Czyścimy fugi, kafelki, płytki i kafle podłogowe
Jak wyczyścić domowymi sposobami kafelki, płytki, kafle, fugi i ich nie zniszczyć?
Aby nie doprowadzić do powstania trudnych do usunięcia plam, wszystkie powierzchnie powinno się szybko wyczyścić zaraz po ich zabrudzeniu.
Do czyszczenia kafelków na ścianie, płyt podłogowych i fug idealne są neutralne i zasadowe środki. Powinny być stosowane z umiarem, aby nie powstawały po nich smugi czy zacieki. Wiele uniwersalnych środków czyszczących tworzy na płytkach lepką warstwę, dlatego powinno się ich unikać.
Do czyszczenia kafelków na ścianie, płyt podłogowych i fug nie powinno się używać ostrych narzędzi (także czyścików, twardych i ostrych gąbek), środków o kwaśnym odczynie, proszków do szorowania, ponieważ mogą zniszczyć ich strukturę.
Ocet nadaje powierzchniom krótkotrwały blask, powinien być używany sporadycznie do usuwania opornych zacieków czy odkładającego się kamienia. Często używany ocet może doprowadzić do zmatowienia powierzchni i powstania pleśni w wilgotnej łazience o złej wentylacji. Jeśli do czyszczenia kafelków czy płytek konieczne jest użycie kwaśnego środka (np. octu), warto najpierw zwilżyć fugi, aby je zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem kwasów. Czyszcząc płytki octem, trzeba uważać, aby nie dostał się na powierzchnie z terakoty, metalu, plastiku, gumy i akrylu.
Kafelki
Najlepiej czyścić kafelki w łazience po ciepłej kąpieli lub prysznicu, kiedy osiadła na nich para wodna.
- Kafelki będą czyste i wystarczająco błyszczące po umyciu ich wodą z niewielkim dodatkiem szamponem do włosów. Do ich czyszczenia nigdy nie powinno się używać mydła ani silnych płynów do mycia naczyń, ponieważ zostawiają trudny do usunięcia nalot i zacieki.
- Blask nada im pocieranie skórzaną ściereczką (irchą) nasączoną wodą amoniakalną lub spirytusem z wodą.
- Do pielęgnacji kafelków doskonale nadaje się olej lniany. Mimo, że pocierane nim kafelki błyszczą jak nowe, jest to jednak drogi środek nabłyszczający.
- Miejsca, w których tworzą się zacieki i kamień, jak najczęściej wycierać do sucha. Można je zabezpieczyć wcierając wosk do polerowania karoserii samochodowej.
- Zacieki wapienne usunie tarcie świeżymi skórkami pomarańczy. Sok trzeba zostawić na płytkach na 30 minut, następnie spłukać czystą wodą.
- Tworzący się kamień usunie letnia woda z octem (łyżka octu na 3 l wody). Trudne do usunięcia ślady osadu i kamienia na kafelkach zlikwiduje sam ocet, który powinien stosowany sporadycznie. Miejsca czyszczone octem i innymi kwaśnymi środkami trzeba wytrzeć dużą ilością czystej wody.
- Żółknące białe kafelki warto przetrzeć drobnozmieloną solą z niewielką ilością terpentyny (sól powinna się całkowicie rozpuścić).
- Stare zmatowiałe jasne kafelki nabiorą blasku po przetarciu wodą amoniakalną. Czyszcząc amoniakiem trzeba szeroko otworzyć drzwi łazienki, założyć rękawiczki i zachować ostrożność).
Płytki i kafle podłogowe
Zakurzoną podłogę w łazience wystarczy zamieść lub odkurzyć odkurzaczem. Nie powinno się często moczyć kafli i płytek. Wyjątkowo wrażliwe są płytki z kamienia wapiennego – często myte mają żółto-brązowe plamy, szkodzą im środki kwaśne i zasadowe.
- Płytki i kafle na podłodze można zmywać letnią wodą z dodatkiem delikatnego szamponu do włosów lub płynu nabłyszczającego do zmywarki.
- Osady wapienne po twardej wodzie spryskać domowym preparatem z dodatkiem kwasku cytrynowego. Do butelki wlać 1,5-2 szklanki ciepłej wody, 2 pełne łyżki kwasku cytrynowego, wstrząsnąć kilka razy. Wlać 5 łyżek płynu do mycia naczyń i odstawić na noc, aby kwasek całkowicie się rozpuścił. Preparat rozpylać tylko na miejsca pokryte osadem. Trudne osady usunie ocet. Kwaśnych środków nie powinno się stosować do mycia fug ani płytek z marmuru czy terakoty.
- Nie powinno się skrobać zaschniętych resztek, lecz najpierw dobrze namoczyć kładąc na nie mokrą ścierkę.
- Zabrudzenia na płytkach podłogowych usunie delikatne mleczko do czyszczenia (bez szorujących drobin).
- Wiele plam na płytkach podłogowych można usunąć pocierając je papką z sodki kuchennej i odrobiny ciepłej wody.
- Najtrudniejsze do usunięcia plamy na płytkach na podłodze pozostawiają olejki kosmetyczne i farba do włosów.
Olejek zetrzeć papierem, zaplamione miejsce posypać mąką kartoflaną i po kilku minutach zmyć ciepłą woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Na trudne plamy po olejku nanieść na 5 -10 minut pastę z sodki kuchennej i niewielkiej ilości ciepłej wody.
Przed farbowaniem włosów zabezpieczyć podłogę i umywalkę folią lub starymi gazetami. Starać się nie rozmazywać powstałych plam. Niewielkie resztki farby do włosów na płytkach można zetrzeć popiołem z papierosów naniesionym na wilgotnej ściereczce. Farbę do włosów usunie aceton lub spirytus mineralny (konieczna próba w niewidocznym miejscu). - Zabrudzenia biologiczne zbierać papierem, nigdy nie myć gorąca wodą. Resztki wymiocin, krwi usuwać wyłącznie środkami zasadowymi (papka z sodki kuchennej i wody lub woda amoniakalną).
- Zacieki z cementu na płytkach podłogowych usunie środek do czyszczenia o kwaśnym odczynie, można zacząć od ciepłego octu. Tłuste zabrudzenia zmyją środki o odczynie neutralnym i alkalicznym.
- Kwaśne środki czyszczące potrzebne będą do zmycia rdzy, odkładającego się kamienia po moczu.
- Smoła, paka, oleje, żywica, farby na płytkach i kaflach zostaną usunięte przez benzynę, aceton, lecz najpierw próbować delikatnie podważyć je miękkim drewnem lub szpachelką.
- Warto stosować specjalne środki chroniące powierzchnie płytek przed zaplamieniem i porysowaniem. Jednak pasty zawierające wosk łuszczą się, mogą przyciągać brud.
Po wymytych płytkach podłogowych można chodzić dopiero po ich całkowitym wyschnięciu.
Fugi
- Fugi doskonale wyczyści nabłyszczacz do zmywarek naniesiony na używanej szczoteczce do zębów.
- Ciemne od brudu i wilgoci fugi można wyczyścić gęstą papką z sodki kuchennej i wody za pomocą szczoteczki do zębów. Podobne działanie ma miękka kreda.
- W pożółkłe fugi między płytkami wetrzeć gęstą pastę z proszku do prania i wody. Po 2 godzinach spłukać czystą wodą. Proszek do prania z rozjaśniaczem optycznym powoduje też rozjaśnienie pożółkłych fug z silikonu.
- Plamy na fugach pojawiają się kiedy fugi dobrze nie wyschły (czasem trwa to długo). Przyczyną nierównego koloru fug może być źle wymieszana masa. W tym przypadku pomoże tylko skrobanie i nałożenie nowych fug.
- Jeśli pył pobudowlany osiadł na fugach, to trzeba je wielokrotnie odkurzać, myć czystą wodą i miękką ścierką. Poza tym dobrze i często wietrzyć pomieszczenie. Jeśli pył z gipsu opadł na świeżą fugę z silikonu to pomoże tylko wyskrobanie i położenie nowej. Plam z cementu na fugach nie powinno się zeskrobywać tylko zamalować fugi.
- Jasne plamy na ciemnych fugach może usunąć kwaśny preparat (np. ocet, kwasek cytrynowy) nałożony na fugi na jakiś czas.
- Ciemne fugi z jasnymi plamami czyści się szczoteczką do zębów i mleczkiem z drobinkami ściernymi (trzeba uważać na kafelki).
Jak usunąć taśmę klejącą i klej po taśmie z kafelków i płytek?
Czasem wystarczy z bliska podgrzać taśmę i klej suszarką do włosów (ogrzewać tylko powierzchnie do czyszczenia), delikatnie zeskrobać.
- Klej taśmy klejącej bardzo dobrze rozpuszcza się w tłuszczu. Podgrzaną ciepłym powietrzem taśmę i resztki kleju na kafelkach posmarować olejem do sałatki lub margaryną. Po jakimś czasie (może to trwać kwadrans albo 20 godzin) delikatnie zeskrobać starą kartą kredytową albo skrobakiem do płyty ceramicznej.
- Niektóre kleje po taśmie klejącej usuwa zmywacz do paznokci, inne niekolorowy alkohol albo detergent z octem.
Do plastikowej miseczki wlać szklankę gorącej wody, dodać 2 łyżki mocnego płynu do naczyń i octu, spienić. Taśmę i resztki kleju na kafelkach usuwać gąbką do patelni lub ściereczką z frote zmoczoną w płynie. Resztki zmoczonego kleju usunie stara karta kredytowa. Na pewno nie zniszczy lakieru na płytkach.
Artykuły powiązane:
Jak szybko zrobić porządek w łazience i zapobiec tworzeniu się pleśni?
Czyścimy łazienkę. Prysznic i kabina prysznicowa.
Czyścimy łazienkę. Wanna, brodzik, umywalka.
Czyścimy armaturę.
Jak prawidłowo dbać o lustra, aby ich nie zniszczyć?
Brzydki zapach w łazience i WC.
Ja tam niezależnie od tego, czy myję podłogi drewniane, czy kafelki, używam mopa obrotowego i płynu uniwersalnego. Mopów w markecie zatrzęsienie, ale kupiłam taki… I jestem mega zadowolona z efektów 🙂
Mam problem: przejechałam płytki w łazience (pod prysznicem) chyba zbyt kwaśnym i zbyt mocnym środkiem. Po spłukaniu i wyschnięciu został na nich taki biały proszkowy nalot. Czy można się go jakoś pozbyć?
Można nałożyć papkę z sodki kuchennej, ale prawdopodobnie kwas zniszczył szkliwo płytki. Szkoda.
Pozdrawiam, Mama Dobra Rada
Spróbuję z tą sodką, może jednak to tylko z fugi ten proszek poleciał, a szkliwo zostało nienaruszone (czyszczone było tym środkiem ledwie dwa razy). Dziękuję za radę
mam problem z kafelkami ,są białe i zaczęły żółknąć.Problem dotyczy kafelków w obrębie brodzika. Czy rzeczywiście wystarczy sól i terpentyna?.trzeba szorować czy delikatnie próbować usunąć nalot?
Pożółkłe kafelki lekko pocierać gąbką lub ściereczką zmoczoną w roztworze terpentyny i soli, roztwór zostawić na kwadrans na kafelkach. Następnie resztki usunąć wilgotną gąbką. Kafelki po czyszczeniu spłukać dużą ilością chłodnej wody.
Pozdrawiam, Mama Dobra Rada
witam. podczas remontu fachowiec ponaklejał na czarne błyszczące płytki w łazience folię i użył do przylepiania taśmy malarskiej ale i szarej taśmy klejącej, niestety ślady po kleju zostały (matowe!). Czym to można by było potraktować aby ślady zniknęły a blask powrócił?
Dodałam kilka porad do artykułu powyżej. Proponuję czyszczenie zacząć od oleju/margaryny, bo sprawdza się najczęściej.
Pozdrawiam, Mama Dobra Rada
Jak przywrócić kolor brązowym fugom,zabrudzonym gipsem itp?
Ręce mi opadają jak patrzę na pstrokaciznę a nie czysty brąz ,a taki jest tylko wtedy jak fuga jest mokra.Proszę o skuteczną radę.
Kilka porad dotyczących czyszczenia fug po remoncie zostało dodanych do akapitu „Fugi” w artykule powyżej.
Pozdrawiam, Mama Dobra Rada
Witam. Mam problem z kafelkami i fugami na podłodze. Poprzedni właściciele nie dbali i prawdopodobnie w ogole nie sprzątali w mieszkaniu. Mam problem z białym osadem na kafelkach i brudnym osadem na fugach. Proszę o pomoc!
Osad na kafelkach dobrze usuwa ocet, (trzeba uważać, aby nie dostał się na fugi, ponieważ je niszczy). Natomiast brudne fugi wyczyści sodka kuchenna albo delikatne mleczko.
Redakcja Mama Dobra Rada
witam,
mam pewnie problem- na moich plytkach podlogowych (pol lakier/pol mat) od jakiegos czasu sa tluste plamy.
kiedys czyscilam plytki plynami do szyb(rewelacja) a jakis czas temu podloga zajela sie tesciowa i od tamtej pory nie moge dac sobie rady..
Myje plytki woda z octem, ew. wlasnie plyten do szyb .
nie uzywam innych srodkow typu ajax,sidolux itd.
Po umyciu plytek,gdy one wyschna i chodze po nich sa brzydkie tluste slady,od nog,kapci..
Podejrzewam,ze to wlasnie 'zasluga’ tesciowej,ktora myla ajaxem badz innym srodkiem uniwersalnym.
Co zrobic,aby sie tych tlustych plam pozbyc?
Kilka razy przejde po plytkach i wszedzie mam slady po kapciach..
Ratunku!;(
Wiele środków czyszczących zawierających środki do pielęgnacji powierzchni tworzą na płytkach ceramicznych lepką warstwę z tłuszczu, wosku lub polimerów. Warstwa może zejść po jakimś czasie mycia naturalnymi środkami o odczynie alkalicznym. W ostateczności pojedyncze płytki można przemyć ciepłą wodą z octem, następnie spłukać czystą wodą.
Redakcja Mama Dobra Rada
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Spróbuję jeszcze umyć płytki odtłuszczaczem,może pomoże.
Najgorsze,że wczoraj myłam płytki a dziś wyglądają tragicznie,same tłuste ślady od chodzenia.. Pozdrawiam serdecznie,miłego dnia.
Spróbuj zmieszać pół szklanki sody oczyszczonej z łyżeczką płynu do mycia naczyń i 1/4 szklanki wody utlenionej . Taką papką myję terakotę i płytki . Soda w mieszaninie będzie usuwać wszystkich plamy, a także nagromadzoną wodę między płytkami. Nadtlenek wodoru (woda utleniona)będzie działać jako naturalny środek do czyszczenia płytek i wybielacz fug.
Witam mam pytanie robili mi fachowcy dach czyli kladli pape i na tarasie niestety mam plamy z lepiku, próbowałem benzyną ekstrakcyjna ale nie schodzi czym to najlepiej usunąć taras jest z płytek anty poslizgowych dziekuje za pomoc
Lepik izolacyjny to mieszanka wielu składników, dlatego trudno jest pozbyć się plam po nim. Powinien zmięknąć pod wpływem ciepła, dlatego można ogrzać go suszarką, następnie na plamę wylać tłustą substancję np. dobrej jakości masło, wazelinę, naftę do zmywania lub olej do czyszczenia zawierający naftę (uwaga! nafta jest łatwopalna). Resztki lepiku kruszą się pod wpływem działania lodu – położyć kostki lodu na plamy lub podczas mrozu wylać wodę na zabrudzoną płytkę, resztki zeskrobać łopatką.
Pozdrawiam, Mama Dobra Rada
Fajne porady, dziękuję
Bardzo proszę o poradę. Mam czarne matowe płytki na ścianie w nowej łazience ( na szczęście jeden rząd). Płytki mają smugi, nalot, który został po fugowaniu szarą fugą, nalot został jeszcze po remoncie. Niczym nie mogę tego doczyścić. Bardzo będę wdzięczna za pomoc
Resztki fugi na płytce usuwa się jak osadzający się na nich kamień. Trzeba rozmiękczyć ciepłą wodą, ostrożnie usuwać gąbką lub plastikowym skrobakiem. Jeśli to nie pomoże, wyjątkowo można użyć środków o kwaśnym odczynie np. ocet, kwasek cytrynowy, które rozpuszczają fugę, ew. delikatne mleczko czyszczące. Spłukać dużą ilością czystej wody. Przed użyciem fugi do płytek nieszkliwionych konieczna jest próba, ponieważ jej substancje mogą wniknąć w pory płytek. Fugę usuwa się jak najszybciej po nałożeniu, płytki też trzeba wyczyścić.
Pozdrawiam, Mama Dobra Rada
Witam mam problem z plytkami na ganku. Maja one ladnych pare lat i ich bialy kolor zrobil sie na szary gdzie niegdzie nawet ciemniejszy. Probowalam juz chyba wszystkiego aby je wyczyscic. Pomozcie czym je moge uratowac bo caly czas wygladaja jak brudne. Nie chcialabym ich jeszcze wymieniac.
Do czyszczenia płytek położonych na zewnątrz doskonale nadaje się mleczko lub rozpuszczona w wodzie sodka kuchenna z niewielkim dodatkiem nadmanganianu potasu (można go kupić w aptece). Koniecznie trzeba założyć rękawice. Podczas czyszczenia trzeba szybko zebrać brud i spłukać płytki dużą ilością czystej wody, aby brud nie osiadł w porach płytek. Czyste i suche płytki zewnętrzne warto zaimpregnować.
Pozdrawiam, Mama Dobra Rada
Dzien dobry. Mam problem z wyczysczeniem płytek gresowych – polerowanych. Otóż nie mogę sobie poradzic z plamami tak jakby wewnątrz płytki. Widoczne sa one tylko w swietle dziennym. Tworza sie tak jakby mazaje, ktore mimo polerowania szmatka nie schodza. Próbowałam juz prawie wszystkim, co tylko mozliwe do zdobycia na rynku. Od cifu po plyn hg. Prosze o pomoc.Pozdrawiam
Wygląda na to, że brud, tłuszcz albo wilgoć weszły w otwarte pory płytek. Po pierwszym umyciu polerowane płytki gresowe trzeba spłukać dużą ilością wody i po wysuszeniu zaimpregnować, aby zamknąć ich pory i zapobiec tworzeniu się przebarwień. W takim wypadku na pewno nie doprowadzi się ich do poprzedniego stanu stosując ekologiczne domowe sposoby, a dostępne środki chemiczne niewiele pomogą. Może warto zasięgnąć porady w zakładzie kamieniarskim.
Pozdrawiam, Mama Dobra Rada
Super, dziekuje za pomoc. Plytki były impregnowane, ale moze nie dokladnie splukane wodą jak Pani proponuje. Odezwe się po wszystkim. Pozdrawiam
mam jasnozielone błyszczące kafelki w łazience i czymkolwiek ich nie myję – pozostają smugi. Teraz myję je szamponem a potem do sucha mokrym ręcznikiem i też są smugi. Co z tym można zrobić?
Może trzeba zmniejszyć ilość użytego środka do mycia, wystarczy 5-6 łyżek na duże wiadro wody. Po myciu kafelki trzeba zawsze spłukać dużą ilością czystej letniej lub zimnej wody. Pozdrawiam, Mama Dobra Rada
Witam serdecznie. Proszę o poradę, gdyż nic nie pomaga. Otóż, wylał mi się wosk z czerwonej świeczki na tapetę ( kolor ma kakao), nie wiem jak usunąć ten wosk- żeby nie zostały tłuste plamy Proszę o pomoc. POZDRAWIAM SERDECZNIE
Plamy po kolorowym wosku trudno jest całkowicie usunąć. Czerwonego wosku nie powinno się rozgrzewać suszarką czy żelazkiem, inaczej na tapecie powstaną brązowe plamy.
Najlepiej wosk oziębić, następnie pokruszyć, delikatnie podważyć tępą stroną noża. Resztki wosku usunąć spirytusem lub silną czystą wódką tak, żeby nie przemoczyć tapety. Resztki farby można usunąć rozpuszczalnikm white spirit. Pozdrawiam, Mama Dobra Rada
Witam, ja rowniez mam smugi.na kafelkach zostaly po zle splukanym cilit bank.Czy to znaczy, ze szkliwo jest zniszczone j juz nic sie nie da zrobic?
Cillit bang zawiera silny kawas fosforowy i kwas sulfamidowy, które w dużym stężeniu niszczą szkliwo kafelków i kamienie naturalne, przebarwiają fugi. Nawet niszczą metal. Trzeba zmywać ich resztki bardzo dużą ilością wody, zneutralizować je sodką kuchenną. Prawdopodobnie ślady zostaną, wtedy uszkodzone kafelki można pokryć lakierem. Warto zwrócić się do producenta kafelków czy sprzedawcy o radę. Pozdrawiam, Mama Dobra Rada
Ja man problem z kafelkami. Moj syn bawil sie w kuchni I nie wiem kiedy spryskal kafelki na podlodze odkamieniaczem I zostaly plamy ktorych nie moge usunac. Mieszkanie wynajmuje wiec nie moge zostawic takich plam w razie wyprowadzki prosze o pomoc
Odkamieniacze zawierają kwasy, które niszczą płytki. Trzeba je szybko rozcieńczyć dużą ilością wody z mydłem, wodę zebrać, płytki wysuszyć. Resztki kwasu zneutralizować np. nakładając papkę z sodki kuchennej i wody. Życzę powodzenia, Mama Dobra Rada
Nie pomoglo
Dużo zależy od tego, jak długo kwas działał na płytkę, z czego płytka została zrobiona, czy ma warstwę ochronną i jaką. Proszę zapytać fachowca w sklepie. Pozdrawiam, Mama Dobra Rada
Witam w łazience i toalecie na czarnych płytkach z teraktoy pojwaił mi się kamień od wody . Jak usunąc te plamy, wygladają strasznie 🙁
Kamień z wody na płytkach usunąć najlepiej nierozcieńczonym octem. Uwaga na fugi!
zapomniałam dodać że płytki czarne z terakoty są na połysk.
To podwójny kłopot – na czarnym wszystko widać, a zmatowiałe fragmenty są bardzo widoczne. Można rozważyć pokrycie ich specjalną woskową emulsją. Efekt świetny, jednak daje to dodatkowe koszty i silny, długo utrzymujący się zapach… Pozdrawiam, Mama Dobra Rada
Jak usunac zolty zabartwienia z deski sedesowej ,mam to w pracy i nic nie dziala
Może przyszedł czas na wymianę deski… Pozdrawiam, Mama Dobra Rada
Aby zlikwidować żółte zabarwienie polecam: Kamix przyjaciel łazienki aktywna piana czyszcząca spray 500 ml. Stosowałam, zabarwienie wyczyściło się.
witam mam problem zumyciem plytek bo porbily sie biale plamy i za nic nie moge ich umyc poradzicie co na to zeby bylo oky
Więc mój problem jest nieco komiczny. Otóż dowiedziałem się że kafelki które mam w łazience były skrobane/czyszczone nożem do smarowania masła z żółtych plam/zacieków po wodzie. Moje pytanie brzmi czy takie skrobanie uszkodziło płytki, chociaż jak się przyglądałem z latarką to nie widać żadnych szkód. Pozdrawiam.
Odporność na zarysowania zależy od typu płytek – np. zarysowania na płytkach ceramicznych nieszkliwionych są prawie niewidoczne, a mimo to osłabiają ich powierzchnię. Pozdrawiam, Mama Dobra Rada
Dzień dobry!
Pomocy użyłam zbyt mocnego środka pod prysznicem na ciemnych płytkach i zostala odbarwiona plama. Jak to usunąć?
Prawdopodobnie płytka została uszkodzona, można ją tylko pomalować.
Dzięki, właśnie szukałem informacji na ten temat od dłuższego czasu.
Dobrze się czyta.
płytki i ich kładzenie to nie taka prosta sztuka 🙂 pozdro
Witam na moich plytkach podlogowych z polyskiem widnieje jakis nalot…tz widac slady np od laczkow czym to zmyc by byly ładne pomocy
Może środki czystości nawarstwiły się. Proponuję je rozcieńczać, następnie zmyć dużą ilością wody lub do mycia podłogi stosować delikatniejsze.
Witam. Robilismy remont przedpokoju i niestety zaczelismy od plytek na podlodze… pozmiej malowanie scian i ukladanie cegly. Na nowych szarych plytach na podlodze porobily sie zolte plamy. Blagam o pomoc… czym je usunac. Wyglada to strasznie…
jeżeli mogę coś zaproponować to proszę wypróbować preparat cerapur (…) preparat ma specjalną recepturę, która „wyciąga” brud z porowatych powierzchni pozdrawiam
Jak usunąć tłuste plamy po unigruncie z jasnych płytek gresowych?
Mam mocny, kilkuletni (po poprzednikach) nalot na płytkach łazienkowych nad wanną. Zamierzam je malować, ale muszą być przedtem całkowicie oczyszczone.
Jak i czym,aby było skutecznie i bez niszczenia struktury?
Proponuję najpierw skorzystać ze wszystkich domowych sposobów usuwania brudu i nalotu z płytek opisanych w artykule. Jeśli delikatne czyszczenie zawiedzie trzeba będzie zasięgnąć rady w sklepie specjalistycznym.
Witam czy ktoś może będzie w stanie pomóc przy plamie z oleju na kafelkach? Są przebarwione
Plamy na kafelkach z oleju jadalnego są trudniejsze do usunięcia niż plamy z oleju syntetycznego, ponieważ z czasem ulegają zmianom tzw. spieczeniu. Trzeba szybko działać, świeżą plamę z tłuszczu zalać kilka razy gorącą wodą i szybko ją zebrać, aby nie rozlała się. Następnie pokryć ją płynem do mycia naczyń albo nałożyć pastę z proszku do prania z niewielką ilością ciepłej wody. Po kilku powtórzeniach i zmywaniu dużą ilością wody powinna być widoczna zmiana. Przy usuwaniu plam z tłuszczu na kafelkach pomocny jest także ocet płyn do mycia szyb. Jednak wszystko zależy od rodzaju płytek, jeśli tłuszcz wszedł głęboko w pory, może być potrzebny silny środek.
Ja moje kafelki musiałem usunąć bo olej wszedł tak głęboko. Wszystko zależy od materiału
Jak skutecznie odmyć lepik po remoncie dachu z nowych płytek chodnikowych (betonowych).
Lepik zdrapałam szpachelką ale część weszła w płytkę próbowałam domyć olejem, ale jedynie utłuściłam płytkę betonową a i tak plama po lepiku została i dodatkowo tłusta plama po oleju.
Może ktoś zna inne sposób na lepik?
Lepik zawiera m. in. asfalt oraz substancje utwardzające i powodujące zeszklenie składników, dlatego do usunięcia lepiku potrzebne są silne środki. Na zaschnięty lepik kładzie się szmatkę zmoczoną terpentyną albo benzyną ekstrakcyjną. Lepik kruszy się powoli, szmatkę często się zmienia, rozkruszony lepik zeskrobuje. Trzeba chronić oczy, drogi oddechowe i skórę rąk! Jednak wszystko zależy od składu lepiku, może się okazać, że najlepiej będzie zeszlifować poplamiony beton.
Na świeżą plamę z tłuszczu na betonie wysypuje się sól, drobny piasek, suchy cement albo drewniany żwirek dla kota (najlepiej zmielony), aby tłuszcz w nie wsiąkł, przykrywa i zostawia na dobę, następnie usuwa twardą szczotką, zmywa wodą. Na resztki plamy kładzie się papkę z tabletki do zmywarki, wody i płynu do naczyń, wciera i zostawia na pół godziny. Jeśli tłuszcz głęboko wniknął w pory płytek chodnika, rozpuści go terpentyna. Wylewa się ją na plamę, po kwadransie zasypuje się grubą warstwą piasku, uklepuje, usuwa szczotką. Powtarzać 2-3 razy.
Witam! Mam problem z płytkami w pokoju przechodnym. Ktoś z rodziny rozlał coś tłustego, próbowałam to zmyć polewając plamę bezpośrednio płynem do zabrudzeń podłogi tzn do mycia podłogi, bez rozcienczania. Powstały Straszne plamy. Z góry są niewidoczne, ale pod światło są jaśniejsze niż reszta kafli. Martwię się, że zniszczyła strukturę płytki, lub warstwę ochronną. Dodam, że płytki są matowe, nie wiem z jakiego pochodzenia. Ratunku!!!
Płytki trzeba spłukać dużą ilością wody. Jeśli tłuszcz wszedł przez pory w głąb płytki to niewiele się zdziała domowymi sposobami.
Tłustych plam już nie ma. Teraz są plamy po płynie, który wolałam bezpośrednio na płytkę. Widoczne tylko pod słońce.
Ale mimo to, dziękuję bardzo za ekspresową odpowiedź 😉
Witam malowałem płytki farba 3v3 ale zostały smugi mogę je jakoś usunięć prosze o poradę
Farbę V33 trzeba bardzo dobrze wymieszać. Nakłada się ją wałkiem malarskim typu flock (gąbkowy z włoskami) na dokładnie wymyte i osuszone płytki. Wałek flock nakłada farbę równomiernie grubą warstwą, co jest ważne. Między nałożeniem kolejnych warstw muszą minąć 3 godziny. Wygląda na to, że trzeba jeszcze raz pomalować płytki, bez pośpiechu, wg zaleceń producenta dot. wydajności i pozwolić farbie długo schnąć; unikać przeciągu podczas malowania i schnięcia.
Witam serdecznie, mam bardzo duzy problem z fugami pod prysznicem a mianowicie fugi zostały zabarwione czerwona/ciemna różowa farba do włosów podczas ich spłukiwania. Próbowałam wszystkich delikatnych środków żeby to jakoś doczyścić używając szczoteczki do zębów ale niestety nic nie pomaga. Jest na to jakiś sposób czy będzie trzeba położyć nowe fugi? Może jest jakaś możliwość zamaskowania tego?
Pozdrawiam
Fugę pobrudzoną farbą do włosów trzeba wyskrobać i położyć nową (może wystarczy tylko z wierzchu). Ewentualnie pomalować na ciemny kolor wszystkie fugi żywicą barwiącą, ale ostrożnie, bo można pobrudzić płytki. Dużo zależy od rodzaju fugi, epoksydowa jest trudna w naprawie.
Po jakimś czasie farba i tak zblednie, szkoda pracy ze skrobaniem fugi, można zniszczyć płytki.
Witam serdecznie, i proszę o pomoc.
Na suficie w łazience pojawiła mi się pleśń, użyłem preparatu SAVO (środek na bazie chloru).
Efekt piorunujący, po 10min sufit jak nowy (biały w 100%), tylko że nie zabezpieczyłem płytek .
Środek po spryskaniu sufitu spływał w dół.
Płytki, oczywiście po 15min, umyłem dokładnie dużą ilością wody
Teraz mam czysty sufit, i widoczne smugi na płytkach, szczególnie po zmoczeniu płytek (tak jak by w tych miejscach wiązały więcej wody). Na suchych i przetartych płytkach efekt jest minimalny, prawie niewidoczny, do kolejnego zmoczenia.
Jeśli na suchych płytkach nie ma wyraźnych śladów, to znaczy, że pigmenty nie zostały zniszczone. I to jest dobra wiadomość. Pomóc może wcieranie olejku dla niemowląt w smugi na płytkach.
Witam. Na jednej płytce w łazience mamy niestety opiłki metalu. Fachowiec nie zabezpieczył ściany podczas wycinania metalowej rury w suficie. Czy jest szansa jakos to wyczyścić, usunąć? Czy musimy wykuwać i wstawiać nową płytkę? Proszę o odpowiedź
Jeśli opiłki wbiły się w fugę i płytkę, to trzeba je wymienić.
mój sposób to gorąca para, staram się jak najmniej chemii gdzie tylko mogę, a na dodatek oczyszczacz parowy jest do tej pory wg. mnie najskuteczniejszy (…)
Oczywiście masz rację para że względu na swoją stosunkowo wysoką temperaturę rozpuszcza brud ALE co za tym idzie w przypadku takich powierzchni jak płytki powoduje jego wniknięcie jeszcze głębiej i co prawda w pierwszym okresie tego nie widać ale płytki z czasem zmienią kolor a w efekcie będzie je coraz trudniej domywać i trzeba to będzie robić coraz częściej i to jest cała prawda o mopach i urządzeniach parowych. Z fizyką nikt nie wygrał. Wysoka temperatura powoduje rozluźnienie między cząsteczka i widać to doskonałe zimą na drutach energetycznych są krutsze a latem wiszą
Taka myjka jest dobra do dywanów i podłogi z drewna
Konkretny artykuł, bardzo pomocny
Dobra rada, dziękuję
Ja moje kafelki maluję pod kolor szafek może nie są oryginalne ale wolę tak niż stare
Próbowałem usunąć pleśń z fug pomiędzy wanną a glazurą i zgodnie z zamieszczoną radą w Internecie, zostawiłem na noc namoczoną w Domestosie szmatę przy kafelkach, gdzie była fuga z pleśnią. Efekt odbarwiły mi się częściowo kafelki, do których przylegała szmata (paradoksalnie na ciemniejszy kolor tzn. z białego na ciemnoszary). Czy jest jeszcze szansa, żeby je uratowac?
Domestos jest agresywnym środkiem do czyszczenia, zawiera chlor. Jeśli działał przez całą noc, to znaczy że wniknął głęboko w glazurę i zniszczył farbę albo wierzchnią warstwę płytki. Żeby zapobiec dalszemu niszczeniu trzeba kilkakrotnie zmyć miejsce dużą ilością wody.
🙁
Błagam bo nie mam życia
Czym mogę usunąć ze świeżo malowanych płytek na biało żółty osad po odświeżaczu powietrza? Czyli żółta paskudna plamę.
Jeśli osadu nie usunie alkohol to trzeba pomyśleć o ponownym pomalowaniu płytek.
Witam,
kupiłam dom z potwornie zaniedbanymi płytkami podłogowymi, niemytymi od lat, Mają kolor czarny zamiast beżu. Nalot co najmniej 2mm. Niektóre z nich są porowate, i strasznie trudno mi je wyczyścić. Próbowałam rozpuszczoną sodę kaustyczną. Idzie bardzo wolno. Ktoś może mi doradzić, jak szybko i skutecznie usunąć ten stary brud? Fugi oczywiście w stanie agonalnym. Warstwa brudu nie do okiełznania:) Będę wdzięczna za poradę.
Domowymi sposobami nie da się odnowić tak zabrudzonej podłogi. Musi Pani poradzić się w specjalistycznym sklepie, pokazać płytkę, aby można było dobrać do rodzaju płytki i brudu odpowiedni środek do czyszczenia. Fugi trzeba wymienić.
na nowej płytce koloru białego pojawiła się lekko żółta plama – bardzo proszę o informację czym ją mogę usunąć ??
Dzień dobry, na trzech płytkach w łazience pojawiły się białe kropki. Jedna płytka znajduje się pod prysznicem, druga obok prysznica, a trzecia pod oknem (woda nie ma do niej dostępu z wyjątkiem, gdy podłoga jest myta). Łazienka z gresu lappato. Na ścianie jest gres połysk i nie ma takiego problemu. Nie wiem, w jaki sposób powstały te okrągłe białe plamki. Nowa łazienka, używana ok. 3 miesięcy. Próbowałam Froscha, octu jabłkowego, sody i kwasku cytrynowego – nie schodzą ani o milimetr. Nie są wypukłe pod palcem. Czy mogłaby Pani coś doradzić? Będę wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam
Trudno mi określić, co jest przyczyną powstawania plamek. Matowe białe palmy to często reakcja na resztki stojącej wody. Wbrew opiniom nieszkliwiony gres lappato i molato powinno się zawsze impregnować, zaraz po położeniu płytek, dokładnym wyczyszczeniu, osuszeniu i jeszcze przed nałożeniem fug, ponieważ ma mikropory. Czyści się go dedykowanym dla niego środkiem do czyszczenia a z domowych środków można użyć tylko lekko kwaśne (cytryna, rozcieńczony ocet). Można ewentualnie rozważyć przypadkowy kontakt z jakimś środkiem chemicznym zawierającym chlor, amoniak czy alkohol albo efekt błędu podczas produkcji płytek. Radzę skontaktować się ze sprzedawcą lub producentem i pokazać wyraźne zdjęcie plam. Pozdrawiam.
Polałam płytki podłogowe mleczkiem wybielającym, powstały odbarwienia,czy mogę uratować płytki?
Mleczka wybielające zawierają chlor i prawdopodobnie farba zastała wyżarta z płytek. Płytki trzeba wielokrotnie zmyć dużą ilością wody, żeby rozcieńczyć żrące substancje. Wtedy szkody nie będą większe. Jedyny sposób na takie odbarwienia to wymiana pytek albo zakrycie ich dywanikiem.