Jak dbać o irchę?

Ircha. Rady jak czyścić i prać irchę

 

Ircha jest używana do czyszczenia i polerowania szyb, luster, obiektywów, mebli oraz powierzchni w kuchni, w łazience, w samochodzie. W domu nie należy używać jednej skórzanej ściereczki do mycia luster i szyb czy łazienki i powierzchni w kuchni. Kierowca także powinien używać innej ściereczki do czyszczenia wnętrza samochodu, a innej do karoserii czy szyb. Dlatego warto jedną dużą irchę pociąć na mniejsze części do różnych zadań.
Grubsza skóra z sarny pochłania bardzo dużo wilgoci, najlepiej nadaje się do mycia szyby. Cienką skórą z owcy czyści się szyby na sucho lub wyciera się je do sucha po myciu.

Jak prać i suszyć irchę?

Nową skórę trzeba wymoczyć w letniej wodzie z szarym mydłem w płynie z dodatkiem łyżki soli kuchennej lub morskiej. Następnie dokładnie wypłukać kilkakrotnie w czystej wodzie o tej samej temperaturze, aż ostatnia woda będzie zupełnie klarowna.
Irchę można zwilżyć, ale nie powinno się moczyć przed jej zastosowaniem. Irchę powinno się używać tylko do czyszczenia na sucho, ze spirytusem, octem lub czystą letnią wodą. 

Kontakt z preparatami do czyszczenia wysusza, niszczy skórę. Pranie irchy polega na moczeniu jej w letniej wodzie (max. temp. 30°C) z płynnym detergentem (delikatnym płynem do mycia naczyń, szarym mydłem) i płukaniu.

Skóry nigdy nie powinno się trzeć, szorować ani wyżymać, aby trwale nie zniszczyć jej włókien!

 1. Sztywną trzeba zmiękczyć letnią wodą z łyżką soli morskiej lub kuchennej, aby sztywna i twarda ircha nie uszkodziła czyszczonej powierzchni. 
 2. Irchę po użyciu wyprać ręcznie w letniej wodzie o temperaturze nie wyższej niż 30°C. Plamy na skórze usuwa się  wcierając w nie lekko płyn do mycia naczyń lub z szare mydło w płynie z dodatkiem soli. Następnie trzeba ją złożyć i odłożyć na 1-2 godziny w niewielkiej ilości letniej wody, aby detergent i sól mogły zadziałać. Zostawienie mokrej skóry na noc nie poprawi efektu czyszczenia, a spowoduje tylko brzydki zapach skóry.
 3. Po tym czasie potrzeć plamy miękką gąbką, skórę dokładnie wypłukać w dużej ilości czystej wody. Najlepiej płukać w wodzie ze środkiem do pielęgnacji skóry, który zapewni jej odpowiednie natłuszczenie i pH. Skóry nie trzeba po tym dokładnie płukać wodą, aby pozostała na niej warstwa konserwująca. Zamiast preparatu można dodać do wody kilka kropli olejku rycynowego, tranu.
 4. Wiele plam nie zostanie całkowicie usuniętych, tylko zblakną, ale już taka uroda irchy.
 5. Skóry nigdy nie prać w zimnej ani gorącej wodzie, nie suszyć w słońcu ani na kaloryferze. Ircha źle reaguje na wysoką temperaturę oraz na duże różnice temperatur. 
 6. Po wypłukaniu irchy nie wykręcać, tylko zrolować i wycisnąć wodę. Czynność powtarzać rolując skórę w różnych kierunkach. Dużą irchę położyć na grubym ręczniku, przykryć drugim i wycisnąć z niej wodę, resztę wody strzepnąć. Z grubej skóry wodę można wycisnąć ciężkim wałkiem do ciasta. Rozciągnąć i powiesić lub rozłożyć na suszarce lub wiadrze. Podczas suszenia irchę gnieść w dłoniach, aby zmiękła, lekko rozciągnąć i rozprostować, najlepiej o kant stołu.

Niedosuszona skóra po jakimś czasie pleśnieje, jeśli jest złożona lub nie ma dostępu powietrza. 

Stara i twarda z przesuszenia ircha, mimo zabiegów, nigdy nie stanie się miękka.

 

Więcej porad dotyczących sposobu prania znajduje się w zakładce Pranie.

Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „Jak dbać o irchę?

 1. iskrownik mówi:

  Miałem prawdziwą irche ale po wielu latach zrobiła sie tak sucha że popękała. Teraz w sklepach są syntetyczne podróbki o prawdziwej skórze można tylko śnić

 2. Danio 33 mówi:

  Dobre rady, nie zniszczyło się, dzięki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *