Przechowywanie żywności w domu. Owoce (N-Ż)

W jaki sposób wybierać świeże i zdrowe owoce?

Jak długo można przechowywać w domu owoce, aby pozostałe świeże i wartościowe?

 

Lista N-Ż

Jak przechowywać nektarynki?
Nektarynka to owoce o aksamitnej gładkiej skórce w kolorze żółto-czerwonym. W zależności od odmiany miąższ nektarynki może być kremowo-biały i trudno odchodzący od pestki lub żółty, z pestką łatwą do wyjęcia. Zawsze jest soczysty i aromatyczny. Powinno się wybierać owoce dojrzałe, gdyż nektarynki trudno dojrzewają po zbiorze. W temperaturze pokojowej nektarynki zachowają świeżość i aromat do 2-3 dni.

Jak przechowywać opuncję figową?
Dojrzałe owoce opuncji figowej są nieduże (do 10 cm długości), jędrne, skórka ma kolor żółto-pomarańczowy lub łososiowo-fioletowy z małą ilością kolców. Dojrzałe owoce opuncji mogą być przechowane w lodówce przez kilka dni. Niedojrzałe zmiękną w temperaturze pokojowej, ale nie zyskają na smaku i aromacie.

Jak przechowywać papaję?
Miękkie i soczyste żółto-pomarańczowe owoce papai, słodkie i aromatyczne przypominają w smaku brzoskwinie i jagody. Dojrzewają w temperaturze pokojowej w torebce papierowej w ciągu kilku dni. Owoce papai można przechować w chłodzie do 3-7 dni, lecz dojrzałą papaję trzeba spożyć w ciągu 1-2 dni (wtedy ma najlepszy smak). W lodówce marzną i psują się. Papaję można zamrozić w formie puree.

Jak przechowywać persymonę? (inne nazwy kaki, sharon, hurma)

Owoce_kakiDojrzały owoc persymony ma lekko twardy, galaretowaty i bardzo słodki miąższ. Kaki ma kolor żółty lub pomarańczowy, skórkę błyszczącą i gładką. W zależności od gatunku ma kształt kulisty, owalny lub lekko spłaszczony, a średnicę 2-10 cm. Można jeść go w całości. Niecałkowicie dojrzały owoc persymony ma cierpki smak, który traci po zamrożeniu lub ususzeniu. W temperaturze pokojowej kaki dojrzeje w ciągu 2-3 dni, w lodówce w ciągu 2 tygodni. Owoc kaki szybciej dojrzeje w czystym, suchym pojemniku razem z owocami wydzielającymi etylen (jabłko, gruszka, banan). Niedojrzały owoc sharon może wywołać poważne dolegliwości układu trawiennego.

Jak przechowywać pigwę?

Pigwa_cala Dojrzałe owoce pigwy mają jabłkowy lub gruszkowo-ananasowy smak i intensywny aromat.  Owoce o smaku jabłkowym są kwaskowe, lekko korzenne, suche i twardsze. Owoce pigwy o smaku gruszki i ananasa są lekko słodkie. Skórka ma żółty kolor. Miąższ pigwy jest bladożółty, twardy, zawiera niewiele soku i po dłuższym przechowywaniu brązowieje. Owoce pigwy powinny być przechowywane osobno w chłodnym i przewiewnym miejscu, łatwo przejmują obce zapachy. W temperaturze pokojowej zachowają swoje walory przez tydzień. Nasiona pigwy mają właściwości lecznicze. Pigwa rośnie na drzewie i jest często mylona z drobnym okrągłym owocem pigwowca, który jest krzewem.

Jak przechowywać pomarańcze?
PomaranczeW zależności od odmiany mogą być żółto-pomarańczowe lub czerwone o słodkim lub gorzkawym smaku. W chłodnym i przewiewnym miejscu pomarańcze można przechować do 2 tygodni (luzem i z dala od owoców wydzielających etylen), w kuchni tylko przez 4 dni. Pomarańcze psują się w lodówce. Pomarańczowy kolor skórki nie świadczy o dojrzałości owoców pomarańczy, wczesne odmiany po dojrzeniu są żółto-zielone. Późniejsze odmiany pomarańczy,  rosnąc jeszcze na drzewie, pod wpływem zimnego powietrza w nocy zmieniają kolor na pomarańczowy.

Jak przechowywać pomelo?
Duży i ciężki owoc pomelo w smaku przypomina grejpfruta, jednak nie ma goryczki. W chłodnym miejscu pomelo zachowa wartości przez 7 dni.

Jak przechowywać sapotę?
Dojrzały owoc sapoty ma szorstką brązową skórkę, jest miękki jak śliwka. Miąższ ziarnisty i słodki o lekko miodowym smaku. Sapotę można przechowywać w chłodzie w opakowaniu do 2-3 tygodni.

Jak przechowywać śliwki?
Należy wybierać śliwki jędrne, z błyszczącą skórką bez plam, uszkodzeń i zabrudzeń. Dojrzałe śliwki można przechowywać w chłodzie do 3 dni, niedojrzałe do 7 dni, z dala od owoców i warzyw wrażliwych na wydzielany przez nią etylen. W lodówce śliwki stracą smak i zapach. Powinno się je myć dopiero przed spożyciem. Dojrzałe śliwki przechowuje się krótko w przewiewnym opakowaniu, w chłodnym i suchym pomieszczeniu. Suszona śliwka powinna mieć brązowy kolor, być wolna od pleśni i nie poczerniała. Czarne i błyszczące śliwki są pokryte gliceryną. Wybierać suszone śliwki z pestką.

Jak przechowywać truskawki?
TruskawkiDojrzałe truskawki powinny być jędrne, z zielonymi szypułkami, jednolicie czerwone, z błyszczącą skórką, bez plam i wgnieceń. Trzeba zawsze wybierać w pełni dojrzałe, gdyż po zbiorze truskawki nie dojrzewają. Truskawki można przechować w chłodzie przez najwyżej 2-3 dni (z dala od produktów o silnym zapachu). Truskawki szybko tracą aromat i smak. Myć bezpośrednio przed jedzeniem nie usuwając szypułek. Nadmiar truskawek można zamrozić (owoce nie powinny być mokre).

Jak przechowywać ugli?
Owoc ugli powstał po skrzyżowaniu grejpfruta z mandarynką. Kształt ma lekko spłaszczony, kolor żółty z zielonym odcieniem na „biegunach”. Ugli można go przechować w temperaturze pokojowej przez 5 dni, w chłodzie do 10 dni.

Jak przechowywać wiśnie?
WisnieDojrzałe owoce wiśni są jędrne i dobrze wybarwione, osadzone na zielonych sztywnych ogonkach. Wiśnie powinno się spożyć jak najszybciej, ponieważ są bardzo delikatne. Niemyte poleżą w lodówce najwyżej przez 2-3 dni. Trzeba wybierać owoce z lśniącą skórką, nie pobrudzone sokiem, bez plam, zaparzeń, zgnieceń i uszkodzeń. Wiśnie bez ogonków nie nadają się do przechowania, lepiej zrobić z nich sok, kompot, nalewkę. Wiśnie można zamrozić. Łatwo przejmują zapachy, dlatego powinny leżeć z dala od produktów o silnym zapachu. Wiśnie po zerwaniu już nie dojrzewają, dlatego trzeba wybierać dobrze wybarwione i jędrne owoce.

Jak przechowywać winogrona?
Owoce_winogrona
Owoce winorośli jasnych odmian mają kolor żółto-zielony, żółty lub złoty, natomiast odmiany ciemne są różowe, fioletowe lub ciemnofioletowe. Winogrona nie dojrzewają po zbiorach, dlatego zawsze należy kupować je w pełni dojrzałe – jędrne i mocno przytwierdzone do zielonych, sztywnych i nie wysuszonych łodyżek. Winogrona najlepiej przechowywać niemyte w lodówce w szufladzie, po odrzuceniu zgniecionych, uszkodzonych i psujących się owoców. W lodówce winogrona można przechować przez 5 dni. Owoce niektórych odmian winorośli można zamrozić

Jak przechowywać żurawinę?
Owoce_zurawina_swiezaOwoce żurawiny powinny być twarde, jędrne, nie pomarszczone, zdrowe. Zepsute i zgniecione trzeba natychmiast usunąć. W lodówce w perforowanej torbie foliowej jagody żurawiny poleżą przez 2 miesiące, znacznie dłużej w słoju z bardzo zimną wodą (też w lodówce). Żurawina doskonale nadaje się do mrożenia, lecz jagody nie mogą być wilgotne. Suszona żurawina powinna być wolna od pleśni i obcych zapachów – w temperaturze pokojowej, w przewiewnym opakowaniu można ją przechować do 3 miesięcy.

Artykuły powiązane:


Przechowywanie żywności w domu. Warzywa: Lista  B-Clista D-G, lista J-K, lista M-P, lista R-Z.

Przechowywanie żywności w domu. Owoce: lista A-H, lista J-M, lista N-Ż.

Jak prawidłowo przechowywać żywność w lodówce i zamrażarce? Wstęp

Jak prawidłowo przechowywać żywność w lodówce i zamrażarce? Listy produktów A-MN-Z.

 

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *