Domowe przetwory z derenia dla zdrowia

Rady, jak wykorzystać terapeutyczne właściwości owoców derenia w przetworach na zimę

 

Przepisy kulinarne na przetwory z derenia o terapeutycznym działaniu: kompot z derenia,  konfitura z derenia dla dzieci, dżem z derenia, dżem z derenia z tymiankiem i wódką, dżem z derenia z białym winem do słoików na zimę
Dojrzałe owoce derenia mają ciemno-czerwony, nawet bordowy kolor, są miękkie, słodkie i lekko kwaskowe. Najsmaczniejsze są pod koniec lata i w październiku, kiedy same opadają już z gałęzi. Dlatego zbiera się je przez otrząsanie (na ziemi pod krzewem warto rozłożyć folię lub gazetę). Przetwory z derenia mają piękny kolor i aromat. Powinno się je przygotowywać w emaliowanych i szklanych naczyniach, rozgniatać drewnianą pałką, mieszać drewnianą łyżką, ponieważ w kontakcie z metalem tracą część unikalnych wartości odżywczych. Ponieważ dereń w stanie dzikim występuje w Polsce na niewielkich obszarach, przetwory na zimę można przygotować z owoców derenia jadalnego uprawianego w ogrodzie, które również są bogate w kwas askorbinowy, rutynę, kwasy organiczne, składniki mineralne i substancje biologicznie czynne. 
Do przygotowania domowych przetworów z derenia wykorzystuje się owoce w pełni dojrzałe, nigdy nie niedojrzałe czy przejrzałe. Dżemy, konfitury, kompoty i nalewki z derenia mają lepszy smak po kilku tygodniach po ich przygotowaniu. Gotowane owoce można spożywać z pieczywem, wykorzystać do przygotowania deserów, sosów do pieczeni, sałatek lub do lodów, sera. Owoce derenia zamknięte w słoikach zachowują swoje właściwości terapeutyczne. Powinno się je gotować w emaliowanym lub szklanym naczyniu, mieszać i przekładać drewnianą łyżką do słoików (wcześniej wymytych i wygotowanych). Aby domowe przetwory nie psuły się, brzegi słoików trzeba wytrzeć do sucha, słoiki szczelnie zamknąć. Pokrywki muszą być wymyte, sparzone wrzątkiem i suche (wytarte ręcznikiem papierowym). Słoiki z przetworami z derenia powinno się przechowywać w ciemnym miejscu, aby nie traciły swoich właściwości i koloru.

Przepisy na domowe przetwory z derenia dla zdrowia

 

Kompot z derenia dla wzmocnienia organizmu w osłabieniu, stresie, na gorączkę
Składniki:
0,5 kg owoców derenia
10 dag cukru
1,5 l wody
Dojrzałe owoce derenia wymyć, wsypać do emaliowanego garnka, przykryć i podgrzewać na małym ogniu. Kiedy kompot zacznie wrzeć, dodać cukier. Gotować nie dłużej niż przez 10 minut. Wrzący przelać do słoików, wytrzeć ich brzegi, szczelnie zakręcić. Słoiki z kompotem z derenia postawić do góry dnem do ostygnięcia. Kompot z derenia ma jasną barwę, kwaśny smak i lekki przyjemny zapach.
Dobra Rada: dla podniesienia walorów smakowych gotować owoce derenia z jabłkami i gruszkami w stosunku 1:1:1. 

Konfitura z derenia dla dzieci, na biegunkę, na obniżenie gorączki podczas infekcji wirusowej
Składniki
1 kg owoców derenia
20 dag cukru
500 ml wody
cytryna
Wybrać dojrzałe, duże i mięsiste owoce derenia, których miąższ dobrze odchodzi od pestki. Owoce dokładnie wymyć w ciepłej wodzie, usunąć z nich pestki.
Zagotować wodę, wsypać do niej owoce derenia i gotować je tylko przez kilka minut. Następnie przekładać je łyżką cedzakową na sito, sito włożyć do zimnej wody. Zagotować 0,5 l wody w emaliowanym rondlu, rozpuścić w niej cukier, rondel zdjąć z gazu. Szybko przełożyć owoce derenia, wymieszać, rondel przykryć.
Po 2 godzinach owoce w rondlu doprowadzić do wrzenia, gotować na małym ogniu przez kwadrans mieszając. Zdjąć różową pianę. Dodać sok z cytryny przecedzony przez sitko, gotować jeszcze przez 5-10 minut. Wrzącą konfiturę z derenia przełożyć do słoików, wytrzeć ich brzegi, szczelnie zamknąć. Słoiki postawić do góry dnem do ostudzenia. Przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Dla dzieci można przygotować napój z konfitury z derenia, doskonale obniża gorączkę także podczas ospy, odry.

Dżem z derenia na hemoroidy, oczyszczenie jelit
Składniki
2 kg owoców derenia
pół szklanki cukru pudru
woda
Zdrowe, dojrzałe owoce derenia wymyć w ciepłej wodzie, odrzucić ogonki. Przełożyć do rondla, dodać 3 łyżki wody, doprowadzić do wrzenia pod przykryciem. Zmniejszyć ogień i gotować przez 20 minut zdejmując pianę. Wsypać cukier, gotować bez pokrywki przez 5-7 minut mieszając drewnianą łyżką. Wrzący dżem z derenia przełożyć do słoików, wytrzeć ich brzegi, szczelnie zamknąć. Słoiki postawić do góry dnem do ostudzenia. Przy hemoroidach spożywać razem z drobnymi pestkami (nie rozgryzać ich).

Dżem z derenia z wanilią na wzmocnienie
Składniki
1 kg owoców derenia
pomarańcza
20 dag cukru
pół strąka wanilii
Wybrać takie owoce jak na konfiturę z derenia, wymyć w ciepłej wodzie, przełożyć na sito. Nie drylować. Przełożyć do emaliowanego garnka, rozgnieść drewnianym tłuczkiem, zasypać cukrem, przykryć. Po kilu(nastu) godzinach, kiedy puszczą sok, doprowadzić do wrzenia. Dodać sok z pomarańczy, cukier, wyskrobane ziarenka wanilii do smaku, wymieszać. Gotować na małym ogniu przez 20-30 minut. Wrzący dżem z derenia włożyć do słoików, wytrzeć ich brzegi, szczelnie zamknąć. Słoiki postawić do góry dnem do ostudzenia. Dżem z derenia przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.

Dżem z derenia z tymiankiem i wódką na zimę
Składniki
1 kg owoców derenia (waga po oczyszczeniu)
3 łyżki cukru pudru
2 gałązki tymianku
pomarańcza
50 ml wódki żytniej
Owoce derenia z tymiankiem dusić w soku z pomarańczy na małym ogniu przez około 20 minut. Tymianek usunąć, odłożyć kilka owoców derenia, resztę przetrzeć przez sito. Mus przełożyć do rondla, dodać odłożone owoce bez pestek, cukier, wódkę i doprowadzić do wrzenia mieszając. Dżem gotować przez 5 minut mieszając. Nie przypalić. Wrzący dżem z derenia przełożyć do słoików, wytrzeć brzegi, szczelnie zamknąć. Słoiki postawić do góry dnem. Przechowywać w ciemnym i zimnym miejscu. Dżem dojrzewa do spożycia jeszcze przez 3-4 tygodnie. Dżem z derenia z tymiankiem i wódką podjadać w zimne dni dla wzmocnienia i poprawy trawienia.

Dżem z derenia z białym winem na zimę dla poprawy trawienia
Składniki
1 kg owoców derenia
20 dag cukru
0,5 l wina białego, wytrawnego lub półwytrawnego
Wybrać zdrowe, mocno dojrzałe owoce derenia, których pestki łatwo odchodzą od miąższu, dokładnie wymyć. Usunąć ogonki, liście i pestki. Owoce przełożyć do rondla, dodać cukier i wino. Doprowadzić do wrzenia na średnim ogniu, gotować na mniejszym przez około 20 minut mieszając drewnianą łyżką, aż dżem z derenia zgęstnieje. Wrzący przełożyć do słoików, wytrzeć ich brzegi, szczelnie zamknąć. Słoiki postawić do góry dnem do ostygnięcia.

Artykuły powiązane:

Domowe przetwory z derenia bez cukru. 

Spis przepisów na zdrowe domowe przetwory z owoców i warzyw, w tym przepisy na przetwory bez cukru, przepisy na przetwory bez octu można znaleźć na stronie Przetwory. 

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *