dołki wylewa się od 0,5 do 1 l wody, aby głęboko nawilżyć glebę. Wtedy system korzeniowy sadzonki poszukując wilgoci rozwija się głębiej. Jeśli jest chłodno i pochmurnie sadzonki pomidorów podlewa się dopiero po kilku dniach. Następnie pomidory są podlewane raz w tygodniu. Kiedy pojawi się piąty (prawdziwy) liść ilość wody zwiększa się dwukrotnie. Pod każdy krzaczek wylewa się około 1-2 l wody.
Jak podlewać pomidory podczas kwitnienia?
Gdy pojawiają się pierwsze kwiaty, krzaczki podlewa się rzadziej, mniej więcej co 10 dni. Podczas kwitnienia pomidorów podlewanie zmniejsza się, w przeciwnym razie nastąpi nadmierny wzrost zielonej masy i opóźnienie owocowania.
Jak często podlewać pomidory?
Nie ma uniwersalnych schematów podlewania pomidorów, dużo zależy od rodzaju gleby, w której rosną, jej zasobności, od odmiany (wysokości krzaków), od pogody… Pod krzak nisko rosnącej odmiany wylewa się jednorazowo 3-5 l wody, pod wysokie odmiany wylewa się 10-12 l. Im silniejszy i wydajniejszy krzew, tym więcej wilgoci potrzebuje. Przy wystarczającej wilgotności liście pomidorów są sztywne, układają się poziomo lub pod kątem. Jeśli liście są lekko zwiędłe, tracą elastyczność, wtedy krzewy wymagają podlewania. Nie wolno dopuścić do sytuacji, w której wszystkie liście wiszą, to znak, że rośliny usychają.
Jak podlewać pomidory podczas owocowania?
Kiedy owoce zaczynają zawiązywać się, trzeba szczególnie dbać o podlewanie pomidorów, ponieważ brak wilgoci w tym okresie może doprowadzić opadania zawiązków owoców. W fazie rozwoju owoców zapotrzebowanie na wodę bardzo wzrasta. Natomiast podczas dojrzewania pomidorów podlewanie zmniejsza się stopniowo, ponieważ przy wysokiej wilgotności owoce są mniej odporne na zakażenia grzybicze, mogą pękać lub gnić.
Dobra rada: wodę wylewa się na glebę pod krzaczki, nie mocząc rośliny, inaczej plony będą niższe.
Na około 3 tygodnie przed przewidywanym czasem zbioru pomidorów nie podlewa się, wtedy szybciej dojrzewają.
Jak podlewać pomidory w szklarni?
W szklarni pomidory należy podlewać wcześnie rano. Jeśli jest upał powinno się po raz drugi podlać pomidory nie później niż do godz. 17 i przed nocą szklarnię dobrze przewietrzyć.
Pomidory szklarniowe nie wymagają częstego podlewania, wystarczy 10 – 12 l wody na krzew raz w tygodniu.
Dobra rada: jeśli w szklarni znajduje się naczynie do zbierania wody, trzeba przykryć go, aby wewnątrz nie gromadziła się wilgotność.
Temperatura wody do podlewania pomidorów
Pomidory najlepiej podlewać odstaną wodą, zarówno zimna jak i ciepła woda jest dla nich szkodliwa. W upalne dni pomidory podlewa się wodą w temperaturze 18°C-22°C.
Optymalna głębokość podlewania pomidorów
W okresie aktywnego wzrostu i kwitnienia zaleca się moczyć glebę do głębokości 20-25 cm, podczas wzmożonego owocowania do 25-30 cm. Po podlewaniu konieczne jest poluzowanie gleby, aby zmniejszyć parowanie.
Jak podlewać rabarbar?
Roślina jest wymagająca pod względem wilgotności gleby, lubi regularne ale nie nadmierne nawadnianie. Brak wilgoci wpływa na wielkość i smak ogonków rabarbaru. Po podlaniu koniecznie trzeba poluzować górną warstwę gleby, usunąć wyrastające chwasty.
Jak podlewać rzeżuchę?
W czasie gorącego lata powinna być podlewana codziennie. Ale w przypadku pochmurnej pogody i umiarkowanej temperatury wystarczy podlewać ją 2-3 razy w tygodniu. W deszczowe dni podlewanie rzeżuchy nie jest konieczne. Po podlaniu konieczne jest delikatne poluzowanie gleby i usunięcie nawet drobnych chwastów.
Jak podlewać rzodkiew?
Rzodkiew dobrze rośnie na glebach wilgotnych i luźnych. Rzodkiew rosnąca na suchej glebie szybko wypuszcza pędy kwiatowe, jej korzeń twardnieje. Rzodkiew trzeba podlewać co 2-3 dni w ilości 5-8 l wody na 1 m² grządki. W czasie suchej pogody rzodkiew podlewa się codziennie. Podczas tworzenia grubego korzenia wzrasta zapotrzebowanie roślin na wilgoć.
Jak podlewać rzodkiewkę?
Rzodkiewkę trzeba regularne podlewać raz na kilka dni, ale w czasie upałów i suszy codziennie, nawet dwa razy. Po wysianiu nasion na grządce i kiedy korzeń rośnie zrasza się ziemię wodą z konewki na głębokość 3-5 cm. Kiedy korzenie są już uformowane, gleba musi być stale wilgotna na głębokość 15 cm, w przypadku rzodkwi o długim korzeniu nawet do 30 cm. Nierównomierne nawilżanie, wysychanie gleby na grządce prowadzą do wypuszczania pędów kwiatowych i tworzenia zdrewniałych i korzeni pustych w środku. Na kilka godzin przed zbiorem rzodkiewkę warto podlać, aby była bardziej soczysta.
Nadmiar wilgoci, stojąca woda na grządce powodują pękanie korzeni roślin okopowych, rozwój chorób. Aby im zapobiec, po podlaniu rzodkiewki należy rozluźnić glebę na głębokość do 8-10 cm, w zależności od długości korzeni. Nie powinno się dopuścić do utworzenia skorupy na powierzchni gleby po podlaniu czy po deszczu.
Jak podlewać sałatę?
Sałatę uprawia się w wilgotnej, żyznej glebie. Najlepiej podlewać sałatę obficie, wieczorem, 2-3 razy w tygodniu.
Przy suchej pogodzie sałatę podlewa się co 2-3 dni, wylewając 10 l wody na 1 m². Sałatę podlewa się u nasady, nie zwilżając liści roślin. Glebę trzeba koniecznie wzruszać. Nieregularnie podlewana sałata jest gorzka.
Ze względu na brak wody sałata wypuszcza pędy kwiatostanowe, a zbyt częste podlewanie powoduje gnicie liści.
Jak podlewać sałatę lodową?
Sałata lodowa wymaga stale wilgotnej gleby, umiarkowanego ale regularnego podlewania. W czasie normalnej pogody wystarczy raz w tygodniu obficie podlać glebę, w czasie upałów co 2 dni. W suchej glebie uformuje małe i słabe główki, zbyt obficie podlewana porażana jest przez zgniliznę. Kiedy główka zaczyna się formować, trzeba zmniejszyć nawadnianie. Aby zapobiec pojawianiu się zgnilizny w czasie upałów podlewa się ją w nocy, zwłaszcza w ostatnim tygodniu wzrostu.
Jak podlewać sałatę rukolę czyli rokiettę?
Sałata rukola wymaga częstego i obfitego podlewania, ale nie toleruje podmokłej gleby.
W czasie upałów sałatę podlewa się codziennie, w chłodniejsze dni 3-4 razy w tygodniu. Z braku wilgoci liście rukoli nabierają goryczy, nie nadają się do jedzenia.
Jak podlewać sałatę rzymską?
Sałata rzymska potrzebuje stale wilgotnego podłoża, nie można dopuścić do wysuszenia go. Wodę wylewa się do rowka wykopanego wzdłuż rzędu sałaty, aby nie uszkodzić delikatnych korzeni, w ilości 15 l na 1 m². Na tydzień przed zbiorem sałatę rzymską podlewa się, aby zwiększyć wielkość głów.
Jak podlewać seler korzeniowy?
Seler powinien mieć stale wilgotną glebę, zarówno przesuszenie jej jak i obfite podlewanie zniszczy go. Wodę wylewa się na glebę wokół każdej rośliny. Seler jest podlewany raz w tygodniu w ilości 8-10 l wody na 1 m².
Seler dobrze plonuje podlany kilkakrotnie gnojówką z pokrzywy (szklanka dobrze przefermentowanej gnojówki na 12 l wody).
Dobra rada: nadmiar wilgoci w początkowe fazie wzrostu selera powoduje zmniejszenie masy liści i pogorszenie jakości korzenia.
Jak podlewać seler naciowy?
Seler naciowy podlewa się raz w tygodniu wylewając stopniowo 20 l wody na 1 m² grządki. Ostrożnie podlewa się glebę pod każdą rośliną. Glebę trzeba koniecznie wzruszyć.
Jak podlewać szczaw?
Gdy temperatura powietrza przekracza 26°C, roślina słabo rośnie, szybko kwitnie. Szczaw wymaga regularnego i obfitego podlewania. Po podlaniu glebę powinno się wzruszyć.
Jak podlewać szpinak?
Szpinak podlewa się często, ale umiarkowanie. Na 1 m² grządki ze szpinakiem zużywa się 6-8 l wody.
Jak podlewać ziemniaki? Jak często podlewać ziemniaki?
Po posadzeniu i przed pojawieniem się pędów nie podlewa się ziemniaków, ponieważ nadmiar wilgoci w glebie hamuje rozwój korzeni. Ziemniaki koniecznie trzeba podlać latem w 3 terminach: zaraz po pojawieniu się pędów, podczas tworzenia się pąków kwiatowych i podczas kwitnienia oraz około 14 dni po kwitnieniu, kiedy tworzą się bulwy. W tym czasie gleba powinna być stale umiarkowanie mokra. Jeśli ziemia jest lekka, ziemniaki podlewa się często, niewielką ilością wody, w przypadku ciężkiej gleby są one podlewane rzadko, ale obficie. W czasie upałów i suszy ziemniaki podlewa się częściej.
Pierwsze podlewanie ziemniaków jest konieczne w ciągu 3-5 dni po pojawieniu się pędów, wylewa się 2-3 l wody pod jedną roślinę. Podczas kwitnienia konieczne jest jednorazowe, ale obfite podlanie, aby zwiększyć plon. Wylewa się wtedy 3-5 l wody pod każdą kwitnącą roślinę. Jeśli czerwiec jest gorący, ziemniaki podlewa się późnym wieczorem. W drugiej połowie lata grzędy z ziemniakami można podlewać zarówno wieczorem, jak i wczesnym rankiem. Ogrzaną wodą gromadzoną w beczkach wylewa się w bruzdy uformowane wzdłuż rzędów. Gleba powinna być wilgotna na głębokość 20 cm. Następnego dnia po każdym podlaniu glebę trzeba wzruszyć. Pod koniec dojrzewania bulw wystarczy lekka wilgoć w glebie, obfite podlewanie może doprowadzić do tego, że w ciągu kilku dni po zbiorze bulwy zakiełkują. Dlatego na 3-4 tygodnie przed zbiorami należy przerwać podlewanie ziemniaków. Jeśli panuje susza dopiero na tydzień przed zbiorem bulw zaprzestaje sie jakiegokolwiek nawadniania gleby.
Dobra rada: regularnie podlewając ziemniaki unika się pęknięć w bulwach (powstają także podczas deszczowej pogody po długiej suszy).
Artykuły powiązane:
Podlewanie ogrodu warzywnego cz. 1.
Podlewanie ogrodu warzywnego cz. 2.
Podlewanie ogrodu latem. Rady jak uniknąć błędów.