Domowe przetwory z truskawek

Wkładamy truskawki do słoików na zimę

 

Przepisy na kompot z truskawek bez gotowania, na galaretkę z truskawek na zimno, na syrop z truskawek, na dżem z truskawek i rabarbaru, na dżem truskawkowy z dodatkiem jabłek oraz na dżem z truskawek, pomarańczy i wódki
Truskawki muszą zostać bardzo dokładnie wypłukane i oczyszczone, gdyż przetwory z nich szczególnie łatwo się psują. Niestety przetwory z truskawek wymagają sporej ilości cukru, szczególnie jeśli są przygotowywane na zimno. Na zimę powinno się przygotowywać przetwory z późnych truskawek.
W przepisach podano wagę owoców po oczyszczeniu i obraniu. Krótko gotowane truskawki bez żelującego cukru powinny stać w lodówce w szczelnie zamkniętym słoiku. Są doskonałym dodatkiem do deserów i ciast.
Wczesne truskawki są chętnie łączone z rabarbarem. Sezon na rabarbar mamy krótki. Rabarbar wykorzystywany jest do przygotowania kompotów, wypieków, dżemów, syropów i nalewek. Łodygi rabarbaru wybarwione na czerwono jest najsłodsze, a najzdrowsze zbierane wiosną (do połowy czerwca). Później wzrasta w nich poziom szkodliwego kwasu szczawiowego, który osłabia kości i zęby. Kwas szczawiowy ulega redukcji w trakcie obróbki termicznej. Można zneutralizować go przez blanszowanie  w  temperaturze 100°C. Po dokładnym umyciu łodyg, obcięciu końców i zdjęciu skórki trzeba wrzucić je na wrzącą wodę i gotować 1-3 minuty. Bez obaw można sobie pozwolić od czasu do czasu na ciasto z tym kwaskowym przysmakiem, pieczony rabarbar jest najzdrowszy. Trzeba jednak pamiętać, że jadalne są tylko łodygi – liście rabarbaru są trujące! Rabarbaru nie powinno się podawać małym dzieciom i osobom chorym na nerki.

Dżem z truskawek i rabarbaru
Składniki 
50 dag świeżych truskawek 

1 kg łodyg rabarbaru 
30 dag cukru z kilkoma ziarenkami wanilii
Dzem_truskawki_rabarbar
Truskawki wymyć, odrzucić popsute i uszkodzone, zdjąć szypułki. Bardzo duże przekroić, przesypać do miski, zasypać cukrem, przykryć i odstawić na 3-4 godziny, aby puściły sok. Zagotować wodę w garnku. Rabarbar dokładnie wymyć, obciąć końce, zdjąć skórkę i pokroić w cienkie talarki. Wrzucić do gotującej się wody, po 3 minutach wyjąć z wody i przełożyć na sitko. Truskawki z cukrem i rabarbar przełożyć do rondla o szerokim dnie i gotować 5 minut. Gorący dżem z truskawek i rabarbaru przełożyć do słoików, brzegi słoików wytrzeć. Słoiki zakręcić i postawić do góry dnem na suchym płóciennym ręczniku. Po ostudzeniu wstawić do lodówki.
Dobra rada: dżem z truskawek i rabarbaru gęstnieje jeszcze po ugotowaniu, zwłaszcza, kiedy jest w formie puree. Ugotowane owoce można zmielić blenderem lub przetrzeć przez sito. Nadmiar soku wykorzystuję do deseru. 

Dżem truskawkowy z dodatkiem jabłek
Dzem_truskawki_i_jablkaSkładniki
1 kg świeżych późnych truskawek 
75 dag jabłek 
30 dag cukru
woda lub sok ze świeżych porzeczek
Truskawki wymyć, odrzucić popsute i uszkodzone, zdjąć szypułki. Zagotować 2/3 szklanki wody w rondelku, wrzucić całe owoce i gotować przez 3-4 minuty. Jabłka wymyć, obrać, wykroić gniazda nasienne. Zagotować 2/3 szklanki wody w rondelku, wrzucić pokrojone w plastry jabłka i gotować przez 10 minut. Owoce połączyć, dodać cukier i gotować bez przykrycia, aż masa zgęstnieje, ale nie dłużej niż przez 20 minut. Gorący dżem truskawkowy z dodatkiem jabłek włożyć do słoików, brzegi słoików wytrzeć. Słoiki zakręcić i postawić do góry dnem na suchym płóciennym ręczniku. Po ostudzeniu wstawić do lodówki.

Rada: Dzięki pektynom zawartym w jabłkach, dżem truskawkowy z dodatkiem jabłek gęstnieje jeszcze po ugotowaniu, szczególnie jeśli jest w formie przecieru. Ugotowane owoce można szybko zmielić blenderem, niekoniecznie przetrzeć przez sito. 

Dżem z truskawek, pomarańczy z wódką
Dzem_truskawki_melisaSkładniki
80 dag świeżych truskawek 
50 dag pomarańczy
30 dag cukru
5 łyżeczek żytniej wódki
świeża melisa
Pomarańcze wymyć, zdjąć skórkę, pokroić w plastry. Przełożyć do szklanego lub emaliowanego naczynia, zasypać połową cukru na 10 godzin. Truskawki wymyć, odrzucić popsute i uszkodzone, zdjąć szypułki. Przełożyć do szklanego lub emaliowanego naczynia, zasypać połową cukru na 1 godzinę. Owoce wraz z sokiem i cukrem połączyć. Dodać wódkę i kilka szczytów melisy i gotować bez przykrycia przez 5 minut, aby alkohol wyparował. Gałązki odrzucić, gorący dżem z truskawek włożyć do słoików, brzegi słoików wytrzeć. Słoiki zakręcić i postawić do góry dnem na suchym płóciennym ręczniku. Po ostudzeniu wstawić do lodówki.

Galaretka z truskawek na zimno
Składniki
1 kg truskawek
1,5 kg cukru (drobny kryształ)
Truskawki wymyć w kilku wodach, dobrze osączyć na sicie, przełożyć na ręcznik (muszą wyschnąć inaczej galaretka na zimno jest nietrwała). Zdjąć szypułki, przesypać do emaliowanej miski, rozgnieść drewnianą pałką. Dodawać porcjami cukier (najlepiej rozdrobnić go wcześniej), ucierać drewnianą pałką, aż cukier rozpuści się całkowicie. Utarte owoce przełożyć drewniana łyżką do słoików, na wierzch wysypać cukier (warstwę o grubości ok. 1 cm). Wytrzeć brzegi do sucha, przetrzeć jałową gazą zmoczoną w spirytusie, przykryć kawałkiem pergaminu, obwiązać gumką.  Galaretkę z truskawek przygotowaną na zimno przechowywać wyłącznie w lodówce.
Dobra rada: można użyć cukier puder.  

Kompot z truskawek bez gotowania
Składniki
2 kg owoców
40 dag cukru
Owoce dokładnie wymyć w kilku wodach, dobrze osączyć na sicie. Zdjąć szypułki, przesypać do czystej i suchej miski emaliowanej (lub garnka emaliowanego lub szklanego), zasypać połową cukru, lekko przygnieść łyżką i wstawić do lodówki na dobę. Po tym czasie zlać sok z truskawek, dodać cukier i podgrzać go do temperatury 80°C mieszając. Cukier musi się całkowicie rozpuścić. Owoce przełożyć do słoików, zalać gorącym syropem i szczelnie zamknąć. Wstawić do płaskiego garnka z letnią wodą, podgrzewać na małym gazie. Kiedy woda osiągnie temperaturę 80°C – 90°C ogrzewać jeszcze przez 8 minut (słoiki 0,5 l) lub przez 15 minut (słoiki 1 l). Wyłączyć gaz, słoiki wyjąć i ustawić do góry dnem do ostudzenia. Przechowywać w zimnym miejscu. W tak przygotowanym kompocie z truskawek owoce nie rozpadają się i zachowują ładny kolor.

Syrop truskawkowy z kwaskiem cytrynowym bez gotowania
Składniki
1 kg mocno dojrzałych truskawek (waga po oczyszczeniu)
30 dag cukru
3 g kwasku cytrynowego
Truskawki przebrać, bardzo dokładnie kilkakrotnie wypukać. Wsypać na sito, a po ocieknięciu wody zdjąć szypułki. Truskawki wsypać do dużego słoja, rozgnieść drewnianą łyżką, zasypać cukrem. Słój odstawić na 3 dni (wstawić do lodówki, jeśli jest bardzo ciepło). Truskawki nie powinny się popsuć, proces fermentacji powinien się tylko rozpocząć. Z truskawek wycisnąć sok przez czystą bawełnę (np. pieluszkę) do rondla. Sok podgrzewać do temperatury 85°C-90°C. Wsypać kwasek, zamieszać drewnianą łyżką. Nie gotować! Gorący syrop szybko wlać do słoiczków, zakręcić, postawić do góry dnem do ostudzenia. Słoiczki przechowywać w lodówce. Syrop wykorzystuje się do zakwaszania surówek zamiast octu.
Dobra rada: truskawki powinny być całkowicie wybarwione, miękkie. Mogą być lekko przejrzałe, ale nie pleśniejące. 

Spis przepisów na zdrowe domowe przetwory z owoców i warzyw, w tym przepisy na przetwory bez cukru, przepisy na przetwory bez octu można znaleźć na stronie Przetwory. 

Zasady przygotowywania przetworów na zimę zawarte są w artykule  Jak przygotować w domu smaczne i zdrowe przetwory na zimę? 

Rady jak zamrażać truskawki i inne owoce jagodowe, aby zachowały swoje wartości i ładny wygląd można przeczytać w artykule Zamrażanie owoców jagodowych na zimę.

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *