Jak pozbyć się much?


Mucha_na_siatce

W czasie swojego krótkiego życia trwającego około 3-4 tygodni mucha składa około 1 tys. jaj, głównie w naszym jedzeniu, odpadkach, śmieciach, kompoście i odchodach. Do naszej kuchni przyciągają ją głównie resztki posiłków i soku owocowego, psujące się owoce, okruszki pieczywa. Dlatego powinno się codziennie opróżniać kubełek z odpadkami w kuchni, nie tylko w ciepłe dni. Kubełek powinien mieć pokrywkę. Kosze na papierki w innych pomieszczeniach też powinny być regularnie opróżniane. Resztki składników, z których przygotowujemy posiłek trzeba szybko schować do lodówki, a po posiłku usuwać resztki jedzenia i zmyć naczynia.
Najprostszym sposobem na muchy, komary, osy, szerszenie i inne latające insekty jest nie wpuszczanie ich do domu. Założone na okna ochronne siatki z drobnymi oczkami, uniemożliwiają skrzydlatym owadom przedostanie się do pomieszczeń. Jeśli nie możemy zainstalować siatek na wszystkich oknach, pozostają sprawdzone domowe sposoby na muchy.

Kilka porad, jak skutecznie pozbyć się much

 

Lepy na muchy zawierają środki trujące, które są szczególnie niebezpieczne dla wszędobylskich dzieci. Na muchy można przygotować nietoksyczną dla dzieci lepką pułapkę na muchy z bibuły (suszki biurowej) posmarowanej słodkim syropem (z miodu, syropu klonowego) wymieszanym z czarnym mielonym pieprzem. W upał pułapkę spryskać wodą, aby była lekko wilgotna i położyć na tacce.
Trujący dla much jest słodzik. Mieszankę 10 łyżeczek wody, odrobiny cukru i 10 tabletek słodzika wylewa się na spodeczek i zastawia w miejscu, w którym chętnie gromadzą się muchy.

Muchy utopią się w sporządzonym dla nich napoju z 3 części słodkiego soku owocowego, 2 części wody i części octu z dodatkiem kilku kropli płynu do mycia naczyń, który spowoduje, że mucha nie utrzyma się na jego powierzchni.

  1. Dobrym sposobem na muchy jest posadzenie pod oknami lub w doniczce na parapecie okiennym tych roślin, których zapachu muchy nie lubią. Do tych roślin zalicza się rącznika pospolitego (rycynusa), bazylię, lawendę, bez lilak, pokrzywę, krzaki pomidorów. Nie bez powodu wysadza się te rośliny w ogródkach przydomowych.
  2. Bukiet ze świeżo zerwanej pokrzywy lub bzu postawiony przy uchylonym oknie odstraszy muchy i inne owady.
  3. W blokach jako dobry sposób na muchy sprawdzi się olejek eteryczny. Parapety spryskać olejkiem laurowym z wawrzynu szlachetnego, lawendowym, cytrynowym lub eukaliptusowym.
  4. W upalne lato przed snem, na parapecie okiennym przy uchylonym oknie postawić spodek z wodą i kilkoma kroplami olejku lawendowego, laurowego, cytrynowego lub eukaliptusowego.
  5. Przed malowaniem framugi okna lub mebli kuchennych olejek eteryczny można dodać do farby. Jego zapach utrzyma się długo, muchy nie będą siadały przez jakiś czas nawet po wyschnięciu farby.
  6. Miejsca, na których muchy szczególnie chętnie siadają (ramy obrazów, lustra) myć wodą z dodatkiem olejku laurowego. Dobrym domowym sposobem na muchy jest napar z cebuli. Cebulę zalać wrzącą wodą, po ostudzeniu przecedzić.
  7. Muchy nie siadają na szybach, jeśli natrzemy je octem. Podczas wietrzenia pomieszczenia na parapecie okiennym można też zostawić spodek z octem.

Konie chroni się przed muchami i innymi uciążliwymi owadami nacierając ich sierść ostudzoną herbatą z liści orzecha włoskiego lub wcierając naftę w grzywę i ogon. Uciążliwe owady nie tylko wyczuwają zapach, lecz także omijają niektóre kolory. Muchy nie lubią niebieskiego koloru!

Jaskółki i jerzyki żywią się muchami i komarami. Warto postarać się o to, by zostały naszymi sąsiadami.

Porady, jak usunąć plamy po muchach znajdują się w artykułach:
Plamy pochodzenia biologicznego na ubraniu, bieliźnie i pościeli cz.2,
Usuwanie plam pochodzenia biologicznego na tapicerce, dywanie, materacu cz. 2„,
„Jak usunąć plamy z ram i szyb okien?”,
„Jak usunąć plamy na firankach?”,
„Czyszczenie mebli. Jak usunąć plamę na drewnianych meblach?”

Rady jak zapobiec pokłuciu przez komary bez użycia środków chemicznych znajdują się w artykule „Jak chronić się przed komarami?”

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *